Williams waltzes to a Sunday success

Lesley Williams shot a super 71 to win the latest Sunday Medal in Spalding Golf Club’s ladies’ section.

Some 12 lady members entered the May 5 event, played in warm, sunny conditions, with Williams two shots clear of the rest.

Hannah Thorold (73) and Molly Davies (76) were second and third respectively.

Both Williams and Thorold saw their handicap cut by one as a result.

l A field of 28 ladies entered a medal event on May 8, with the 18-hole competition won by Bev Harpham (74). Second spot went to Olive Gooderson (75) ahead of Dianne Platt (76) in third.

Of the 28 entries, 21 went on to play another nine holes for the Mary Hendry Trophy, which is a gross competition.

The winner was Lesley Williams (114), who won narrowly on countback from Ruth Atkins.

l Following the 27-hole competition, there was only one card returned in the ladies’ mid-week nine-hole Stableford competition.

Gill Dewhurst scored 40 points and saw her handicap cut by two strokes.

q Seniors’ section: Results: Stableford Waltz: 1st Howard Price, Shaun Gibson and Roy Burgess 79pts; 2nd Ray Wales, Greg Bayliss and Barrie Hutson 77pts; 3rd Ron Rolfe, Ray Harrison and Roy white 76pts.

l Match results: Royal Cromer 4Spalding 2 (May 3; Sutton Bridge 2 Spalding 4 (May 8).

SUTTON BRIDGE GOLF CLUB

q Ladies’ section: Sutton Bridge 3 Tydd St Giles 1 (Team: Margaret Fox & Linda Searle lost; Jenny Wells & Jill McEwan lost; Karen Gillett & Chelsea Petty lost; Ann Cross & Judy Green won). Ladies’ May nine-hole competition: 1st Karen Gillett 16pts; 2nd Margaret Fox 15 pts; 3rd Judy Green 14pts.

q Seniors’ section: Sutton Bridge 2 Spalding Seniors 4 (Roger Williamson & Charlie Waling lost 2&1; Roy Amos & Chris Shipp lost 4&3; John Cross & Roy Fox won 2up; Ray Page & Noel Clare lost 1 down; Richard Titchener and Peter North lost 4&3; Harold Shingleton & Mervyn Williamson won 3&2).

GEDNEY HILL GOLF CLUB

q Men’s Section: David Creek Trophy: 1st Chris Davies 40pts; 2nd Andy Davies 38(ocb); 3rd Paul Day 38. Lombard Trophy: 1st Eric Cowles 42pts; 2nd Andy Davies 40; 3rd John Venters 37.

q Seniors’ section: May Medal: Cat 1: 1st Bob Townsend 70 nett; 2nd Peter Orbine 71; 3rd Bob Duke 73. Cat 2: 1st Bill Smith 63 nett; 2nd Jack Pickering 69; 3rd Noel Delaney 73. Cat 3: 1st Neil Sargeant 69 nett; 2nd Ron Davis 77; 3rd Tony Lacey 82.

q Ladies’ section: May Medal: 1st Shirley Senior 76 nett (ocb); 2nd Ann Chick 76; 3rd Roz Upton 78.