League leaders denied by Spalding’s spirit

HIT FOR SIX: Action from Spalding ladies' heavy defeat at City of Peterborough on Saturday which leaves them waiting for a first win since promotion.
HIT FOR SIX: Action from Spalding ladies' heavy defeat at City of Peterborough on Saturday which leaves them waiting for a first win since promotion.
0
Have your say

Stuart Cunnington levelled twice as one of Spalding’s best performances of the season earned a draw at home to unbeaten leaders Letchworth.

The visitors began brightly and soon put Spalding on the back foot.

Some ill-discipline saw Spalding receive a number of green and yellow cards in the first half.

They began to go on the attack more often and were rewarded with a number of short corners.

Spalding were unlucky not to take the lead when Cunnington hit the post.

The game opened up in the second half and the all-important first goal went to Letchworth at a well-worked short corner.

Spalding hit back, though, from a short corner which Cunnington dispatched well.

They pushed for the winner but this left them a bit more exposed as they went 2-1 down.

Spalding turned defence into attack and Cunnington finished with a reverse stick strike at from the top of the circle, leaving the keeper with no chance.

On Sunday, Spalding cruised into the last 16 of the England Hockey Men’s Trophy with a 12-2 win over March Town.

Teenagers Joe Higgins and Joe Rogers scored early but March pulled one back.

Higgins added three more with Rogers also completing his hat-trick. Dan Needham (2), Cunnington (2) and Robert Dalton got on the scoresheet to complete the rout.

Spalding have been rewarded with a home draw in round three against Norwich City on Sunday, February 7.

Spalding ladies suffered a 6-0 defeat away to City of Peterborough. They take on fellow strugglers Bedford 2nd at Glen Park on Saturday.

Coming off the back of their first win of the season with a renewed confidence, Long Sutton picked up a point at home to Waltham Forest.

The away side took the lead midway through the first half but this seemed to wake up Sutton who began to get some possession.

Jimmy Harrison slipped the ball to Josh Fyson on the edge of the D with a quickly-taken long corner and a sharp reverse stick shot found its way past the keeper low to his right.

Sutton got off to a better start in the second half but Waltham Forest got back in front on the counter-attack.

The second equaliser came when Fred Whatling earned a short corner, Fyson found Danny Sisson on the back post and he deflected the ball in.

Sutton sensed the win was there for the taking, earning another short corner which Fyson dispatched with a drag flick to the keeper’s left.

Behind for the first time, the away side pressed for an equaliser and Sutton couldn’t hold onto the lead.

Sutton finished strongly but the game ended 3-3 for a good point.

Sutton will be looking to take these performances into Saturday’s trip to bottom-of-the-table Harleston Magpies 2nd.

RESULTS

Men’s Premier B: Wisbech Town 8 Cambridge Uni 2nd 2, Harleston Magpies 2nd 0 Felixstowe 5, Long Sutton 3 Waltham Forest 3, Norwich City 5 I-ES 1, Saffron Walden 6 CoP 2nd 3, Spalding 2 Letchworth 2.

Men’s Division One: March Town 2 East London 6, Bourne Deeping 4 Cambridge City 3rd 2, CoP 3rd 1 Wapping 2nd 1, Pelicans 10 Chelmsford 2nd 3, Bishop’s Stortford 1 Old Southendian 3, West Herts 2nd 5 Ford 2.

Men’s Division Three North West: Ely City 2 Cambridge South 1, Horncastle 2 St Neots 3, CoP 5th 2 Bourne Deeping 2nd 5, Louth 2 St Ives 2nd 1, Cambridge Uni 3rd 12 Long Sutton 2nd 0, Cambridge City Vets 0 Wisbech Town 2nd 1.

Men’s Division Four North West: Bourne Deeping 3rd 2 Cambridge City 5th 1, CoP 7th 1 Cambridge Nomads 2nd 1, Spalding 2nd 6 Spalding 3rd 1, Cambridge South 2nd 0 CoP 6th 3, Leadenham 7 Ely City 2nd 0.

Men’s Division Five North West: March Town 2nd 3 Cambridge South 3rd 1, Bourne Deeping 5th 0 Cambridge City 6th 5, Long Sutton 3rd 5 Bourne Deeping 4th 4, Spalding 4th 7 St Ives 4th 3, Cambridge South 4th 1 Alford & District 7, St Neots 2nd 9 Wisbech Town 4th 0.

