Home   Sport   Article

FOOTBALL: Champions on the road




Photo by Alison Bagley
Photo by Alison Bagley

Newly-crowned champions Pinchbeck United face three away games this week.

The Knights go to Irchester United tonight, followed by a rearranged trip to Stewarts & Lloyds Corby on Thursday.

We still want to win and we will be competitive, even though we can’t select our strongest side this week.
Ian Dunn

The fixture was called off at the weekend due to a power failure at Occupation Road.

Pinchbeck are on the road again to Lutterworth Town on Saturday before the final game at home to Harrowby United next Tuesday.

The UCL Division One trophy will be paraded at the Sir Halley Stewart Field and supporters can pay what they want to watch the game.

Pinchbeck sealed the title thanks to a 2-2 draw at 10-man Thrapston Town last week.

Player-manager Ian Dunn said: “We will be struggling to put together a side this week because we had expected the season to be all over now.

“Players had booked other commitments before games were called off.

“We were desperate to pick up the points and get over the line because we knew players would miss the final games.

“We still want to win and we will be competitive, even though we can’t select our strongest side this week.

“We are pleased the job was done in terms of winning the league.

“I got a call on Saturday at 11am to say there was a chance of the S&L game being off.

“We offered to do anything to play. It was frustrating when we were ready to leave at noon with a full-strength squad and then we saw on Twitter that the power was back on just after 3pm in the clubhouse.”

Tom Brooks is serving a five-match suspension so he misses all three away games this week.

EVO-STIK SOUTH

Chasetown v Stocksbridge Park Steels, Cleethorpes v Lincoln, Frickley v Peterborough Sports, Market Drayton v Alvechurch, Sheffield v Spalding.

CHROMASPORT & TROPHIES UNITED COUNTIES LEAGUE

Premier Division: Eynesbury v ON Chenecks, Harborough v Boston, Kirby Muxloe v St Andrews, Leicester Nirvana v Cogenhoe, Peterborough Northern Star v Deeping, Rothwell Corinthians v Desborough, Whitworth v Wellingborough.

Division One: Irchester v Pinchbeck (8pm), Stewarts & Lloyds v Thrapston.

Reserve Division: Bourne v Bugbrooke St Michaels, Potton v Olney.

CHROMASPORT & TROPHIES PETERBOROUGH AND DISTRICT LEAGUE (6.30pm)

Premier Division: Holbeach Res v Stamford Lions (7.45pm), Thorney v Netherton, Whittlesey v Peterborough ICA Sports.

Division One: Tydd St Mary v Long Sutton (at Wisbech Town).

Division Two: FC Parson Drove v Whittlesey Res (7.45pm), Ketton Res v Eye, Langtoft Res v Spalding Town, Parkway Eagles v Netherton A.

Division Three: Brotherhood Sports v Oundle Res.

Division Four: Stamford Lions A v Eunice Huntingdon.

BOSTON WORKFORCE UNLIMITED LEAGUE (6.30pm)

Premier Division: Spilsby v Benington, Swineshead v Ruskington.

Division One: Kirton Town v Old Doningtonians.

DOUBLE G CLOTHING KING’S LYNN LEAGUE

Division One: England’s Hope v Southery ASA.

Division Two: Gorefield v Long Sutton.

PETERBOROUGH AND DISTRICT JUNIOR ALLIANCE (6.30pm)

Under-12 Division One: Oundle v Stanground Sports.

Under-12 Division Two: Pinchbeck v Boston Black.

Under-13 Division One: Boston v Spalding Blue.



COMMENTS
()


Iliffe Media does not moderate comments. Please click here for our house rules.

People who post abusive comments about other users or those featured in articles will be banned.

Thank you. Your comment has been received and will appear on the site shortly.

 

Terms of Comments

We do not actively moderate, monitor or edit contributions to the reader comments but we may intervene and take such action as we think necessary, please click here for our house rules.

If you have any concerns over the contents on our site, please either register those concerns using the report abuse button, contact us here.

This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies - Learn More