Skipper’s double lifts Long Sutton

Action from Long Sutton against Pelicans. Photo: TIM WILSON
Action from Long Sutton against Pelicans. Photo: TIM WILSON
0
Have your say

Boosted by a special visit from Olympian Crista Cullen, Long Sutton ladies first team moved up the league table with a 3-1 win over Pelicans.

The King’s Lynn side had won a hard-fought game earlier in the season by the odd goal in five.

But they were forced to defend right from the start of Saturday’s match.

Long Sutton’s possession paid off after 18 minutes when Jeorgia Carr put them ahead.

Chances were missed by skipper Leanne Woodhead and strike partner Lyn Tancred but the lead was doubled as Tancred set up Woodhead to crisply fire home.

Pelicans halved the deficit but Tancred hit a short corner for Woodhead to re-establish a two-goal advantage.

The men’s first team drew 1-1 away to second-placed Norwich City.

Ben Shore made it 1-0 but Sutton settled for a point following a late equaliser.

The second team beat St Ives 2nd 6-1 thanks to Gary Hales (2), Nick Ellis (2), Jack Smith and Will White.

Spalding ladies second team lost 2-0 away to second-placed Bourne Deeping.

RESULTS

SATURDAY

Men’s Premier B: Letchworth 5 Cambridge Uni 2nd 3, CoP 2nd 2 I-ES 3, Norwich City 1 Long Sutton 1.

Men’s Division One: West Herts 2nd 3 Bourne Deeping 0, Ford 2 East London 3, Old Southendian 8 Chelmsford 2nd 1, Pelicans 1 CoP 6.

Men’s Division Three North West: Cambridge City Vets 5 Horncastle 2, Bourne Deeping 2nd 2 St Neots 3, Wisbech Town 2nd 1 Cambridge South 2, Long Sutton 2nd 6 St Ives 2nd 1.

Men’s Division Four North West: Cambridge South 2nd 5 Wisbech Town 3rd 0, Leadenham 3 Bourne Deeping 3rd 0, Cambridge Nomads 2nd 2 Cambridge City 5th 0, Ely City 2nd 3 St Ives 3rd 2.

Men’s Division Five North West: Bourne Deeping 4th 3 Cambridge City 6th 1, Wisbech Town 4th 2 Cambridge South 3rd 4, Alford & District 8 St Ives 4th 0.

Men’s Division Six North West (N): Bourne Deeping 6th 0 Leadenham 2nd 2, Grantham 1 Alford & District 2nd 0.

Women’s Division One North: Wisbech Town 2 CoP 1, Norwich Dragons 2nd 0 Norwich City 1.

Women’s Division Two North West: Cambridge Uni 2nd 8 Lindum 2nd 0, Newmarket 1 Cambridge Nomads 4, CoP 2nd 0 Wisbech Town 2nd 0, Long Sutton 3 Pelicans 1.

Women’s Division Three North West: Bourne Deeping 2 Spalding 2nd 0, Cambridge South 9 March Town 1.

Women’s Division Four North West (North): Spilsby 5 Alford & District 2nd 2, Wisbech Town 3rd 2 Bourne Deeping 2nd 0, Woodhall Spa 2 CoP 4th 1, Skegness 4 Louth 2nd 0.

SUNDAY

Men’s Premier B: Waltham Forest 1 I-ES 3, Cambridge Uni 2nd 5 CoP 2nd 4.

Women’s Division Two North West: Wisbech Town 2nd 0 Alford & District 2.


FIXTURES

SATURDAY

Men’s Premier B: Long Sutton v I-ES, Norwich City v Saffron Walden, Wisbech Town v Spalding, Harleston Magpies 2nd v Waltham Forest, Felixstowe v Letchworth.

Men’s Division One: CoP 3rd v Chelmsford 2nd, East London v Old Southendian, Pelicans v Bishop’s Stortford, March Town v West Herts 2nd, Bourne Deeping v Wapping 2nd, Cambridge City 3rd v Ford.

Men’s Division Three North West: CoP 5th v St Ives 2nd, Cambridge South v Long Sutton 2nd, Louth v Cambridge Uni 3rd, Ely City v Cambridge City Vets, Horncastle v Bourne Deeping 2nd, St Neots v Wisbech Town 2nd.

Men’s Division Four North West: CoP 7th v Spalding 3rd, St Ives 3rd v CoP 6th, Spalding 2nd v Cambridge South 2nd, Wisbech Town 3rd v Leadenham, Bourne Deeping 3rd v Cambridge Nomads 2nd, Cambridge City 5th v Ely City 2nd.

Men’s Division Five North West: Long Sutton 3rd v St Ives 4th, Cambridge South 3rd v Alford & District, Spalding 4th v Cambridge South 4th, March Town 2nd v St Neots 2nd, Bourne Deeping 5th v Bourne Deeping 4th, Cambridge City 6th v Wisbech Town 4th.

Men’s Division Six North West (N): Alford & District 2nd v Leadenham 2nd, Bourne Deeping 6th v Long Sutton 4th, Grantham v Louth 2nd, Horncastle 2nd v Spalding 5th.

Women’s Division One North: Norwich City v Blueharts, Saffron Walden v Letchworth, Norwich Dragons 2nd v Cambridge City 2nd, Bedford 2nd v Wisbech Town, CoP v Royston, Spalding v Lindum.

Women’s Division Two North West: Alford & District v Pelicans, Cambridge City 3rd v Long Sutton, St Ives v Cambridge Uni 2nd, Lindum 2nd v Newmarket, Cambridge Nomads v CoP 2nd, Wisbech Town 2nd v St Neots.

Women’s Division Three North West: Huntingdon v Bourne Deeping, Ely City v Cambridge South, Spalding 2nd v St Ives 2nd, March Town v Newmarket 2nd, Cambridge Uni 3rd v CoP 3rd, Haverhill v Spalding 3rd.

Women’s Division Four North West (North): Louth 2nd v Horncastle, CoP 4th v Long Sutton 2nd, Skegness v Spilsby, Alford & District 2nd v Wisbech Town 3rd, Bourne Deeping 2nd v Woodhall Spa.