Home   Sport   Article

FOOTBALL: Moulton Harrox extend advantage in title race




Moulton Harrox took their lead into double figures by maintaining their unbeaten home record on Saturday.

They are 10 points clear of last season's quadruple winners Netherton United at the top of the ChromaSport Peterborough and District League Premier Division.

First-half goals from Marcus Parry and Tom Panton secured a 2-0 win over Leverington Sports at Broad Lane.

Meanwhile, Spalding United remain three points off the bottom of the Evo-Stik Northern Premier League East Division following a last-minute home defeat to Frickley Athletic.

Deeping Rangers were knocked out of the Buildbase FA Vase at Willand Rovers after taking the lead twice through Scott Mooney before the break.

Pinchbeck United and Holbeach United have rearranged dates following postponements in the Future Lions United Counties League Premier Division while Bourne Town lost 4-0 at Division One title challengers Melton Town.


EVO-STIK NORTHERN PREMIER LEAGUE

East Division: Cleethorpes 0 Marske 1, Spalding 0 Frickley 1.

BUILDBASE FA VASE

Fifth round: Willand Rovers 3 Deeping 2.

FUTURE LIONS UNITED COUNTIES LEAGUE

Premier Division: Eynesbury 2 ON Chenecks 0.

Division One: Anstey Nomads 3 St Andrews 1, Aylestone Park 0 Harrowby 0, Huntingdon 2 Irchester 5, Melton 4 Bourne 0.

CHROMASPORT PETERBOROUGH & DISTRICT LEAGUE

Premier Division: Moulton Harrox 2 Leverington Sports 0, Netherton 2 Whittlesey 2, Peterborough Polonia 1 Stamford Lions 2, Peterborough Sports 8 Sutton Bridge 0.

Division One: Crowland 1 FC Parson Drove 1, Kings Cliffe 0 Moulton Harrox Res 0, Oundle 5 Oakham Res 0.

Division Two: Cardea 6 Whaplode Drove 1, Langtoft Res 5 Eunice Huntingdon 0, Premiair 7 Stamford Lions Res 0, Stilton 4 Ketton Res 0, Warboys 5 Feeder 1.

Division Three: FC Peterborough Res 0 Peterborough NECI 4, Whittlesey A 2 Thorpe Wood Rangers 0.

Division Four: Glinton & Northborough 1 Holbeach United Sports 3, Hampton 2 Orton Rangers 3, Netherton A 4 Kings Cliffe Res 2, Ramsey 5 Premiair Res 3, Wittering Harriers Res 8 Tydd Res 1.

Division Five A: Cardea Res 4 Stilton Res 1, The Limetree 3 Stanground Sports 13.

Division Five B: Gunthorpe Harriers 3 Orton Rangers Res 2.

LINCOLNSHIRE FA JUNIOR CUP

Semi-final: Tetney Rovers 0 Horncastle 2.

BOSTON WORKFORCE UNLIMITED LEAGUE

Premier Division: Benington 1 Spilsby 2, Old Leake 0 Railway 2, Skegness Res 2 Ruskington 1.

Division One: Fishtoft 4 Billinghay 3, Freiston 2 Fosdyke 5, Park 0 Friskney 2.

Division Two: Colsterworth 10 Holbeach Bank 1.

Division Three: Fosdyke Res 0 Bull 6.

BB Insurance Willoughby Shield first round: Swineshead Res 3 Park Res 1 (Swineshead Res at home to Woodhall Spa Res).



COMMENTS
()


Iliffe Media does not moderate comments. Please click here for our house rules.

People who post abusive comments about other users or those featured in articles will be banned.

Thank you. Your comment has been received and will appear on the site shortly.

 

Terms of Comments

We do not actively moderate, monitor or edit contributions to the reader comments but we may intervene and take such action as we think necessary, please click here for our house rules.

If you have any concerns over the contents on our site, please either register those concerns using the report abuse button, contact us here.

This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies - Learn More