Tigers win but Tulips and Wakes both beaten

Kieran Elliott who scored for Holbeach United in their 2-0 win at Wisbech Town in the UCL Premier Division.

Kieran Elliott who scored for Holbeach United in their 2-0 win at Wisbech Town in the UCL Premier Division.

0
Have your say

Holbeach United won the UCL Premier Division Fenland derby with a 2-0 win at Wisbech Town but Spalding United and Bourne Town both lost by the same scoreline.

The Tulips suffered only their second league defeat of the season, losing 2-0 at Huntingdon Town who are now four points clear of Deeping Rangers in second place with a game in hand.

But it was better news for the Tigers after goals from Kieran Elliott and Tom Sergeant earned Glen Maddison’s side their second league win in a row.

Demotion-threatened Bourne Town went three home games without a win, losing 2-0 to third-placed Eynesbury Rovers at Abbey Lawn.

In rugby union, Spalding made sure of their place in the Midlands Two East promotion play-off game with a 70-13 annihilation of Bakewell Mannerians.

Town ran in 12 tries under the watchful eye of England 2003 Rugby World Cup winner Richard Hill MBE who was at Memorial Park in his capacity as a grassroots rugby coach.

Spalding now host Newbold on Avon of Warwickshire on April for the right to play in the Midlands One East division next season.

TODAY’S RESULTS: FOOTBALL: UCL Premier Division: Huntingdon Town 2, Spalding United 0; Newport Pagnell Town 1, Harborough Town 1; Sileby Rangers 1,

AFC Kempston Rovers 2; Stewarts & Lloyds Corby 0, Sleaford Town 2; Wellingborough Town 1, Cogenhoe United 2; Wisbech Town 0, Holbeach United 2.

Division One: Bourne Town 0, Eynesbury Rovers 2; Bugbrooke St Michaels 3, Wellingborough Whitworth 0; Lutterworth Athletic 2, Irchester United 3; Northampton ON Chenecks 3, Potton United 2; Oadby Town 1, Harrowby United 1; Olney Town 2, Rushden and Higham United 1; Rothwell Corinthians 0, Raunds Town 3; St Neots Town Saints 1, Blackstones 3; Woodford United 0, Northampton Spencer 6.

Chromasport & Trophies Peterborough & District Football League: Premier Division: Coates Athletic 1, Crowland Town 1; Deeping Rangers Res 2, Kings Lynn Town Res 5; Moulton Harrox 1, Riverside 2; Sawtry 5, Pinchbeck United 2.

Division One: Holbeach United Res 3, Sutton Bridge United 0; Long Sutton Athletic 3, Ketton 2.

Division Two: Langtoft United Res 1, Peterborough Rovers Post Office 0; Leverington Sports Res 2, Pinchbeck United Res 1; Oakham United Res 2, Crowland Town Res 6; Ramsey Town Res 2, Gedney Hill 0; Whittlesey United Res 0, Baston 2.

Division Four: Baston Res 1, Spalding Town 2; Hampton Sport 7, Sutton Bridge United Res 1; Tydd St Mary 1, Glinton United 4.

Division Five: Whaplode Drove 1, Oundle Town Res 4.

RUGBY UNION: SSE Midland Division: Midlands Two East (N): Melbourne 32, Loughborough 18; Melton Mowbray 35, Kesteven 29; Nottingham Casuals 11, Dronfield 7; Oakham 15, Belgrave 20; Spalding 70, Bakewell Mannerians 13; Stamford 48, Ashbourne 31.

Midlands Three East (S): St Ives (Midlands) 39, Deepings 8.