Home   Sport   Article

Subscribe Now

HOCKEY: Lyn’s late double earns first point




Bourne Deeping drew 4-4 at home to Spalding
Bourne Deeping drew 4-4 at home to Spalding

Two late goals by new signing Lyn Sullivan rescued a point as Spalding ladies opened the campaign against St Ives at Glen Park.

The visitors dominated the first 15 minutes - moving the ball fluidly around the pitch.

The deadlock was broken late in the first half as Donna Chester-O’Neill saved the first shot and Sally Pilgrim was unlucky not to stop the ball going in.

After the break, Spalding started off much better with Caly Preistley showing her pace and the forward line of Emma Gent, Ellie Holland and Jess Ball getting much more involved.

However, with a slight change in formation and a lapse in concentration on marking, St Ives doubled the lead.

Spalding won a short corner with 10 minutes to go and the injection from Kelly Slater saw the stop by Karen Timby at the top of the D, allowing Sullivan to take a perfectly-timed strike into the right-hand corner.

Claire Hindmarsh picked out Sullivan who took the ball past her defender, over the stick of the sweeper and slotted in the equaliser after her first strike was stopped by the pads of the keeper.

Long Sutton men’s first team started the season with a 3-0 home defeat to Cambridge South.

Brad Whitmore was named man of the match for his defensive display alongside Tom Burton and Harry Synnott.

The game remained goalless until 30 seconds before half-time from a twice deflected short corner.

South raised their game for a 15-minute period during which they added two more goals from well-worked routines.

A single strike sent Long Sutton’s ladies to defeat at Cambridge South.

RESULTS

EAST LEAGUES

MEN

Premier B: West Herts 2nd 1 I-ES 3, Wapping 2nd 4 CoP 2nd 1, Blueharts 2 Shefford & Sandy 3, Bourne Deeping 4 Spalding 4, East London 2 Havering 1, Dereham 4 Waltham Forest 1.

Division Two (N): Norwich Dragons 2 Dereham 2nd 6, St Ives 0 Cambridge Nomads 1, Pelicans 5 Bourne Deeping 2nd 1, Long
Sutton 0 Cambridge South 3, CoP 3rd 3 Norwich City 3rd 1, Kettering 3 Bury St Edmunds 3.

Division Four (NW): CoP 6th 1 Kettering 2nd 3, Cambridge City 5th 3 Cambridge South 3rd 2, Spalding 2nd 1 Long Sutton 2nd 3, Bourne Deeping 3rd 0 Spalding 3rd 5, Cambridge South 2nd 1 Alford & District 1, Cambridge Nomads 2nd 5 Wisbech Town 3rd 1.

Division Five (NW): Louth 5 Horncastle 2nd 0, Leadenham 2nd 11 St Neots 3rd 0, Spalding 4th 2 Bourne Deeping 4th 1, March Town 2nd 1 Cambridge South 4th 0, St Neots 2nd 3 St Ives 3rd 2, Cambridge City 6th 2 Wellingborough 1.

Division Six (NWN): Bourne Deeping 5th 0 Louth 2nd 2, CoP 8th 0 Spalding 5th 2, Leadenham 3rd 1 Alford & District 2nd 2, Long Sutton 3rd 7 Bourne Deeping 6th 1.

WOMEN

Division Two (NW): St Ives 2nd 3 Newmarket 1, Alford & District 0 CoP 2nd 4, Cambridge South 1 Long Sutton 0, Bourne Deeping 2
Pelicans 1, Cambridge Nomads 3 Cambridge City 4th 0, Spalding 2 St Ives 2.

Division Three (NW): Ely City 3 Spalding 2nd 4, Haverhill 1 Wisbech Town 2nd 2, Cambridge University 3rd 0 Saffron Walden 8, March Town 2 Royston 5, CoP 3rd 4 Bury St Edmunds 2nd 6, Horncastle 4 Huntingdon 0.

Division Four (NWN): Woodhall Spa 2 Horncastle 2nd 7, Spilsby 1 CoP 4th 2, Long Sutton 2nd 1 Bourne Deeping 2nd 2, Bourne Deeping 3rd 2 Leadenham 8, Spalding 3rd 5 Louth 2nd 0.

FIXTURES

EAST LEAGUES

MEN

Premier B: I-ES v Dereham, CoP 2nd v West Herts 2nd, Shefford & Sandy v Wapping 2nd, Spalding v Blueharts, Havering v Bourne Deeping, Waltham Forest v East London.

Division Two (N): Dereham 2nd v Kettering, Cambridge Nomads v Norwich Dragons, Bourne Deeping 2nd v St Ives, Cambridge South v Pelicans, Norwich City 3rd v Long Sutton, Bury St Edmunds v CoP 3rd.

Division Four (NW): Kettering 2nd v Cambridge Nomads 2nd, Cambridge South 3rd v CoP 6th, Long Sutton 2nd v Cambridge City 5th, Spalding 3rd v Spalding 2nd, Alford & District v Bourne Deeping 3rd, Wisbech Town 3rd v Cambridge South 2nd.

Division Five (NW): Horncastle 2nd v Cambridge City 6th, St Neots 3rd v Louth, Bourne Deeping 4th v Leadenham 2nd, Cambridge South 4th v Spalding 4th, St Ives 3rd v March Town 2nd, Wellingborough v St Neots 2nd.

Division Six (NWN): Louth 2nd v Long Sutton 3rd, Spalding 5th v Bourne Deeping 5th, Alford & District 2nd v CoP 8th, Bourne Deeping 6th v Leadenham 3rd.

WOMEN

Division Two (NW): Newmarket v Spalding, CoP 2nd v St Ives 2nd, Long Sutton v Alford & District, Pelicans v Cambridge South,
Cambridge City 4th v Bourne Deeping, St Ives v Cambridge Nomads.

Division Three (NW): Spalding 2nd v Horncastle, Wisbech Town 2nd v Ely City, Saffron Walden v Haverhill, Royston v Cambridge University 3rd, Bury St Edmunds 2nd v March Town, Huntingdon v CoP 3rd.

Division Four (NWN): Horncastle 2nd v Spalding 3rd, CoP 4th v Woodhall Spa, Bourne Deeping 2nd v Spilsby, Leadenham v Long Sutton 2nd, Alford & District 2nd v Bourne Deeping 3rd.



This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies - Learn More