Home   Sport   Article

FOOTBALL: Maximum points for Holbeach United and Deeping Rangers




Danny Hussey made a winning start as Holbeach United's manager thanks to a last-minute strike.

The Tigers came from 1-0 down against Wellingborough Town at Carter's Park to claim three points through Billy Smith's second-half double.

The result keeps Holbeach fifth in the Future Lions United Counties League Premier Division.

Danny Hussey after the final whistle
Danny Hussey after the final whistle

They are two points behind Pinchbeck United who were held 1-1 by relegation-threatened Boston Town at the Sir Halley Stewart Field.

Nick Jackson got the equaliser against his former club just before the break.

Pinchbeck United v Boston Town
Pinchbeck United v Boston Town

Deeping Rangers moved up to third as Scott Mooney and Dan Schiavi earned a 2-0 win at Eynesbury Rovers.

Bourne Town shared four goals with Division One championship challengers Anstey Nomads at Abbey Lawn.

Spalding United remain outside the relegation zone on goal difference after a fourth successive defeat in the Evo-Stik Northern Premier League East Division.

Leon Mettam's equaliser at Sheffield was quickly followed by the winning goal which sent the Yorkshire side into the promotion play-off pack.

EVO-STIK NORTHERN PREMIER LEAGUE

East Division: Brighouse 3 AFC Mansfield 0, Carlton 0 Stamford 4, Frickley 1 Pickering 1, Gresley 0 Morpeth 3, Lincoln 0 Ossett 1, Loughborough Dynamo 1 Wisbech 3, Pontefract Collieries 4 Belper 2, Sheffield 2 Spalding 1, Stocksbridge Park Steels 0 Marske 0, Tadcaster 1 Cleethorpes 1.

Last-minute celebrations for the Tigers
Last-minute celebrations for the Tigers

FUTURE LIONS UNITED COUNTIES LEAGUE

Premier Division: Cogenhoe 1 Oadby 1, Daventry 4 Whitworth 0, Eynesbury 0 Deeping 2, Holbeach 2 Wellingborough 1, Kirby Muxloe 3 Sleaford 7, Leicester Nirvana 2 Rothwell Corinthians 2, Newport Pagnell 1 Harborough 0, ON Chenecks 2 Rugby 0, Peterborough Northern Star 2 Desborough 3, Pinchbeck 1 Boston 1.

Division One: Birstall 2 Blackstones 2, Bourne 2 Anstey Nomads 2, Bugbrooke St Michaels 3 Melton 4, Burton Park Wanderers 0 Irchester 2, Harrowby 7 Raunds 0, Holwell Sports 3 Huntingdon 1, Long Buckby 3 St Andrews 7, Lutterworth Town 2 Rushden & Higham 0, Sileby 3 Aylestone Park 2, Thrapston 1 Lutterworth Athletic 3.

Reserve Division: Deeping 2 Peterborough Northern Star 0, Desborough 4 Newport Pagnell 0, Harborough 2 Yaxley 1, Irchester 0 Daventry 1, Raunds 2 Bugbrooke St Michaels 6, St Andrews 2 Potton 1, Wellingborough 0 Cogenhoe 2, Whitworth 2 Bourne 2.

CHROMASPORT PETERBOROUGH & DISTRICT LEAGUE

Premier Division: Leverington Sports 3 Langtoft 1, Long Sutton 3 Peterborough Polonia 3, Peterborough Sports Development 2 ICA Sports 2, Stamford Lions 2 Ketton 1, Sutton Bridge 0 Netherton 3, Thorney 2 Oakham 1, Tydd 2 Holbeach Res 1.

Division One: Crowland 4 Stamford Belvedere 2, Moulton Harrox Res 5 FC Peterborough 2, Whittlesey Res 0 Wittering Harriers 2.

Division Two: Eunice Huntingdon 2 Whaplode Drove 2, Feeder 0 Rippingale & Folkingham 9, Ketton Res 0 Stilton 0, Langtoft Res 2 Spalding Athletic 0, Netherton Res 3 Premiair 2, Stamford Lions Res 0 Warboys 2.

Division Three: Farcet 1 Whittlesey A 1, Holbeach Bank 1 Stamford Belvedere Res 9, Huntingdon Res 0 Long Sutton Res 3, Oundle Res 2 Leverington Sports Res 2, Peterborough NECI 3 Stamford Lions A 1, Thorpe Wood Rangers 11 FC Peterborough Res 1.

Division Four: FC Parson Drove Res 1 Whittlesey B 0, Netherton A 2 Huntingdon Rovers 8, Orton Rangers 1 Glinton & Northborough 2, Parkside 0 Hampton 3, Premiair Res 0 Holbeach United Sports 2, Ramsey 3 Tydd Res 1.

Division Five A: Casterton 3 Cardea Res 3, Stilton Res 2 The Limetree 2, Thurlby Tigers 2 Stanground Sports 3.

Division Five B: Hampton A 4 Gunthorpe Harriers 3.

PETERBOROUGH CHALLENGE CUP

Quarter-finals: Oakham Res 2 FC Parson Drove 3, Spalding Town 6 Kings Cliffe 0, Uppingham 5 Oundle 2.

BALCAN LIGHTING SUPPLIES LINCOLNSHIRE LEAGUE

Cleethorpes 0 Gainsborough 1, Immingham 0 Brigg 0, Lincoln Moorlands Railway 2 Lincoln United 1, Ruston Sports 4 Wyberton 1.

Challenge Cup quarter-final: Horncastle 1 Nettleham 1 (4-3 pens; Horncastle at home to Lincoln United).

BOSTON WORKFORCE UNLIMITED LEAGUE

Premier Division: Benington 1 Old Leake 4, Fulbeck 2 Coningsby 4, Railway 1 Skegness Res 4, Ruskington 2 Pointon 1, Spilsby 3 Swineshead 0, Wyberton Res 2 Kirton 2.

Division One: Billinghay 3 FC Hammers 4, Old Doningtonians 2 Woodhall Spa 2, Swineshead Res 2 Friskney 4.

Division Two: Caythorpe 5 Colsterworth 0, Coningsby Res 5 FC Wrangle 1, Eagle 0 Railway Res 1.

Division Three: Park Res 4 Mareham 0.

Target Newspapers Challenge Cup quarter-finals: Bull 0 Park 2, Fosdyke 2 Northgate Olympic 5, JFC Boston 1 Boston College 2, Spalding Harriers 0 Skegness A 2 (aet).



COMMENTS
()


Iliffe Media does not moderate comments. Please click here for our house rules.

People who post abusive comments about other users or those featured in articles will be banned.

Thank you. Your comment has been received and will appear on the site shortly.

 

Terms of Comments

We do not actively moderate, monitor or edit contributions to the reader comments but we may intervene and take such action as we think necessary, please click here for our house rules.

If you have any concerns over the contents on our site, please either register those concerns using the report abuse button, contact us here.

This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies - Learn More