Home win for Tulips: Saturday round-up and results

Josh Moreman turnes away to celebrate his winner. Photos by Tim Wilson
Josh Moreman turnes away to celebrate his winner. Photos by Tim Wilson
0
Have your say

Spalding United’s second home win this week took their tally to seven points out of nine so far this season.

The Tulips followed up their midweek victory over Loughborough Dynamo by beating Tividale 2-1 on Saturday at the Sir Halley Stewart Field.

Spalding celebrate their second-half winner

Spalding celebrate their second-half winner

They got off to a dream start as defender Neal Spafford headed home Dan Lawlor’s corner after just two minutes.

The West Midlands side levelled two minutes into the second half through Ashley Jackson but another Lawlor set-piece brought the winner on 76 minutes.

Josh Moreman was on target again for Spalding after Adam Millson’s volley was deflected into his path.

Two penalties converted by Josh Ford in a two-minute spell salvaged a 2-2 draw for Holbeach United at home to Northampton Spencer.

The visitors went ahead from the spot on 48 minutes when Ryan Dove found the bottom corner of the net following Chris Ward’s trip on Matthew Long.

The advantage was doubled by Dove’s far-post finish just past the hour mark but the Tigers fought back to claim a point.

Deeping Rangers went down 3-1 at Oadby Town with Scott Mooney’s penalty offering some hope early in the second half to reduce the deficit.

Bourne Town’s unbeaten start was ended 4-2 at Lutterworth Athletic despite coming from behind to take the lead through Ben Catanach and Zak Munton.

SATURDAY

EVO-STIK NORTHERN PREMIER LEAGUE

First Division South: Basford 1 Stocksbridge Park Steels 2, Carlton 1 Leek 3, Chasetown 1 Sheffield 3, Coalville 0 Kidsgrove 0, Goole 0 Gresley 2, Market Drayton 2 Loughborough Dynamo 3, Newcastle 2 Daventry 3, Rugby 0 Belper 0, Shaw Lane Aquaforce 3 Romulus 0, Spalding 2 Tividale 1, Stafford 4 Lincoln 1.

CHROMASPORT & TROPHIES UNITED COUNTIES LEAGUE

Premier Division: Cogenhoe 5 Boston 0, Desborough 1 Peterborough Northern Star 0, Harborough 1 Wisbech 5, Harrowby 2 Eynesbury 2, Holbeach 2 Northampton Spencer 2, Huntingdon 1 Kirby Muxloe 2, Leicester Nirvana 2 AFC Kempston 2, Newport Pagnell 2 Rothwell Corinthians 0, Oadby 3 Deeping 1, Sleaford 4 Wellingborough 0, Yaxley 4 Sileby 0.

Division One: Blackstones 0 Raunds 0, Long Buckby 1 Whitworth 3, Lutterworth 4 Bourne 2, Oakham 3 St Neots Town Saints 3, Olney 0 Peterborough Sports 7, Potton 0 Bugbrooke St Michaels 1, Rushden & Higham 3 Buckingham 2, Woodford 5 Burton Park Wanderers 1.

Reserve Division: Bourne 4 Irchester 5, Northampton Spencer 2 Cogenhoe 3, Peterborough Northern Star 4 ON Chenecks 1, Raunds 1 Olney 1, Rothwell Corinthians 1 Bugbrooke St Michaels 2.

CHROMASPORT & TROPHIES PETERBOROUGH & DISTRICT LEAGUE

Premier Division: Deeping Res 9 Riverside 3, Ketton 1 Moulton Harrox 4, Leverington Sports 1 Sawtry 2, Netherton 7 AFC Stanground 0, Peterborough ICA Sports 2 Thorney 2, Peterborough Sports Res 3 Pinchbeck 0, Uppingham 0 Holbeach Res 4.

Division One: Kings Cliffe 4 Long Sutton 2, Langtoft Res 0 Baston 5, Netherton Res 4 Peterborough ICA Sports Res 0, Oundle 1 Whittlesey Res 1, Sutton Bridge 6 Warboys 1, Wisbech Res 4 Spalding Res 2, Wittering 0 Stamford Lions 5.

Division Two: Crowland Res 2 Oakham Res 5, Hampton Sport 9 Leverington Sports Res 3, Ketton Res 4 Spalding Town 1, Parkway Eagles 6 Sawtry Res 1, Peterborough PL United 7 Thorney Res 1, Pinchbeck Res 0 Glinton & Northborough 6.

Division Three: Eye 6 Uppingham Res 0, Farcet 1 Baston Res 2, Stamford Lions Res 6 Stilton Res 1, Thorpe Wood Rangers 3 Oundle Res 1, Tydd St Mary 4 Riverside Res 2.

Division Four: Holbeach Bank 5 AFC Stanground Res 2, Huntingdon Rovers 0 Stamford Belvedere Res 2, Long Sutton Res 6 Rutland DR 1, Parkside 2 Tydd St Mary Res 1, Parkway Eagles Res 0 Brotherhood Sports 8, Whaplode Drove 0 FC Peterborough 2.

BALCAN LIGHTING SUPPLIES LINCOLNSHIRE LEAGUE

Brigg Res 2 Sleaford Res 6, Skegness Town 3 Cleethorpes Development 3, Skegness United 1 Hykeham 5, Wyberton 7 Ruston Sports 0.

TAYLORS SERVICE GARAGES BOSTON LEAGUE

Taylors Garages Premier Division: Billinghay 1 Spilsby 2, Swineshead 5 Skegness Town Res 1, Wyberton Res 3 Ruskington 0.

Taylors Peugeot Division One: FC Magnet 0 Swineshead Res 5, Fosdyke 1 Boston College 4.

Taylors Ford Division Two: FC Kirton 7 Holbeach Bank 0, Fishtoft Res 8 Swineshead A 2, Railway Athletic 5 Eastern European 1, Sibsey 2 Mareham 0.

Taylors Vauxhall Division Three: Benington Res 1 Wyberton A 2, FC Boston 0 Spalding Harriers 7, Friskney Res 3 Northgate Olympic 3, Pointon A 8 Boston Athletic 1, Spilsby Res 4 Boston Titans 1.