Five-star show to start in style

TOUGH START: Spalding Ladies lost by a single strike with 10 minutes left at home to Cambridge City 2nd
TOUGH START: Spalding Ladies lost by a single strike with 10 minutes left at home to Cambridge City 2nd
0
Have your say

Spalding’s maiden season in the East Premier B division started in style with a 5-1 victory away to Cambridge University 2nd.

They welcomed new signings Josh Olphin and Dan Needham who both have National League experience.

There was also a first-team debut for 16-year-old Joe Higgins up front as last year’s top scorer Stuart Cunnington was forced to sit out the game due to a ban.

After a goalless opening period, Needham broke the deadlock then, only a couple of minutes later, Connor Allen ended a flowing move.

Soon afterwards it was 3-0 as Rob Dalton beat three defenders and smashed the ball into the bottom corner.

He was unlucky not to get a second goal with an action replay as he hit the post this time.

Cambridge pulled one back but Allen scored again and another team move was finished off by Jack Drury from a narrow angle.

Long Sutton men’s first team began their campaign with a 3-2 defeat at Wisbech.

They started the game at a relatively slow pace, giving Wisbech a little too much respect and time on the ball.

A cheap giveaway of possession in midfield exposed the Sutton backline to a swift counter-attack and a simple tap-in at the far post put the hosts 1-0 up.

New captain Ashley Taylor rifled the ball into the back of the net with a trademark powerhouse finish.

Wisbech struck early in the second half with another quick counter-attack and a third goal came soon after.

Danny Sisson turned the Wisbech keeper and stroked the ball into an empty net with 10 minutes remaining.

Sutton pushed and probed to find another opening but the Wisbech defence held firm.

A new-look Long Sutton ladies first team were the better team yet failed to collect three points after a late mix-up gifted a 2-1 win to St Neots.

Tania White hit the post with a penalty but captain Leanne Woodhead fired home the second-half equaliser before St Neots took advantage of keeper Lorraine Wallis’ mistake.

RESULTS

Men’s Premier B: Wisbech Town 3 Long Sutton 2, Harleston Magpies 2nd 1 Norwich City 7, Felixstowe 2 Saffron Walden 6, Cambridge Uni 2nd 1 Spalding 5, I-ES 1 Waltham Forest 1, CoP 2nd 2 Letchworth 5.

Men’s Division One: March Town 3 CoP 3rd 3, Bourne Deeping 9 Pelicans 4, Cambridge City 3rd 7 Bishop’s Stortford 2, East London 2 West Herts 2nd 1, Chelmsford 2nd 2 Wapping 2nd 3, Old Southendian 3 Ford 2.

Men’s Division Three North West: Ely City 6 CoP 5th 0, Horncastle 2 Louth 2, St Neots 3 Cambridge Uni 3rd 4, Cambridge South 4 Cambridge City Vets 0, St Ives 2nd 1 Bourne Deeping 2nd 1, Long Sutton 2nd 6 Wisbech Town 2nd 2.

Men’s Division Four North West: Wisbech Town 3rd 1 CoP 7th 3, Bourne Deeping 3rd 2 Spalding 2nd 1, Cambridge City 5th 2 Cambridge South 2nd 3, St Ives 3rd 1 Leadenham 7, Spalding 3rd 8 Cambridge Nomads 2nd 0, CoP 6th 5 Ely City 2nd 0.

Men’s Division Five North West: March Town 2nd 8 Long Sutton 3rd 3, Bourne Deeping 5th 1 Spalding 4th 2, Cambridge City 6th 13 Cambridge South 4th 0, Cambridge South 3rd 0 St Neots 2nd 3, St Ives 4th 1 Bourne Deeping 4th 3, Alford & District 8 Wisbech Town 4th 0.

Men’s Division Six North West (N): Alford & District 2nd 0 Leadenham 2nd 6, Bourne Deeping 6th 4 Long Sutton 4th 6, Grantham 5 Louth 2nd 0, Horncastle 2nd 2 Spalding 5th 0.

