HOCKEY: Six of the best for Spalding and Long Sutton

Spalding claimed their second league win of the season by beating Felixstowe 6-1 at Glen Park on Saturday
Spalding claimed their second league win of the season by beating Felixstowe 6-1 at Glen Park on Saturday
0
Have your say

Tom Everton fired a hat-trick as Spalding hit Felixstowe for six.

He put them ahead inside five minutes and completed a first-half double along with Stuart Cunnington.

Another goal from a short corner

Another goal from a short corner

Felixstowe looked for long balls up to their forwards and the occasional aerial ball caught Spalding off guard but these were well dealt with 
defensively.

Spalding controlled the ball and the game for the whole of the first half as they went 4-0 up.

Spalding took their foot off the gas and slowed down which allowed Felixstowe some time on the ball.

They scored a drag flick but Spalding then regained the initiative.

Spalding v Felixstowe

Spalding v Felixstowe

They worked the ball into some good positions and Everton won a flick which was saved by the keeper.

Man of the match Everton got his hat-trick just a few moments later with a backpost tap-in.

Spalding were awarded a short corner on the final whistle which youngster Joe Rogers stepped up to take and finished smartly into the top corner of the goal.

Meanwhile, Spalding’s ladies first team continued their excellent start to the season with a 6-2 win over Cambridge City 3rd.

The visitors started in their usual bright fashion and were soon causing problems – particularly with the pace of the Maplethorpe sisters down the right.

It was no surprise when Spalding took the lead with Evie Maltby slotting home after some great team play.

Skipper for the day Karen Timby slotted home the second goal and Georgina Maplethorpe made it 3-0 soon afterwards.

The home side came back into the game more after the break.

But Spalding bounced back as Timby and Charlotte Maplethorpe found the net to stretch the lead.

Maltby scored in the closing stages to round off another excellent performance.

Long Sutton’s first away game of the season brought a 6-4 victory at Blueharts 2nd.

Ben Shore tucked home Dan Batten’s right-wing cross top open the scoring.

However, the lead didn’t last long as Blueharts went 2-1 up.

Sutton levelled one minute later with a lovely strike by Batten from the top of the D.

Determined to improve on the first half, Sutton again started the stronger team by making it 3-2 up 43 seconds after the restart.

Will Cook found Shore who coolly added his second and two minutes later, Josh Fyson’s skill again found Shore who completed his hat-trick by hammering the ball into the net.

The next 10 minutes saw Sutton defending resolutely as Blueharts were determined to get back in the game.

They pulled the score back to 4-3 after converting a well-worked short corner routine that went in off the crossbar.

Jamie Featherstone extended the lead and, after Blueharts added their fourth goal, Fyson found Cook who scored again.

The ladies first team beat Newmarket 3-0 thanks to first-half goals from Leanne Woodhead (2) and Connie Gittins. Before the break Jo Bland also had a penalty saved.

RESULTS

MEN’S LEAGUE

Premier B: I-ES 1 Havering 0, West Herts 2nd 1 Blueharts 1, Spalding 6 Felixstowe 1, Waltham Forest 0 Cambridge Uni 2nd 1, Old Southendian 4 Norwich City 0, Wisbech Town 5 CoP 2nd 3.

Division One: Shefford & Sandy 5 Harleston Magpies 2nd 3, CoP 3rd 4 Bourne Deeping 5, Norwich City 2nd 3 Cambridge City 3rd 6, Upminster 4 Bishop’s Stortford 6, Wapping 2nd 2 East London 0, Blueharts 2nd 4 Long Sutton 6.

Division 3NW: Horncastle 8 Wisbech Town 2nd 0, Long Sutton 2nd 1 St Ives 4, Spalding 3rd 1 Cambridge City Vets 0, Ely City 2 St Neots 5, Leadenham 3 Spalding 2nd 2, Bourne Deeping 2nd 3 CoP 4th 1.

