Serious injury in home defeat for Holbeach United

Holbeach United
Holbeach United
  • Ankle ligament damage for Tigers midfielder Aaron Eyett following red-card challenge
0
Have your say

Aaron Eyett was taken to hospital as Holbeach United suffered a second successive home defeat.

The former Boston Town midfielder was carried off on a stretcher following the 74th-minute challenge which led to a red card for Rothwell Corinthians defender Kalon Peniasko.

It was feared that Eyett had broken his ankle but X-rays revealed serious ligament damage which will rule him out of action for eight weeks.

It was a bad day from start to finish for Holbeach who conceded after only 20 seconds.

Andrew White fired into the bottom corner and then doubled the advantage on 63 minutes following a mistake by Stacy Cartwright.

Almost immediately Tom Gosling pulled one back with a far-post finish but White came close to a hat-trick when his effort rebounded off the woodwork.

Action from Holbeach's home defeat to Rothwell Corinthians

Action from Holbeach's home defeat to Rothwell Corinthians

Meanwhile, fourth-placed Deeping Rangers were also beaten in the ChromaSport & Trophies United Counties League’s Premier Division.

They went down 4-2 at Eynesbury Rovers who are now unbeaten in 10 games since November.

Rangers were 3-0 behind at the break and conceded again before late replies from David Burton-Jones and Scott Mooney.

In Division One, Bourne Town enjoyed their first game of the new year with a 2-1 victory at Irchester United.

Spalding’s United’s trip to Kidsgrove Athletic in the Evo-Stik Northern Premier League First Division South was called off due to a frozen pitch.

EVO-STIK NORTHERN PREMIER LEAGUE

First Division South: Loughborough Dynamo 0 Market Drayton 1, Romulus 1 Stafford 3.

CHROMASPORT & TROPHIES UNITED COUNTIES LEAGUE

Premier Division: Cogenhoe 2 Desborough 1, Eynesbury 4 Deeping 2, Holbeach 1 Rothwell Corinthians 2, Huntingdon 0 Oadby 4, Newport Pagnell 1 Harborough 2, Peterborough Northern Star 1 Wellingborough 1, Sileby 1 Yaxley 3.

Division One: Irchester 1 Bourne 2, Potton 2 Whitworth 0, Raunds 3 Woodford 2, Rushden & Higham 4 Bugbrooke St Michaels 1, Thrapston 6 Lutterworth 0.

Knockout Cup quarter-final: Wisbech 4 Olney 2.

Reserve Division: Olney 1 Peterborough Northern Star 2.

CHROMASPORT & TROPHIES PETERBOROUGH & DISTRICT LEAGUE

President Premier Shield quarter-finals: Moulton Harrox 3 Uppingham 0, Pinchbeck 5 Thorney 2.

Intermediate Shield quarter-final: Thorpe Wood Rangers 1 Ramsey 4 (Ramsey at home to Tydd St Mary).

Premier Division: Deeping Res 7 Leverington Sports 2, Ketton 5 Riverside 2, Stilton 2 Peterborough ICA Sports 1.

Division One: Langtoft Res 3 Spalding Res 2, Oundle 0 Stamford Belvedere 1, Peterborough ICA Sports Res 1 Wisbech Res 3.

Division Two: Parkway Eagles 3 Netherton A 1, Peterborough Polonia 3 Ketton Res 0, Sawtry Res 4 Pinchbeck Res 2.

Division Three: Baston Res 2 Eye 7, Stamford Lions Res 4 Oundle Res 3, Tydd St Mary 6 Uppingham Res 1.

Division Four: Holbeach Bank 1 Sutton Bridge Res 4, Long Sutton Res 2 Parkside 1, Netherton B 9 Huntingdon Rovers 0, Rutland DR 3 AFC Stanground Res 2, Whaplode Drove 3 Parkway Eagles Res 3.

Division Five: FC Peterborough Res 1 Holbeach A 0, Parkside Res 0 Limetree UTR 6, Stamford Lions A 9 KRC Deeping 0, Wittering Res 2 Feeder 3.

MASON BROS TRANSPORT LINCOLNSHIRE FA JUNIOR CUP

Quarter-finals: Epworth 2 Skegness Town 2 (4-3 on penalties, Epworth away to Hykeham), Westwoodside Rangers 0 Sutton Bridge 6 (Sutton Bridge away to Limestone Rangers).

BALCAN LIGHTING SUPPLIES LINCOLNSHIRE LEAGUE

Horncastle 1 CGB Humbertherm 0, Hykeham 3 Market Rasen 1, Lincoln Railway 3 Wyberton 2, Ruston Sports 2 Cleethorpes Town DS 2, Sleaford Res 1 Skegness United 0.

TAYLORS SERVICE GARAGES BOSTON LEAGUE

Taylors Garages Premier Division: Ruskington 6 Heckington 2.

Taylors Peugeot Division One: Boston College 10 Sutterton 1, Leverton 8 FC Wrangle 0.

Taylors Ford Division Two: AFC Tetford 3 Billinghay Res 2, Fishtoft Res 3 Railway 4, Kirton Town Res 4 FC Kirton 7, Pointon Res 4 Eastern European 3.

Taylors Vauxhall Division Three: Benington Res 8 Boston Athletic 1, Pointon A 2 Northgate Olympic 0, Spilsby Res 7 Wyberton A 3.

BB Insure Willoughby Cup second round: Coningsby 6 Pointon 2, Old Leake 4 Fishtoft 2, Park 0 Swineshead 6, Woodhall Spa 2 Kirton Town 1, Wyberton Res 0 Spilsby 3.

Click here for our Twitter feed @FreePressSport