Men’s Division Six North West (N): Alford & District 2nd 0 Long Sutton 4th 1, Bourne Deeping 6th 0 Louth 2nd 2, Grantham 0 Spalding 5th 3, Horncastle 2nd 2 Leadenham 2nd 2.

Women’s Division One North: Bedford 2nd 2 Saffron Walden 2, CoP 6 Spalding 0, Norwich City 2 Royston 2, Norwich Dragons 2nd 3 Blueharts 2, Cambridge City 2nd 4 Letchworth 1, Wisbech Town 3 Lindum 1.

Women’s Division Two North West: Lindum 2nd 1 Cambridge City 3rd 6, Cambridge Nomads 2 Wisbech Town 2nd 0, Alford & District 1 CoP 2nd 2, St Ives 3 Pelicans 0, Cambridge Uni 2nd 4 Long Sutton 1, Newmarket 1 St Neots 0.

Women’s Division Three North West: Bourne Deeping 3 CoP 3rd 0, Cambridge South 10 Spalding 3rd 0, St Ives 2nd 5 Haverhill 2, Spalding 2nd 0 Cambridge Uni 3rd 2, Ely City 6 Leadenham 0, March Town 2 Huntingdon 4.

Women’s Division Four North West (North): Alford & District 2nd 2 Horncastle 4, Bourne Deeping 2nd 2 CoP 4th 1, Louth 2nd 0 Wisbech Town 3rd 5, Skegness 4 Long Sutton 2nd 1, Spilsby 2 Woodhall Spa 0.

FIXTURES

Men’s Premier B: Harleston Magpies 2nd v Long Sutton, Felixstowe v Wisbech Town, Cambridge Uni 2nd v Norwich City, I-ES v Saffron Walden, CoP 2nd v Spalding, Letchworth v Waltham Forest.

Men’s Division One: Bourne Deeping v CoP 3rd, Cambridge City 3rd v March Town, East London v Pelicans, Chelmsford 2nd v Bishop’s Stortford, Old Southendian v West Herts 2nd, Ford v Wapping 2nd.

Men’s Division Three North West: Horncastle v CoP 5th, St Neots v Ely City, Cambridge South v Louth, St Ives 2nd v Cambridge Uni 3rd, Long Sutton 2nd v Cambridge City Vets, Wisbech Town 2nd v Bourne Deeping 2nd.

Men’s Division Four North West: Bourne Deeping 3rd v CoP 7th, Cambridge City 5th v Wisbech Town 3rd, St Ives 3rd v Spalding 2nd, Spalding 3rd v Cambridge South 2nd, CoP 6th v Leadenham, Ely City 2nd v Cambridge Nomads 2nd.

Men’s Division Five North West: Bourne Deeping 5th v Long Sutton 3rd, Cambridge City 6th v March Town 2nd, Cambridge South 3rd v Spalding 4th, St Ives 4th v Cambridge South 4th, Alford & District v St Neots 2nd, Wisbech Town 4th v Bourne Deeping 4th.

Men’s Division Six North West (N): Horncastle 2nd v Grantham, Long Sutton 4th v Leadenham 2nd, Louth 2nd v Alford & District 2nd, Spalding 5th v Bourne Deeping 6th.

Women’s Division One North: CoP v Norwich City, Spalding v Bedford 2nd, Saffron Walden v Norwich Dragons 2nd, Blueharts v Cambridge City 2nd, Letchworth v Wisbech Town, Lindum v Royston.

Women’s Division Two North West: Cambridge Nomads v Alford & District, Wisbech Town 2nd v Lindum 2nd, Cambridge City 3rd v St Ives, Pelicans v Cambridge Uni 2nd, Long Sutton v Newmarket, St Neots v CoP 2nd.

Women’s Division Three North West: Huntingdon v Ely City, CoP 3rd v Newmarket 2nd, Spalding 3rd v Bourne Deeping, Haverhill v Cambridge South, Cambridge Uni 3rd v St Ives 2nd, Leadenham v Spalding 2nd.

Women’s Division Four North West (North): Bourne Deeping 2nd v Louth 2nd, CoP 4th v Alford & District 2nd, Horncastle v Skegness, Long Sutton 2nd v Spilsby, Woodhall Spa v Wisbech Town 3rd.