Long Sutton keep it clean for home win

Ben Shore is congratulated on his goal for Long Sutton. Photo: Tim Wilson
Ben Shore is congratulated on his goal for Long Sutton. Photo: Tim Wilson

Long Sutton men’s first team held out for three important points and a first clean sheet since November 2014 in the must-win game at home to Felixstowe.

Ben Shore and Danny Sisson were on target in each half.

They started brightly, moving the ball well with Sisson, Joshua Fyson and Shore all having chances saved.

The breakthrough came when Jimmy Harrison protected the ball well and moved it wide to Ashley Taylor on the right.

He slapped it forward to Sisson who deflected on his reverse that completely wrong-footed the defence and goalkeeper, allowing Shore to slot home into the empty net.

Sutton continued to press and Felixstowe only really came forward on the counter-attack.

Sutton had the early moments in the second half but Felixstowe grew into the game and started to get forward more.

Solid defence from Tom Baguley, Stefan Fox and Taylor kept the away side at bay.

Sutton didn’t seem to be able to hold onto the ball in the final third and a breakaway for the away side ended with the ball in the net.

However the initial shot saved by Steve Kirkham hit the attacker’s foot on its way out. The umpires conferred and the goal was rightly ruled out.

Short corners followed but Kirkham and a brilliant goalline stop from Fyson kept them out.

Into the final 10 minutes Sutton won a short corner, Harrison played the ball short, Taylor hit it across the goal and Sisson rushing in at the back post neatly deflected home to make it 2-0.

Meanwhile, Spalding ladies first team travelled to promotion-chasing Norwich City with their hopes of Division One hockey for next year hanging by a thread.

Another defeat dashed those survival dreams and they will drop to Division Two for next season.

The men’s first team put in a much-improved display against Waltham Forest but also lost 3-1.

Spalding knew it was going to be tough against a team that play with 11 men in their own half.

While Spalding enjoyed possession, they struggled to create any scoring chances as Waltham crowded the D.

Waltham took the lead just before half-time as they broke on the counter-attack.

Early in the second half Waltham went 2-0 up thanks to a short corner.

Spalding worked hard and continued to cause Waltham problems but they couldn’t get anything away around the D.

Eventually they got a goal back with Joe Higgins pushing the ball into an empty net.

However, Waltham killed the game off again by catching Spalding on the counter to make it 3-1.

RESULTS

SATURDAY

Men’s Premier B: Long Sutton 2 Felixstowe 0, Harleston Magpies 2nd 1 Cambridge Uni 2nd 1, Wisbech Town 3 I-ES 2, Norwich City 2 CoP 2nd 2, Spalding 1 Waltham Forest 3, Saffron Walden 2 Letchworth 3.

Men’s Division One: CoP 3rd 3 Cambridge City 3rd 2, Bourne Deeping 5 East London 4, March Town 0 Chelmsford 2nd 8, Pelicans 1 Old Southendian 3, West Herts 2nd 4 Wapping 2nd 1, Bishop’s Stortford 6 Ford 2.

Men’s Division Three North West: CoP 5th 2 St Neots 4, Horncastle 1 Cambridge South 4, Ely City 3 St Ives 2nd 0, Louth 6 Long Sutton 2nd 2, Cambridge City Vets 3 Bourne Deeping 2nd 0, Cambridge Uni 3rd 8 Wisbech Town 2nd 0.

Men’s Division Four North West: CoP 7th 0 Cambridge City 5th 5, Bourne Deeping 3rd 6 St Ives 3rd 2, Wisbech Town 3rd 0 Spalding 3rd 8, Spalding 2nd 3 CoP 6th 0, Leadenham 6 Cambridge Nomads 2nd 1, Cambridge South 2nd 3 Ely City 2nd 0.

Men’s Division Five North West: Long Sutton 3rd 3 Cambridge City 6th 1, Bourne Deeping 5th 1 Cambridge South 3rd 3, March Town 2nd 8 St Ives 4th 3, Spalding 4th 0 Alford & District 2, St Neots 2nd 3 Bourne Deeping 4th 2, Cambridge South 4th 5 Wisbech Town 4th 0.

Men’s Division Six North West (N): Alford & District 2nd 0 Horncastle 2nd 10, Bourne Deeping 6th 4 Grantham 4, Leadenham 2nd 7 Spalding 5th 0, Long Sutton 4th 8 Louth 2nd 2.

