Home   Sport   Article

Six of the best for Spalding Hockey Club




Spalding men’s first team took the derby honours against Bourne Deeping at Glen Park on Saturday.

Joe Higgins (2), Stu Cunnington, Josh Rowbottom, Jacob Baker and George Halgarth sealed the 6-0 win.

No goals were scored in the first quarter of the game as Spalding’s defence remained strong with credit to Sam Howitt, Piers Smith-Hughes and Will Baker.

Spalding v Bourne Deeping
Spalding v Bourne Deeping

Eventually, the home team got on the scoresheet with a well-worked goal from Higgins’ tap-in.

Bourne Deeping continued to put pressure on Spalding but the advantage was doubled by Halgarth with a deflection into the bottom right corner.

With 10 minutes of the half remaining, Cunnington made a good run and managed to slot the ball in the bottom left corner with a good strike.

Spalding v Bourne Deeping
Spalding v Bourne Deeping

In the second half, Higgins added his second goal then Rowbottom and Baker supplied equally good back post deflections.

The game was won and Nathan Davy kept their first clean sheet of the season by making some good saves.

Spalding ladies beat Dereham 2nd thanks to goals from Evie Maltby, Claire Hindmarsh and Maddie Haunch.

The opener was created from fine build-up play down the left-hand side by Angel Harkus leading to an attempt on goal by Hennie Boekestyn which was put away by Haunch.

Further hard work eventually paid off when Jess Ball put a ball through to Maltby who drilled the ball past the keeper who only saw the ball as it came back off the backboard.

More chances were created which were repelled until a short corner routine saw Hindmarsh finally put a legal strike on target which the keeper was powerless to stop.

Jo Bland earned a 1-1 draw for Long Sutton ladies at Pelicans who got a late equaliser.

Long Sutton men’s first team lost 8-1 at Kettering. Stef Cox replied in the second half.

Spalding v Bourne Deeping
Spalding v Bourne Deeping

RESULTS

SATURDAY

MEN

Premier B: Cambridge University 2nd 2 Broxbourne 2, Upminster 1 Havering 6, Old Southendian 6 Blueharts 1, Spalding 6 Bourne Deeping 0, Letchworth 7 Shefford & Sandy 1, Waltham Forest 2 St Albans 2nd 2.

Division Two North: University of East Anglia 6 Norwich City 2nd 0, Kettering 8 Long Sutton 1, Dereham 2nd 2 Norwich Dragons 2, St Ives 3 Harleston Magpies 2nd 3, City of Peterborough 3rd 2 Horncastle 4, Harleston Magpies 3rd 1 Pelicans 0.

Division Three NW: Cambridge City Vets 3 St Ives 2nd 2, Cambridge South 2nd 2 Spalding 2nd 2, Bourne Deeping 2nd 1 March Town 4, Cambridge University 3rd 4 Leadenham 1, Ely City 2 City of Peterborough 4th 8.

Division Four NW: Cambridge South 3rd 2 Cambridge City 5th 1, Wisbech Town 2nd 6 Wellingborough 1, Alford & District 2 Bourne Deeping 3rd 1, Louth 10 St Ives 3rd 2, Spalding 3rd 1 Cambridge Nomads 2nd 4, City of Peterborough 5th 2 Kettering 2nd 3.

Division Five NW: Louth 2nd 4 Spalding 4th 0, St Neots 2nd 4 Bourne Deeping 4th 0, Cambridge City 6th 2 March Town 2nd 3, Bourne Deeping 5th 0 Cambridge South 4th 7, Kettering 3rd 2 City of Peterborough 6th 1, Wisbech Town 3rd 8 Ely City 2nd 2.

Division Six NW (N): City of Peterborough 8th 2 Bourne Deeping 6th 0, Leadenham 3rd 2 Long Sutton 3rd 2, Horncastle 2nd 4 Leadenham 2nd 2, Spalding 5th 0 Alford & District 2nd 0.

LADIES

Division Two NW: Cambridge City 4th 1 Cambridge University 3rd 0, Spalding 3 Dereham 2nd 0, Cambridge South 2 Cambridge Nomads 1, Saffron Walden 6 Pelicans 1, St Ives 2nd 0 Bury St Edmunds 2nd 2.

Division Three NW: Huntingdon 1 St Neots 2nd 1, Ely City 1 Spalding 2nd 0, City of Peterborough 3rd 1 Horncastle 1.

Division Four NW (N): Spalding 3rd 2 Wisbech Town 2nd 3, Horncastle 2nd 4 City of Peterborough 4th 0, Bourne Deeping 3rd 0 Leadenham 3, Alford & District 2nd 3 Louth 2nd 0.

FIXTURES

SATURDAY

MEN

Division Three NW: City of Peterborough 4th v Cambridge South 2nd.

Division Four NW: Louth v Alford & District.

Division Five NW: Wisbech Town 3rd v City of Peterborough 6th.

Division Six NW (N): Alford & District 2nd v Horncastle 2nd.

LADIES

Division Three NW: City of Peterborough 3rd v Spalding 2nd.

Division Four NW (N): City of Peterborough 4th v Long Sutton 2nd, Spilsby v Leadenham.

Spalding hosted Sunday’s round of the South Lincs Junior League matches with five teams involved across the two age groups.

The Lions (under-13) and Jaguars (under-11) both finished the day with 100 per cent win records.

Under-11 League One: Long Sutton A 1 Bourne Deeping Dragons 2, City of Peterborough Red 2 Spalding Panthers 1, Bourne Deeping Dragons 0 City of Peterborough Red 1, Long Sutton A 3 Spalding Panthers 3, City of Peterborough Red 2 Long Sutton A 0, Bourne Deeping Dragons 1 Spalding Panthers 2.

Under-11 League Two: Long Sutton B 2 Bourne Deeping Griffins 1, City of Peterborough Blue 0 Spalding Jaguars 5, Bourne Deeping Griffins 1 City of Peterborough Blue 1, Long Sutton B 0 Spalding Jaguars 1, City of Peterborough Blue 4 Long Sutton B 1, Bourne Deeping Griffins 0 Spalding Jaguars 3.

Under-13 League One: Long Sutton 0 Bourne Deeping Dragons 1, City of Peterborough Red 0 Spalding Lions 4, Bourne Deeping Dragons 2 City of Peterborough Red 0, Long Sutton 1 Spalding Lions 6, City of Peterborough Red 2 Long Sutton 3, Bourne Deeping Dragons 0 Spalding Lions 5.

Under-13 League Two: Spalding Pumas 2 Bourne Deeping Griffins 2, City of Peterborough Blue 1 Spalding Tigers 1, Bourne Deeping Griffins 1 City of Peterborough Blue 3, Spalding Pumas 0 Spalding Tigers 4, City of Peterborough Blue 4 Spalding Pumas 0, Bourne Deeping Griffins 1 Spalding Tigers 1.

Spalding under-16 girls came away with a 5-1 win at Bourne Deeping to maintain their strong first half of the season.


Read more

More by this author



This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies - Learn More