DARTS: Ash is the main man with a trophy treble

Pairs semi-finalists: Back from left, Colin Beckett, Ash Allen, Gary Mace, Dave Piccaver; front, Ady Smith, Dan Vaughan, Steve Stancer, Jason Hammond.
Pairs semi-finalists: Back from left, Colin Beckett, Ash Allen, Gary Mace, Dave Piccaver; front, Ady Smith, Dan Vaughan, Steve Stancer, Jason Hammond.
  • Hereward Sports Pinchbeck & District Summer League

A well-attended finals night at Spalding Services Club saw yet again a very high standard of darts from the best of the league’s players.

Player of the night was without a doubt Ash Allen from Moulton Harrox B.

Captains Cup: Dan Hardy and Tony Clark.

Captains Cup: Dan Hardy and Tony Clark.

Winning the league pairs with partner Dan Vaughan, he went on to win the singles and the coveted Mark Tansley Trophy.

Ward Trophy

Lower-ranked Riverside A beat Drayman’s Arms A with a last-game win by Carl Kirk securing the trophy 4-3.

Knockout Cup

Division B Champions: Draymans Arms A  back from left, Kev Baker, Colin Beckett, Dave Norbury; front, Matt Chappell, Tony Clark, Ady Smith, Craig Norbury.

Division B Champions: Draymans Arms A  back from left, Kev Baker, Colin Beckett, Dave Norbury; front, Matt Chappell, Tony Clark, Ady Smith, Craig Norbury.

Another close match with Andy Bingham beating Jason Hammond 2-1 in the final game to secure it for Lincoln Arms A 4-3 over Moulton Harrox B.

There were 180s from Dan Vaughan, John Charlton and Jason Hammond.

Ladies final

Both players from The Fisherman’s Arms saw Allison Green beat Chris McCutcheon 2-0.

Ladies Cup: Allison Green and Chris McCutcheon.

Ladies Cup: Allison Green and Chris McCutcheon.

Captains Cup

Draymans Arms A’s Tony Clark beat Dan Hardy from Kirton Leisure Centre in straight legs.

Landlords/Landladies Cup

Spalding Consti Club steward Dick Morgan came away champion, beating Tony Branch, Drayman’s Arms landlord, in straight legs. A crisp 118 checkout in the second leg secured the victory.

Division A Champions: Riverside B  back from left, Sam Roberts, Steve Stancer, Chris Fidler; front, Claire Brookin, Colin Healands, Steve Rawding, Gary Mace. Missing from photo Kev Hawes and Adam Bourne.

Division A Champions: Riverside B  back from left, Sam Roberts, Steve Stancer, Chris Fidler; front, Claire Brookin, Colin Healands, Steve Rawding, Gary Mace. Missing from photo Kev Hawes and Adam Bourne.

Mixed Pairs

The all-Riverside B final saw Chris Fidler and Claire Brookin beat Steve Stancer and Bev Graves in straight 
legs in a high-scoring game.

League Pairs

Moulton Harrox B’s Ash Allen and Dan Vaughan pipped Riverside B pair Gary Mace and Steve Stancer 2-1 in a very close game.

Singles

Played over five legs, England international Claire Brookin from Riverside B lost to Ash Allen from Harrox B in the final leg – scoring 19 ton-plus between them and Ash hitting the maximum twice.

Knockout Cup winners: Lincoln Arms A  back from left, John Charlton, Mark Taylor, Dale Moger, Andy Bingham; front, Mandy Czura, Ian Tilley,

Knockout Cup winners: Lincoln Arms A  back from left, John Charlton, Mark Taylor, Dale Moger, Andy Bingham; front, Mandy Czura, Ian Tilley,

Mark Tansley Memorial Trophy

Riverside B’s Gary Mace (winter league singles champion) and Ash Allen (summer league singles champion) produced another very high-scoring match going the full five legs.

Ash again hit the maximum and took the final leg to capture the trophy for a fitting end to a very enjoyable evening.

The league committee sends a special thanks to Spalding’s ‘Mr Darts’ Ian Tilley for his once again splendid job of MC.

Mixed Pairs Finalists: Back, Steve Stancer and Chris Fidler; front, Bev Graves and Claire Brookin.

Mixed Pairs Finalists: Back, Steve Stancer and Chris Fidler; front, Bev Graves and Claire Brookin.

Singles finalists: Ash Allen and Claire Brookin.

Singles finalists: Ash Allen and Claire Brookin.