Division 4NW: Wisbech Town 3rd 0 St Ives 2nd 5, CoP 5th 3 Bourne Deeping 3rd 0, Wellingborough 3 Cambridge South 2nd 2, St Neots 2nd 4 Alford & District 0, Cambridge City 5th 5 Kettering 5, Cambridge Nomads 2nd 2 CoP 6th 0.

Division 5NW: St Ives 3rd 6 Horncastle 2nd 2, Louth 8 CoP 7th 0, Kettering 2nd 1 Cambridge City 6th 2, March Town 2nd 1 St Neots 3rd 1, Cambridge South 3rd 4 Bourne Deeping 4th 0, CoP 8th 5 Ely City 2nd 0.

EAST WOMEN’S LEAGUE

Division 2NW: Long Sutton 3 Newmarket 0, CoP 2nd 3 Wisbech Town 2nd 1, Cambridge Nomads 3 Alford & District 5, St Neots 4 Cambridge Uni 3rd 0, Cambridge City 3rd 2 Spalding 6, Bourne Deeping 0 Royston 6.

Division 3NW: Newmarket 2nd 2 Horncastle 4, Huntingdon 0 St Ives 2nd 3, Spalding 2nd 4 Cambridge City 4th 1, Pelicans 3 Ely City 1, Cambridge South 8 Haverhill 0, Wisbech Town 3rd 2 CoP 3rd 10.

Division 4NW(N): Skegness 7 Long Sutton 2nd 1, CoP 4th 0 Bourne Deeping 2nd 2, March Town 5 Leadenham 1, Spilsby 4 Woodhall Spa 1, Alford & District 2nd 0 Spalding 3rd 4, Bourne Deeping 3rd 2 Louth 2nd 0.

FIXTURES

EAST MEN’S LEAGUE

Premier B: Blueharts v Spalding, Felixstowe v Waltham Forest, Cambridge Uni 2nd v Old Southendian, Norwich City v Wisbech Town, CoP 2nd v Havering, I-ES v West Herts 2nd.

Division One: Bourne Deeping v Norwich City 2nd, Cambridge City 3rd v Upminster, Bishop’s Stortford v Wapping 2nd, East London v Blueharts 2nd, Long Sutton v Harleston Magpies 2nd, Shefford & Sandy v CoP 3rd.

Division 3NW: St Ives v Spalding 3rd, Cambridge City Vets v Ely City, St Neots v Leadenham, Spalding 2nd v Bourne Deeping 2nd, CoP 4th v Wisbech Town 2nd, Horncastle v Long Sutton 2nd.

Division 4NW: Bourne Deeping 3rd v Wellingborough, Cambridge South 2nd v St Neots 2nd, Alford & District v Cambridge City 5th, Kettering v Cambridge Nomads 2nd, CoP 6th v St Ives 2nd, Wisbech Town 3rd v CoP 5th.

Division 5NW: CoP 7th v Kettering 2nd, Cambridge City 6th v March Town 2nd, St Neots 3rd v Cambridge South 3rd, Bourne Deeping 4th v CoP 8th, Ely City 2nd v Horncastle 2nd, St Ives 3rd v Louth.

EAST WOMEN’S LEAGUE

Division 2NW: Wisbech Town 2nd v Cambridge Nomads, Alford & District v St Neots, Cambridge Uni 3rd v Cambridge City 3rd, Spalding v Bourne Deeping, Royston v Newmarket, Long Sutton v CoP 2nd.

Division 3NW: St Ives 2nd v Spalding 2nd, Cambridge City 4th v Pelicans, Ely City v Cambridge South, Haverhill v Wisbech Town 3rd, CoP 3rd v Horncastle, Newmarket 2nd v Huntingdon.

Division 4NW(N): Bourne Deeping 2nd v March Town, Leadenham v Spilsby, Woodhall Spa v Alford & District 2nd, Spalding 3rd v Bourne Deeping 3rd, Louth 2nd v Long Sutton 2nd, Skegness v CoP 4th.