FOOTBALL: Third win on spin for Tigers, Tulips and Deeping smashed

editorial image
0
Have your say

HOLBEACH United enjoyed a comfortable 2-0 win over Daventry United in the UCL Premier Division on Saturday, while Spalding United crashed 4-0 at Thrapston Town and Deeping Rangers were destroyed 6-0 at St Ives Town.

After hammering Daventry 6-1 in the League Cup last weekend, the Tigers were always going to be hot favourites at Carter’s Park.

The away side were unlucky not to grab an early lead, but found themselves behind on 25 minutes when Jonny Allen capitalised on a defensive mix-up before slotting home from close range.

John Chand’s side should have been out of sight in the second period, with Andrew Tidswell smashing an effort off the inside of the post and Mitch Griffiths blazing a glorious chance over.

But they grabbed a deserved second ten minutes from time. Lewis Brooks, who had a fine game in central midfield, raced clear and rounded the keeper before drilling past two covering defenders on the line.

That made it three wins in a week for the Tigers, who also beat Boston Town 3-2 on Wednesday night.

Elsewhere, it was an afternoon to forget for Spalding and Deeping.

The Tulips were tonked at promoted Thrapston – who went into the afternoon fifth from bottom – and are now without a victory in four games, having played three of the bottom five in that spell.

Deeping’s trip to St Ives was even worse, with defender Steve Julian dismissed in the 6-0 rout. Conor Washington led the charge with a treble.

In the Peterborough and District League Premier Division, Moulton Harrox lost their unbeaten record as Oundle Town stunned them 3-1 at Broad Lane.

Deeping Rangers Reserves managed an impressive 3-0 home win over St Neots Town Reserves though, thanks to a Thomas Waumsley double and an Anthony Graves strike.

See Tuesday’s Lincolnshire Free Press for more from the weekend’s football.

RESULTS

ChromaSport & Trophies UCL: Premier Division (selected) – Holbeach Utd 2 Daventry Utd 0; Thrapston Town 4 Spalding Utd 0; St Ives Town 6 Deeping Rangers 0; Sleaford Town 1 Desborough Town 0; S & L Corby 0 PNS 2; Newport Pagnell 1 Cogenhoe Utd 2.

FA Cup with Budweiser (selected) – King’s Lynn Town 3 Stratford Town 2.

Peterborough & District League: Premier Division – Crowland Town 3 Oakham Utd 0; Deeping Rangers Res 3 St Neots Town Res 0; Eye Sports 1 King’s Cliffe United 1; Moulton Harrox 1 Oundle Town 3; Peterborough Sports Parkway 1 Whittlesey United 0. Division One - Hampton Sports 3 Peterborough FC Internazionale 2; Powerleague AFC 3 Netherton United Res 1; Stilton United 4 Ketton 1; Warboys Town FC 0 Moulton Harrox Res 1. Division Two – Castor & Ailsworth 2 Oakham United Res 1; Guyhirn 4 Gedney Hill 3; Peterborough Rovers 0 Eye Sports & Social Res 4. Ryhall Utd 6 Parkside 0. Division Three – Long Sutton Athl Res 4 Crowland Town Res 3; Whittlesey United Res 3 Peterborough FC Internazionale Res 4. Division Four – Baston 1 Woodston Dynamo 6; Netherton United A 4 Peterborough Rovers Res 0. Division Five – Farcet United Reserves 0 Thorney Res 2; Leverington Sports A 4 Riverside Rovers Res 4; Oakham United A 2 Sawtry Res 7; Parkway Eagles 0 Queens Park Wanderers 3; Sutton Bridge United Res 3 Ryhall United Res 0.

PFA Challenge Cup – Pinchbeck Utd Res 2 Holbeach Utd Res 7; Riverside Rovers Senior 3 Long Sutton Athletic 2; Thorney 2 Farcet United 3.

PFA Junior Cup – Alconbury Res 1 Stamford Belve Res 0; Coates Ath Res 3 Ramsey Town Res 2; Ketton Reserves 2 Leverington S Res 6; King’s Cliffe Utd Res 1 Oundle Town Res 2; Langtoft United Res 4 Peterborough Sports Parkway Res 3; Uppingham Town Res 1 Deeping Rangers A 2.

Boston & District League: Premier Division –Old Doningtonians 1 Tavern Colts 7; Old Leake 3 Billinghay Athletic 0; Pointon 2 Skegness Town Reserves 3; Spilsby Town 4 Swineshead Institute 1; Woodhall Spa Utd 2 Freiston 2; Wyberton 2 Kirton Town 0. Division One – Billinghay Athletic Res 3 Spalding Harriers 3; Fishtoft 7 Wyberton Reserves 3; Holbeach Bank 0 Coningsby 1; Mareham Utd 3 Spalding Town 1; Wainfleet Utd 3 Boston Utd Community 0. Division Two – Coningsby Reserves 2 Spalding Town Res 0; FC Kirton 1 Tydd St Mary 4; Freiston Reserves 2 Pointon Reserves 2; Park United 5 Fishtoft Reserves 3; Tavern Colts Reserves 1 Fosdyke 4; Westside Rangers 5 Nelson 1; Wrangle United 5 Mareham Utd Res 0. Division Three – Fosdyke Reserves 3 FC Hammers 0; Friskney 3 Spilsby Town Res 0; Kirton Town Res 9 Woodhall Spa Utd Res 0; Old Doningtonians Res 3 Swineshead Reserves 3; Queens Rangers 2 Holbeach Bank Reserves 3; Spalding Harriers Res 4 Pointon A 1.