Wembley dream over for Tigers as Tulips lose again and Rangers win big

Lee Dube (centre) who opened the scoring for Holbeach United in their FA Vase fifth round defeat to Erith & Belvedere at Carter's Park. Photo by Steve Relf.
Lee Dube (centre) who opened the scoring for Holbeach United in their FA Vase fifth round defeat to Erith & Belvedere at Carter's Park. Photo by Steve Relf.
0
Have your say

Holbeach United are out of this season’s FA Vase after a 3-2 extra time defeat to south east London side Erith and Belvedere at Carter’s Park.

Lee Dube gave the Tigers a dream start with a goal after just two minutes, but Byron Walker equalised for the Deres before a defensive mix-up when Kern Miller headed past stranded Holbeach goalkeeper Nick Conroy before half time.

Jamie Duffy equalised with 20 minutes of normal time remaining to take the tie into 30 minutes of extra time.

But nine minutes into the first period, Erith striker Adam Marsh scored a superb winner to send the Tigers out.

Meanwhile, Spalding United suffered their second defeat in a row in Evo-Stik Division One South, losing 2-1 at Mickleover Sports.

Jamie Stevens gave the Tulips the lead after just 31 seconds but two goals, one in each half, leave Pat Rayment’s side in sixth place, 14 points behind leaders Sutton Coldfield Town who come to Sir Halley Stewart Playing Field next Saturday.

There was better news for Deeping Rangers in the UCl Premier Division where Tuncay Korkmaz’s side ran out 5-1 winners at Huntingdon Town, including two goals each for Mohammed Hamid and David Burton-Jones.

In UCL Division One, Bourne Town lost 2-0 to Wellingborough Whitworth at the Abbey Lawn but in contrast, Moulton Harrox reached the Lincs FA Junior Cup final after a 4-3 win over Brumby.

TODAY’S RESULTS: EVO-STIK DIVISION ONE SOUTH: Coalville Town 2 Lincoln United 1; Gresley 1 Romulus 1; Leek Town 1 Norton United 0; Loughborough Dynamo 1 Rainworth Miners Welfare 1; Market Drayton Town 1 Chasetown 2; Mickleover Sports 2 Spalding United 1; Newcastle Town 0 Stafford Rangers 2; Sheffield 1 Brigg Town 0; Stocksbridge Park Steels 2 Goole 1; Sutton Coldfield Town 2 Carlton Town 1; Tividale 1 Kidsgrove Athletic 0.

FA VASE FIFTH ROUND: Holbeach United FC 2 Erith & Belvedere 3 (AET).

UCL PREMIER DIVISION: AFC Rushden & Diamonds 2 Peterborough Northern Star 0; Boston Town 5 Desborough Town 1; Harrowby United 0 Wisbech Town 5; Huntingdon Town 1 Deeping Rangers 5; Newport Pagnell Town 0 Thurnby Nirvana 4; Northampton Sileby Rangers 0 Eynesbury Rovers 6; Sleaford Town 1 Cogenhoe United 1; Yaxley 3 AFC Kempston Rovers 0.

UCL DIVISION ONE: Bourne Town 0 Wellingborough Whitworth 2; Northampton ON Chenecks 5 Blackstones 0; Potton United 1 Northampton Spencer 2; St Neots Town Youth & Saints 0 Burton Park Wanderers 1; Thrapston Town 9 Buckingham Town 1.

LINCS FA JUNIOR CUP SEMI-FINAL: Moulton Harrox Football Club 4 - 3 Brumby FC.

ChromaSport & Trophies Peterborough & District Football League - PREMIER DIVISION: Crowland Town 1 Thorney 3; Langtoft United 4 Riverside 2; Oakham United 4 Holbeach United Res 0; Pinchbeck United 5 Deeping Rangers Res 1.

DIVISION ONE: AFC Stanground 6 Moulton Harrox Res 0; Baston 3 Whittlesey Blue Star 0; Oundle Town 10 Long Sutton Athletic 3; Sutton Bridge United 3 Ryhall United 1.

DIVISION TWO: Wittering 3 Pinchbeck United Res 2.

CHROMASPORTS INTERMEDIATE SHIELD QUARTER-FINAL: Spalding United Res 2 Baston Res 0.

DIVISION THREE: Farcet United 1 Tydd St Mary 2; Peterborough PL United 1 Spalding Town 1.

DIVISION FOUR: Peterborough ICA Sports ‘B’ 5 Sutton Bridge United Res 0.

PFA MINOR CUP QUARTER-FINAL: Holbeach Bank 3 Parkside Res 0.

DIVISION FIVE: Holbeach United ‘A’ 5 Parkside ‘A’ 0; Parkway Eagles Res 0 Whaplode Drove 4.

Boston & District Football League: Taylors Garages Premier Division: Kirton Town 8 Mareham Utd 2; Wyberton Res0 Billinghay Athletic 3.

Taylors Peugeot Division One: Freiston 1 Old Doningtonians 2; Rippingale & Folkingham 4 Fosdyke 1; Swineshead Res 2 Sleaford Colts 2.

Taylors Ford Division Two: Billinghay Res 3 Swineshead ‘A’ 1; Holbeach Bank 1 FC Kirton 6; Kirton Town Res 0 Westside Rangers 2; Spalding Harriers 1 AFC Tetford 3.

Taylors Vauxhall Division Three: AFC Tetford Res 5 Spalding Harriers Res 0.

Mason Bros Lincs Junior Cup Semi-final: Hykeham Town 2 Swineshead Institute 0.