CYCLING: Dominant Neil a cut above at time trial

Go-Ride glory: Sam Bentley stormed to victory on Saturday. Photo: SG250312-02
Go-Ride glory: Sam Bentley stormed to victory on Saturday. Photo: SG250312-02

IT was business as usual for Neil Palmer at round seven of Spalding Cycling Club’s ten mile time trial league.

With a combination of the Bank Holiday, half-term and bad weather, the turnout at Pode Hole was much lower than we have seen in recent events.

But that didn’t bother rampant Palmer, who notched another victory in a cracking time of 23.45 minutes.

That was some 1.19 minutes faster than anybody else, making the Spalding ace the undisputed top dog.

Behind him, things were much closer for second place.

There was a good scrap between Ian Fensom and Harry Bellars for second spot, Fensom just winning out on the night by a 12-second margin.

The fight for top lady was equally competitive, with Claire Thomas taking the win by six seconds from Jen McAndrew.

Graham McAndrew, Ben Richards, David Thornley, Barry Drew, Charlotte Taylor and Reece Moradkhan were the other Spalding cyclists to compete.

Of the guests taking part, Adam Bottley clocked a personal best (PB) time of 30.19, while the 2-up time of 24.25 minutes from Adam Ellis and Mark Bottley was the second best of anybody all night.

Results: Neil Palmer 23.45mins; Ian Fensom 25.04; Harry Bellars 25.16; Graham McAndrew 26.20; Ben Richards 27.18; David Thornley 27.56; Claire Thomas 28.25; Jennifer McAndrew 28.31; Barry Drew 29.53; Charlotte Taylor 32.00; Reece Moradkhan 32.04

Guests: Adam Ellis/Mark Bottley (2-up) 24.25mins; Will Hare 25.09; Steve Thompson 25.29; Campbell Pollock 26.40; Jamie Graham 27.07; Adam Bottley 30.19 (PB); Daniel Burton 32.12; Maddie Gammons 32.28.

• SATURDAY saw the latest Spalding Cycling Club Go-Ride event.

As usual, the coaching session at Spalding Rugby Club’s Memorial Field ended with a race for the two age groups, allowing the young racers to put their new-found skills into practice.

The older age group’s race (RIMS) was won by Sam Bentley, who has been busy so far this year competing in road races and time trials.

Matt Ellis and Jake Norton both made very strong starts and looked determined to keep Bentley behind them.

However, he proved to be much stronger as the race wore on and steadily reduced the gap before overtaking first Norton and then Ellis to secure the win.

Jacob Santry was the next racer home behind the leading back, with Tom Webster placing just after him in fifth.

In the younger section (HUBS), overall honours were shared between Molly Peel as top girl and Ben Norton as top boy.

Edward Gurney was second with Ellie Peel third, while Tia Miller a strong fourth place.

Results: RIMS: 1st Sam Bentley; 2nd Matt Ellis; 3rd Jake Norton; 4th Jacob Santry; 5th Tom Webster; 6th Tom Wright; 7th Thomas Brackstone; 8th Cameron Neilson; 9th Theo Lawless Hughes; 10th Tim Moore; 11th Megan Kendal; 12th William Gurney.

HUBS: 1st= Ben Norton; 1st= Molly Peel; 2nd Edward Gurney; 3rd Ellie Peel; 4th Tia Miller.