FOOTBALL: Saturday’s results - Deeping and Holbeach games off

Holbeach United
Holbeach United

Holbeach United face a fixture backlog after another game was called off.

The Tigers already have a busy schedule of midweek matches and this afternoon’s trip to Leicester Nirvana must also be rearranged.

A waterlogged pitch also forced the postponement of today’s game between Wellingborough Town and Deeping Rangers.

Holbeach are due back in action at home to Boston Town on Wednesday in the ChromaSport & Trophies United Counties League Knockout Cup quarter-final.

FRIDAY

CHROMASPORT & TROPHIES PETERBOROUGH & DISTRICT LEAGUE

Premier Division: Deeping Res 1 Peterborough Sports Res 4.

Veterans Development Division: Kings Cliffe 1 Stamford Lions 3, Peterborough ICA Sports 4 Glinton & Northborough 1.

PETERBOROUGH & DISTRICT YOUTH LEAGUE

Under-15 Knockout Cup final: Malborne 1 Deeping 6 (at Peterborough Northern Star).


SATURDAY

EVO-STIK NORTHERN PREMIER LEAGUE

First Division South: Chasetown 1 Shaw Lane Aquaforce 2, Gresley 1 Coalville 3, Kidsgrove 1 Basford 4, Leek 1 Sheffield 0, Lincoln 2 Belper 2, Loughborough Dynamo 2 Daventry 0, Market Drayton 2 Goole 1, Romulus 2 Newcastle 1, Spalding 1 Rugby 1, Stocksbridge Park Steels 1 Stafford 2, Tividale 0 Carlton 3.

CHROMASPORT & TROPHIES UNITED COUNTIES LEAGUE

Premier Division: AFC Kempston 3 Desborough 0, Boston 2 Eynesbury 2, Cogenhoe 3 Northampton Spencer 1, Harborough 3 Peterborough Northern Star 2, Huntingdon 0 Sileby 5, Kirby Muxloe 5 Harrowby 0, Newport Pagnell 2 Sleaford 0, Oadby 2 Wisbech 4, Yaxley 2 Rothwell Corinthians 2.

Division One: Blackstones 6 Olney 1, Lutterworth 3 Whitworth 0, Oakham 1 Potton 0, ON Chenecks 2 Peterborough Sports 0, Raunds 1 Stewarts & Lloyds Corby 1, Woodford 4 Bugbrooke St Michaels 0.

Reserve Division: Bourne 1 Harborough 1, Bugbrooke St Michaels 2 Olney 1, Peterborough Northern Star 4 Thrapston 3, Rothwell Corinthians 1 ON Chenecks 2, Rushden & Higham 8 Cogenhoe 1.

CHROMASPORT & TROPHIES PETERBOROUGH & DISTRICT LEAGUE

Premier Division: Crowland 1 Stilton 1, Holbeach Res 3 Uppingham 0, Thorney 1 Moulton Harrox 3, Whittlesey 0 Pinchbeck 1.

Division One: Baston 3 Kings Cliffe 2, Moulton Harrox Res 7 Langtoft Res 0, Peterborough ICA Sports Res 1 Stamford Lions 7, Stamford Belvedere 4 Whittlesey Res 1, Warboys 8 Spalding Res 0, Wisbech Res 2 Netherton Res 1, Wittering 8 Oundle 5.

Division Two: Leverington Sports Res 2 Glinton & Northborough 3, Parkway Eagles 5 Hampton Sport 2, Peterborough Polonia 1 Whittlesey A 2, Pinchbeck Res 1 Sawtry Res 1, Spalding Town 1 Oakham Res 2, Thorney Res 0 Crowland Res 10.

Division Three: Farcet 0 Stanground Sports 6, Oundle Res 3 Ramsey 2, Thorpe Wood Rangers 2 Tydd St Mary 4, Uppingham Res 2 Baston Res 4.

Division Four: AFC Stanground Res 2 Brotherhood Sports 2, FC Peterborough 10 Huntingdon Rovers 0, Holbeach Bank 2 Warboys Res 1, Netherton B 5 Parkside 3, Tydd St Mary Res 1 Whaplode Drove 4.

Division Five: Feeder 7 Holbeach A 0, Harrowby Res 1 Parkside Res 4, Stanground Sports Res 1 Wittering Res 0, Whittlesey C 8 KRC Deeping 0.

PFA JUNIOR CUP

Semi-finals: Stamford Lions Res 2 Eye 0, Sutton Bridge Res 0 Rutland DR 5.

BALCAN LIGHTING SUPPLIES LINCOLNSHIRE LEAGUE

Brigg Res 0 Hykeham 2, Market Rasen 0 Skegness United 2, Ruston Sports 1 Lincoln Railway 2, Sleaford Res 1 CGB Humbertherm 2.

TAYLORS SERVICE GARAGES BOSTON LEAGUE

Taylors Garages Premier Division: Heckington 1 Benington 5, Spilsby 2 Billinghay 1.

Taylors Peugeot Division One: Boston College 2 Old Doningtonians 2.

Taylors Ford Division Two: Coningsby Res v Holbeach Bank abandoned 5 mins, Eastern European 1 Swineshead A 4, Fishtoft Res 1 Kirton Town Res 3, Park 1 AFC Tetford 3.

Taylors Vauxhall Division Three: Benington Res 0 Friskney Res 0, Leverton SFC Res 1 Spalding Harriers 1.

Sharman Burgess Sports Cup third round: Friskney 1 Skegness Town Res 2. Quarter-finals: Coningsby 1 Leverton SFC 1 (2-4 on penalties), Old Leake 6 Railway 3 (aet), Swineshead 0 Wyberton Res 1.

CAMBRIDGESHIRE WOMEN’S & GIRLS COUNTY LEAGUE

Under-13 North: St Ives 1 Bourne 2.