Home   Sport   Article

Subscribe Now

Lynn Exley and Cherry Harham were the winning pair in this year's Marshland Trophy competition at Tydd St Giles Golf Club




Tydd St Giles Golf Club hosted its Marshland Trophy competition for ladies pairs, with Lynn Exley and Cherry Harham taking the title.

Exley and Harham scored 29 points, ahead of Maria Taylor-Vassall and Christine Burton with 27 points and third-placed pair Liz Miller and Christine Young who collected 22 points.

The club also staged its annual Ryder Cup competition where a captain’s team, led by Giles Stearne, faced a management team captained by Gino Ciuffini.

Cherry Harham (left) and Lynn Exley (right) are presented with the Marshland Trophy by ladies' club captain Liz Miller at Tydd St Giles Golf Club.
Cherry Harham (left) and Lynn Exley (right) are presented with the Marshland Trophy by ladies' club captain Liz Miller at Tydd St Giles Golf Club.

The AM score gave the captain’s team a win by 5½ to -3½,followed by the PM session where the captain’s team finished on 10½, ahead of the management team on 7½.

Stearnes’ team ended up with an overall win of 16-11 and he said: “Once again, it was a great competition played in the best competitive spirit and very much enjoyed by all who took part.”

OTHER RESULTS: Seniors Pesty’s Pot Medford:

1st Mel Churchman (8pts), 2nd Ian Millett (9pts), 3rd Noel Bratt (10pts), 4th Steve Skoulding (11pts ocb).

Mens October Stableford Division 1:

1st Ian Cooper (41pts), 2nd Steve Thompson (39pts ocb), 3rd Paul Hunt (39pts ocb).

Division 2:

1st Tim Hipkin (37pts ocb), 2nd Tim Martin (37pts), 3rd Phil Wilkinson (35pts ocb).

Division 3:

1st Nathan Welsby (37pts ocb), 2nd Keith Power (37pts ocb), 3rd Ryan Stanford (37pts).

Seniors Alf Bishop Charity Strokeplay, Division 1:

1st Tom Ainsley 82-18=64, 2nd Noel Bratt 77-12=65, 3rd David Pluck 85-19=66 (ocb), 4th Trevor Sewell 89-23=66.

Seniors Stableford Vouchers, Division 1:

1st Stephen Horton (38pts), 2nd Mick Vassall (37pts ocb), 3rd Roger Davey (37pts).

Division 2:

1st Dave Punshon (44pts), 2nd Derek Marsh (38pts), 3rd Ken Doughty (36pts).

Division 3:

1st Roger Lancaster (41pts), 2nd Trevor Sewell (38pts), 3rd David Leedle (37pts)

Division 4:

1st Dennis Boone (41pts), 2nd Peter Sleight (36pts), 3rd Barry Hill.

Men’s October Stableford pairs:

1st Dean Wright & Simon Smith (45pts ocb), 2nd John Tyler & James Dack (45pts), 3rd Tim Hipkin & Terry Alcock (44pts), 4th Gino Ciuffini & Ady Bills (43pts ocb).



This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies - Learn More