FOOTBALL: Tulips and Rangers progress in Vase as Tigers dumped out

editorial image
0
Have your say

HOLBEACH United’s Outgang Road hoodoo continued as Deeping Rangers beat them 3-1 in the FA Vase on Saturday, while Spalding United needed extra time to see off Greenwood Meadows 2-1.

Seeking their first win at Deeping’s ground since March 2004, the Tigers made a great start thanks to Jonny Allen’s deflected 12th minute opener.

Mitch Griffiths then missed an excellent chance to double Holbeach’s lead, before a Josh Moreman cross was scrambled home by the excellent Mark Jones at the other end to level matters just past the half hour.

The second half was nip and tuck, but that man Jones stole in to put Deeping ahead 15 minutes from time. A high cross from Adam Fenton was spilled by Holbeach keeper James Lambley under pressure from the Rangers hitman, who tapped home his 13th of the season in all competitions.

Needing a goal to force extra time, the Tigers were stung by a late third from Josh Moreman. The speedy striker robbed Ben Brown and slotted past Lambley to send Tuncay Korkmaz’s depleted side into the next round.

They’re joined in the hat by Spalding, who edged out Greenwood at the Sir Halley Stewart Playing Field.

Having fallen behind early on, Dan French levelled for the Tulips in the first half. That’s how it stayed until extra time, when Liam Harrold fired a winner for Andy Stanhope’s men.

That victory snaps a four-game winless streak for Spalding.

Down in UCL Division One, Bourne Town’s poor run of form continued with a 2-0 loss at Wootton Blue Cross. It’s just one win in ten league games for Darren Munton’s charges.

There was better news for Pinchbeck United, Moulton Harrox and Deeping Rangers Reserves in the PFA Senior Cup though.

Ian Dunn’s strike was enough to guide Pinchbeck to a 1-0 victory over Powerleague, while Harrox smashed six past Stamford Bels. Ash Allen got two, with Steve Mastin, Sean Gedney, Joe Townsend, and John Ball also on target.

Deeping also progressed with a fine 2-1 win over St Neots Town Reserves, Lewis Leckie hitting both goals.

See Tuesday’s Lincs Free Press for more on the weekend football.

RESULTS

ChromaSport & Trophies UCL: Premier Division – AFC Kempston Rovers 0 St Ives Town 3; Irchester United 2 Sleaford Town 2; King’s Lynn Town 6 Northampton Spencer 0; Thrapston Town 2 Blackstones 2; Wellingborough Town 2 Daventry United 0.

Division One – Huntingdon Town 1 Raunds Town 0; Northampton Sileby Rangers 0 Eynesbury Rovers 1; Olney Town 0 Potton United 3; Wootton Blue Cross 2 Bourne Town 0.

FA Carslberg Vase: First round (selected) – Boston Town 3 Holwell Sports 1; Cogenhoe United 2 Yaxley 1; Deeping Rangers 3 Holbeach United 1; Ellistown 0 Peterborough Northern Star 2; Harborough Town 2 Stewarts & Lloyds Corby 2 (AET); Henley Town 0 Newport Pagnell Town 1; Spalding United 2 Greenwood Meadows 1 (AET).

ChromaSport & Trophies Peterborough & District League: Division One – Langtoft United 2 Long Sutton Athletic 2; Sawtry 4 Thorney 3; Stilton United 4 Peterborough FC Internazionale 0. Division Three – Oundle Town Res 0 Langtoft United Res 1. Division Four – Coates Ath Res 2 King’s Cliffe Utd Res 2.

PFA Senior Cup – Alconbury 0 Leverington Sports 1; Deeping Rangers Reserves 2 St Neots Town Reserves 1; Moulton Harrox 6 Stamford Belvedere 0; Oakham United 3 Whittlesey United 2; Peterborough Sports Parkway 0 Eye Sports 1; Pinchbeck United 1 Powerleague AFC 0; Uppingham Town 0 Coates Athletic 2.

PFA Challenge Cup – Eye Sports & Social Res 0 Castor & Ailsworth 1; Netherton United Reserves 2 Ryhall United 2 (pens 4-2); Oakham United Reserves 2 Ketton 3; Peterborough Rovers 1 Hampton Sports 8.

PFA Junior Cup – Peterborough FC Internazionale Reserves 1 Netherton United A 3.

PFA Minor Cup – Parkway Eagles 4 Stilton United Reserves 2; Ryhall United Reserves 4 Woodston Dynamo 3; Sutton Bridge Utd Res 3; Thorney Reserves 2 Farcet Utd Res 3; Warboys Town Res 1 Wittering FC 4.

Boston & District League: Premier Division – Old Doningtonians 8 Freiston 3; Pointon 0 Swineshead Institute 1; Skegness Town Reserves 2 Tavern Colts 4. Division One – Benington 2 Billinghay Athletic Reserves 0; Boston United Community 2 Sutterton 0; Coningsby 0 Fishtoft 3; Mareham United 3 Holbeach Bank 2; Wyberton Reserves 3 Spalding Harriers 4. Division Two – Fishtoft Reserves 0 Pointon Reserves 1; Freiston Reserves 6 Westside Rangers 0; Nelson 4 Coningsby Reserves 1; Spalding Town Reserves 0 Wrangle United 2; Tavern Colts Reserves 8 FC Kirton 1; Tydd St Mary 2 Park United 1. Division Three – FC Hammers 1 Wainfleet United Reserves 1; Holbeach Bank Reserves 4 Fosdyke Reserves 2; Pointon A 1 Kirton Town Reserves 7; Spalding Harriers Reserves 2 Spilsby Town Reserves 0; Swineshead Institute Reserves 2 Queen’s Rangers 1; Woodhall Spa United Reserves 1 Old Doningtonians Reserves 4.

Fishtoft Cup: Quarter finals – Billinghay Athletic 3 Wyberton 0; Fosdyke 2 Woodhall Spa United 1; Kirton Town 8 Old Leake 2; Spilsby Town 4 Wainfleet United 0.