Women’s Division One North: Bedford 2nd 0 Norwich City 5, CoP 3 Norwich Dragons 2nd 2, Spalding 0 Cambridge City 2nd 1, Saffron Walden 2 Wisbech Town 1, Blueharts 1 Royston 0, Letchworth 1 Lindum 9.

Women’s Division Two North West: Lindum 2nd 0 Alford & District 7, Cambridge Nomads 0 St Ives 7, Wisbech Town 2nd 2 Cambridge Uni 2nd 2, Cambridge City 3rd 3 Newmarket 0, Pelicans 2 CoP 2nd 1, Long Sutton 1 St Neots 2.

Women’s Division Division Three North West: Spalding 2nd 0 Bourne Deeping 4, Ely City 3 St Ives 2nd 3, March Town 1 Cambridge South 7, Huntingdon 2 Spalding 3rd 0, Haverhill 2 CoP 3rd 1, Leadenham 5 Newmarket 2nd 0.

Women’s Division Division Four North West (South): St Neots 3rd 1 Cambridge City 4th 4, Ely City 3rd 0 Haverhill 2nd 5, Newmarket 3rd 6 Cambridge South 3rd 1, Bury St Edmunds 3rd 2 Cambridge Nomads 2nd 1, St Ives 3rd 3 Ely City 2nd 0, Cambridge City 5th 0 Huntingdon 2nd 0.

FIXTURES

Men’s Premier B: Long Sutton v CoP 2nd, Norwich City v Wisbech Town, Saffron Walden v Harleston Magpies 2nd, Spalding v Felixstowe, Waltham Forest v Cambridge Uni 2nd, Letchworth v I-ES.

Men’s Division One: CoP 3rd v Old Southendian, Pelicans v March Town, Bishop’s Stortford v Bourne Deeping, West Herts 2nd v Cambridge City 3rd, Wapping 2nd v East London, Ford v Chelmsford 2nd.

Men’s Division Three North West: CoP 5th v Long Sutton 2nd, Louth v Ely City, Cambridge Uni 3rd v Horncastle, Cambridge City Vets v St Neots, Bourne Deeping 2nd v Cambridge South, Wisbech Town 2nd v St Ives 2nd.

Men’s Division Four North West: CoP 7th v CoP 6th, Spalding 2nd v Wisbech Town 3rd, Cambridge South 2nd v Bourne Deeping 3rd, Leadenham v Cambridge City 5th, Cambridge Nomads 2nd v St Ives 3rd, Ely City 2nd v Spalding 3rd.

Men’s Division Five North West: Long Sutton 3rd v Alford & District, Spalding 4th v March Town 2nd, Cambridge South 4th v Bourne Deeping 5th, St Neots 2nd v Cambridge City 6th, Bourne Deeping 4th v Cambridge South 3rd, Wisbech Town 4th v St Ives 4th.

Men’s Division Six North West (N): Leadenham 2nd v Horncastle 2nd, Long Sutton 4th v Alford & District 2nd, Louth 2nd v Bourne Deeping 6th, Spalding 5th v Grantham.

Women’s Division One North: Norwich City v Letchworth, Norwich Dragons 2nd v Bedford 2nd, Cambridge City 2nd v CoP, Wisbech Town v Spalding, Royston v Saffron Walden, Lindum v Blueharts.

Women’s Division Two North West: Alford & District v Long Sutton, St Ives v Lindum 2nd, Cambridge Uni 2nd v Cambridge Nomads, Newmarket v Wisbech Town 2nd, CoP 2nd v Cambridge City 3rd, St Neots v Pelicans.

Women’s Division Division Three North West: Bourne Deeping v Huntingdon, Cambridge South v Ely City, St Ives 2nd v Spalding 2nd, Newmarket 2nd v March Town, CoP 3rd v Cambridge Uni 3rd, Spalding 3rd v Haverhill.

Women’s Division Division Four North West (South): Cambridge City 4th v Bury St Edmunds 3rd, Cambridge South 3rd v Ely City 3rd, Haverhill 2nd v St Neots 3rd, Huntingdon 2nd v Newmarket 3rd, Newmarket 4th v Cambridge City 5th, Ely City 2nd v Cambridge South 2nd, Cambridge Nomads 2nd v St Ives 3rd.