Women’s Division One North: Norwich City 3 Spalding 1, CoP 4 Saffron Walden 1, Bedford 2nd 2 Blueharts 1, Norwich Dragons 2nd 6 Letchworth 3, Wisbech Town 6 Royston 2, Cambridge City 2nd 2 Lindum 2.

Women’s Division Two North West: Alford & District 5 Wisbech Town 2nd 2, Cambridge Nomads 3 Cambridge City 3rd 3, Lindum 2nd 3 Pelicans 3, St Ives 2 Long Sutton 1, Newmarket 1 CoP 2nd 1, Cambridge Uni 2nd 5 St Neots 1.

Women’s Division Three North West: St Ives 2nd 2 Bourne Deeping 2, Cambridge South 12 Newmarket 2nd 0, Spalding 2nd 1 CoP 3rd 1, March Town 2 Spalding 3rd 0, Huntingdon 1 Haverhill 3, Leadenham 0 Cambridge Uni 3rd 0.

Women’s Division Four North West (North): Louth 2nd 0 Bourne Deeping 2nd 1, Alford & District 2nd 0 CoP 4th 0, Skegness 0 Horncastle 5, Spilsby 0 Long Sutton 2nd 2, Wisbech Town 3rd 4 Woodhall Spa 1.

FIXTURES

SATURDAY

Men’s Premier B: Cambridge Uni 2nd v Wisbech Town, Felixstowe v Harleston Magpies 2nd, Waltham Forest v Long Sutton, I-ES v Norwich City, CoP 2nd v Saffron Walden, Letchworth v Spalding.

Men’s Division One: East London v March Town, Cambridge City 3rd v Bourne Deeping, Wapping 2nd v CoP 3rd, Chelmsford 2nd v Pelicans, Old Southendian v Bishop’s Stortford, Ford v West Herts 2nd.

Men’s Division Three North West: Cambridge South v Ely City, St Neots v Horncastle, Bourne Deeping 2nd v CoP 5th, St Ives 2nd v Louth, Long Sutton 2nd v Cambridge Uni 3rd, Wisbech Town 2nd v Cambridge City Vets.

Men’s Division Four North West: St Ives 3rd v Wisbech Town 3rd, Cambridge City 5th v Bourne Deeping 3rd, Cambridge Nomads 2nd v CoP 7th, Spalding 3rd v Spalding 2nd, CoP 6th v Cambridge South 2nd, Ely City 2nd v Leadenham.

Men’s Division Five North West: Cambridge South 3rd v March Town 2nd, Cambridge City 6th v Bourne Deeping 5th, Bourne Deeping 4th v Long Sutton 3rd, St Ives 4th v Spalding 4th, Alford & District v Cambridge South 4th, Wisbech Town 4th v St Neots 2nd.

Men’s Division Six North West (N): Bourne Deeping 6th v Alford & District 2nd, Grantham v Leadenham 2nd, Horncastle 2nd v Louth 2nd, Spalding 5th v Long Sutton 4th.

Women’s Division One North: Saffron Walden v Bedford 2nd, Spalding v CoP, Royston v Norwich City, Blueharts v Norwich Dragons 2nd, Letchworth v Cambridge City 2nd, Lindum v Wisbech Town.

Women’s Division Two North West: Cambridge City 3rd v Lindum 2nd, Wisbech Town 2nd v Cambridge Nomads, CoP 2nd v Alford & District, Pelicans v St Ives, Long Sutton v Cambridge Uni 2nd, St Neots v Newmarket.

Women’s Division Three North West: Newmarket 2nd v Bourne Deeping, CoP 3rd v St Ives 2nd, Spalding 3rd v Spalding 2nd, Haverhill v Ely City, Cambridge Uni 3rd v March Town, Leadenham v Huntingdon.

Women’s Division Four North West (North): Bourne Deeping 2nd v Alford & District 2nd, Woodhall Spa v Louth 2nd, CoP 4th v Skegness, Horncastle v Spilsby, Long Sutton 2nd v Wisbech Town 3rd.

SUNDAY

Men’s Premier B: Saffron Walden v Wisbech Town, Waltham Forest v Felixstowe.