DARTS: Trophy spree for super Saracen’s Head

Night to remember: New Saracen's Head finished the season with four trophies. Back (from left) ' Lindsey Wingell, Shirley Povey, Dawn MacTavish; front ' Pauline Hunt, Casey Horspool and Katie Dunmore.'Photo: SG180912-246NG
Night to remember: New Saracen's Head finished the season with four trophies. Back (from left) ' Lindsey Wingell, Shirley Povey, Dawn MacTavish; front ' Pauline Hunt, Casey Horspool and Katie Dunmore.'Photo: SG180912-246NG
0
Have your say

CHAMPIONS New Saracen’s Head enjoyed a Spalding and District Ladies’ League finals night to remember as they picked up a further three trophies.

The Division One winners added the Challenge Trophy to their coffers at Spalding Services Club, while in the individual competitions they also landed the doubles and singles crowns.

Saracen’s super spree began with a 9-6 success over top flight rivals Ship in the Trophy, securing an impressive league and cup double.

Katie Dunmore and Dawn MacTavish then delivered a 2-0 double final triumph over Lincoln Arms duo Doreen and Mikki Hewitt – but they turned rivals in the singles.

In what proved a close final, MacTavish edged out Dunmore 2-1 to get her hands on the league’s top individual accolade.

Also big winners on finals night were Blue Bell A, as they lifted the coveted Division One trophy with a nervy 9-6 success over Elizabethan.

It went right down to the wire, with Amanda Holden beating Betty Booth 3-0 in the final legs of the tie to seal the victory.

Not to be outdone by their club-mates, Blue Bell B also picked up some silverware.

They got their hands on the Division Two Cup after a dominant 11-4 victory over Punchbowl.

Meanwhile, Fleet Hargate outfit Bull celebrated glory in the Division Three Cup.

Also 11-4 winners, they had too much for rivals Fenway B.

The final gong decided on the night went to Fenway A skipper Trish Cunningham.

She secured the Captain’s Cup with a 2-0 return against Punchbowl’s Julie Cope.

Aron Moyses Spalding Town League: Division One – Fenway A 7 Royal Mail Cart 0; Fenway A 4 Fenway B 3; Pied Calf 3 Fenway B 4; Lincoln A 7 Drayman’s B 0; Drayman’s C 3 Lincoln B 4; Fenway C 1 Drayman’s A 6.

Spalding & District League: Division One – Abbey 2 Fisherman’s 7; Abbey 4 Wildfowler 5; Abbey 2 Bull’s Neck 7; NSH C 6 Jolly Farmer A 3; Jolly Farmer A 7 Abbey 2. Division Two – Horse & Groom B 8 Maples 1; Horse & Groom A 4 Jolly Farmer 5; Maples 5 Elizabethan 4.

Pinchbeck & District League: Division A – Lincoln A 10 Lamb & Flag A 11; Lamb & Flag A 7 Lamb & Flag C 14; Lamb & Flag C 12 Brennans 9; Riverside B 17 Fenway A 4; Queen A 12 Lincoln Arms C 9. Division B – Drayman’s A 12 Ship B 9; Fisherman’s A 9 Drayman’s C 12; Lincoln B 11 Lamb & Flag B 10. Division C – Five Bells 15 Services 6. Ward Cup – Lincoln B 2 Lamb & Flag B 5.

Gedney Hill & District League: Division One – Bull B 13 NSH C 16. Division Two – Five Bells B 16 Legion A 9; Horse & Groom A 15 Horse & Groom B 18. Division Three – Bull’s Neck B 21 Bull 6; NSH A 19 Bull A 6; Tigers C 13 Bull’s Neck B 16; Crown & Mitre 15 Five Bells 10.