POOL: Fenway/SHC to take on league champs in cup final

0
Have your say

Golden Lion will face Fenway/SHC in the Knockout Cup final of Hart-Marler Spalding and District Thursday League.

Both sides romped through the semi-finals with 5-1 wins.

Golden Lion dropped the first game when James Kingston put Fenway B ahead but Daniel Rhodes soon squared the score and further singles wins from Charlie Baker, Jason Burdall, Paul Summerfield and Carl Appleyard secured a spot in the final for the Moulton Seas End side.

Fenway/SHC had even more straightforward route against Castle A. They waltzed into a 4-0 lead through singles wins for Martin and Glenn Perkins, J Brown and D McKenna.

A bigger task awaits mid-table Fenway/SHC on August 9 as they try to stop the Golden Lion juggernaut completing a league and cup double.

Meanwhile, Abbey Hotel secured runners-up sport in Division A.

The victory they needed over third-placed Bell was secured in the first doubles game. Ben Copland and Matt Kemp treamed up to put the Crowland side 5-2 up in Gosberton.

Lewis Slater, Jay Harrison and Copland had earlier put them 3-0 up. Wins for Lance Bettinson and Matthew Wilson got Bell up and running but Olly Slater made it 4-2 in the final singles game.

Jolly Farmer are close to wrapping up the Division B title.

A 6-3 win at Robin Hood A last week put them four points clear of second-placed Drayman’s Arms B with three matches to play.

However, they had to come from 3-1 down to keep their title hopes on schedule.

C White got them off to a decent start but the Moulton Chapel side then lost the next three games – T Bane, J Boothby and A Bingham giving Robin Hood A the upper hand.

But it was all-square going into the doubles games when R Cross and N Tickner took the final singles games.

And their winning run went on with a clean sweep of the doubles games.

Holbeach and District Tomahawk League: Hat and Feathers A were on the brink of ending Woadman’s Arms ten-match winning run in Division One.

The Sutton St James side hit back from 2-0 down to go into the pairs games 4-2 up when Martyn Burgess, Andy Cooper, Ashley Godfrey and Phil Newton won on the leaders’ table.

But Woadman’s did what they had to do and snatched the final three matches.

Holbeach USC C kept on the tails of Division Two leaders Chequers A with a 6-3 success at Jolly Crispin C.

A run of five straight wins from game three proved pivotal.

Holbeach USC D top Division Three. Jordan Richardson, Chris Chamberlain and Timmy Ladbrook had them out of the blocks fast against Lamb and Flag U and they went on to win 6-3.

Bull D are looking good to win Division Four.

After Matt D’eath had dropped the first game at home to Chequers C, Jamie Paul got them going.

Rob Carden restored the visitors’ lead but Danny Hall then started a run of five victories out of the final six games for the Fleet side, who ran out 6-3 winners.