FOOTBALL: Ten-man Tulips beat Pagnell, wins for Tigers and Deeping

0
Have your say

A STIRRING comeback saw ten-man Spalding United beat Newport Pagnell 2-1 in the UCL Premier Division on Saturday, while Holbeach United won 2-1 at Yaxley and Deeping Rangers saw off Wellingborough Town 2-0.

In what was Pat Rayment’s first home game as Spalding boss, he saw his side fall behind inside two minutes when Dom Masala rounded Nick Conroy to tap home.

That’s how it stayed up until the 51st minute, when Ricky Miller fired home the first goal of his second stint at the Sir Halley Stewart Playing Field to level matters.

Josh Ford was given a harsh red card moments later, but Spalding steadied the ship and grabbed a superb winner through Tom James after an excellent Dan French pass.

The victory is Rayment’s first as Tulips boss – and is one of their best of the season to date.

Elsewhere, deadly duo Ash Stevens and Andrew Tidswell fired Holbeach to a comeback win of their own at Leading Drove.

Yaxley raced into an early lead, but the attack duo struck before half time to keep John Chand’s charges third in the standings.

Also winners were Deeping, who made light work of Wellingborough at the Dog and Duck. Matty Evans’ second goal of the week put Tuncay Korkmaz’s men ahead early on, before Kev Gilbert wrapped up the points late on.

Down in UCL Division One, Bourne Town’s unbeaten start to 2012 was ended at Raunds Town. The Wakes went down 3-1, Alex Brockbank their scorer.

Meanwhile, Pinchbeck suffered Lincs Junior Cup semi-final heartbreak for the second year on the spin as they went down 2-1 at unfancied Market Rasen. Player/boss Ian Dunn grabbed their goal.

In the Peterborough and District League Premier Division, Moulton Harrox eased to a 3-0 derby win over Crowland Town at Broad Lane.

Bobby Patterson, Steve Mastin and Tom Panton struck the decisive goals.

Deeping Rangers Reserves were beaten 3-1 by title hopefuls Eye Sports, Tom Waumsley getting their solitary strike.

See Tuesday’s Lincolnshire Free Press for more on the weekend football.

RESULTS (Saturday, February 18)

ChromaSport & Trophies UCL: Premier Division – Daventry United 1 Blackstones 3; Long Buckby 3 AFC Kempston Rovers 1; Northampton Spencer 3 Thrapston Town 3; Sleaford Town 1 Irchester United 0; Spalding United 2 Newport Pagnell Town 1; Wellingborough Town 0 Deeping Rangers 2; Yaxley 1 Holbeach United 2.

UCL League Cup: Quarter-final – King’s Lynn Town 5 Cogenhoe Utd 3.

Division One – Burton Park Wanderers 0 Northampton ON Chenecks 2; Harborough Town 7 Wootton Blue Cross 0; Olney Town 0 Huntingdon Town 1; Raunds Town 3 Bourne Town 1; Rothwell Corinthians 0 Bugbrooke St Michaels 5; Rothwell Town 3 Potton United 6.

FA Vase: Round five – St Ives Town 4 Gresley 0; Tividale 0 Peterborough NS 2 (AET).

ChromaSport & Trophies Peterborough & District League: Premier Division – Alconbury 1 Uppingham Town 4; Deeping Rangers Res 1 Eye Sports 3; Moulton Harrox 3 Crowland Town 0; Oakham United 3 Parson Drove 6; Peterborough Sports Parkway 2 Coates Athletic 4; Ramsey Town 5 Oundle Town 1; Whittlesey United 2 Leverington Sports 1. Division One – Long Sutton Athletic 3 Sawtry 1; Netherton United Reserves 0 Langtoft United 0; Riverside Rovers Senior 4 Peterborough FC Inter 1; Stilton United 4 Holbeach Utd Reserves 3; Thorney 1 Ketton 1; Warboys Town FC 2 Hampton Sports 2. Division Two – Eye Sports & Social Res 1 Castor & Ailsworth 1; Gedney Hill 4 Parkside 1; Hartford Sun FC 7 Oakham United Reserves 1; Peterborough Rovers 1 Sutton Bridge United 2; Woodston 3 Pinchbeck Utd Res 1. Division Three – Oundle Town Reserves 2 Alconbury Res 2; Uppingham Town Res 0 Whittlesey United Res 2. Division Four – Netherton United A 5 Stilton United Reserves 0; Stamford Belve Res 0 Peterborough Rovers Reserves 6. Division Five – Leverington Sports A 2 Sutton Bridge United Reserves 1; Parkway Eagles 3 Warboys Town Reserves 2; Riverside Rovers Reserves 7 Oakham United A 1.

PFA Junior Cup – Langtoft United Res 5 Crowland Town Res 0.

PFA Minor Cup – Farcet United Reserves 4 Baston 1.

Lincs Junior Cup: Semi-final – Market Rasen 2 Pinchbeck United 1.

Boston & District League: Premier Division – Old Leake 5 Skegness Town Reserves 0; Tavern Colts 6 Billinghay Athletic 2. Division One –

Billinghay Reserves 1 Benington 4; Holbeach Bank 0 Spalding Harriers 2; Sutterton 0 Boston United Community 11; Wainfleet United 8 Wyberton Reserves 1. Division Two – FC Kirton 7 Mareham United Reserves 2; Fosdyke 1 Tavern Colts Reserves 1; Park United 6 Coningsby Reserves 1;

Spalding Town Reserves 0 Pointon Reserves 6; Westside Rangers 1 Fishtoft Reserves 0; Wrangle United 5 Tydd St Mary 1. Division Three – Friskney 0 Fosdyke Reserves 3; Kirton Town Reserves 6 Pointon A 1; Old Doningtonians Reserves 3 FC Hammers 1; Spalding Harriers Reserves 3 Wainfleet United Reserves 1; Spilsby Town Reserves 6 Holbeach Bank Reserves 0.

Barclays Brokers Willoughby Cup: Quarter-finals – Freiston 3 Kirton Town 2; Spilsby Town 4 Old Doningtonians 3 (AET); Woodhall Spa United 2 Coningsby 3; Wyberton 0 Fishtoft 4.