FOOTBALL: Saturday round-up and results

Zak Munton
Zak Munton
0
Have your say

Jimmy McDonnell is celebrating his first win as Bourne Town’s manager.

The Wakes recorded a 3-1 victory at Lutterworth Athletic on Saturday, having picked up a single point from their first three games this season in Division One of the ChromaSport & Trophies United Counties League.

Scott Collins, George Couzens and Zak Munton shared the goals with Harvey Morgan replying for the home side.

In the Premier Division, Holbeach United drew 2-2 at Cogenhoe United who twice led through Matt Long and Luke Stone.

Stuart Eason (penalty) and Jake Clitheroe got the Tigers’ replies but skipper Jamie Stevens was sent off for dissent on his return from a suspension.

Deeping Rangers shared six goals with Sileby Rangers.

Scott Mooney’s home opener was overhauled by Paul Caswell and two-goal Michael Byrne. Charlie Coulson and Will Bird salavaged a point.

Spalding United led 2-0 against 10-man Bedworth United through a double by Bradley Wells on his debut but the Tulips conceded a late equaliser in the Evo-Stik Northern Premier League First Division South.

SATURDAY

EVO-STIK NORTHERN PREMIER LEAGUE

First Division South: Bedworth 2 Spalding 2, Carlton 3 Loughborough 3, Chasetown 1 Shaw Lane 3, Gresley 2 Rugby 2, Kidsgrove 1 Belper 3, Lincoln 1 Leek 1, Market Drayton 3 Stocksbridge Park Steels 1, Newcastle 1 AFC Rushden & Diamonds 0, Northwich 2 Basford 2, Sheffield 0 Romulus 1, Stamford 1 Witton 3.

CHROMASPORT & TROPHIES UNITED COUNTIES LEAGUE

Premier Division: Boston 2 Eynesbury 3, Cogenhoe 2 Holbeach 2, Deeping 3 Sileby 3, Harborough 0 Peterborough Sports 6, Harrowby 2 ON Chenecks 2, Huntingdon 0 Kirby Muxloe 2, Leicester Nirvana 1 Wisbech 0, Newport Pagnell 2 Oadby 0, Peterborough Northern Star 1 Rothwell Corinthians 2, Wellingborough 1 Sleaford 3, Yaxley 3 Desborough 1.

Division One: Blackstones 1 Raunds 3, Buckingham 1 Whittlesey 2, Long Buckby 2 Olney 2, Lutterworth 1 Bourne 3, Melton 0 Rushden & Higham 2, Oakham 2 Whitworth 0, Potton 3 Daventry 2, Stewarts & Lloyds 0 Bugbrooke St Michaels 4, Woodford 1 Burton Park Wanderers 1.

Reserve Division: Bourne 5 Potton 3, Bugbrooke St Michaels 5 Harborough 1, Desborough 4 Cogenhoe 1, Eynesbury 2 Lutterworth 5, Olney 2 Thrapston 0, Raunds 3 Irchester 1, Rothwell Corinthians 3 Newport Pagnell 1, Whitworth 1 Peterborough Northern Star 0.

CHROMASPORT & TROPHIES PETERBOROUGH & DISTRICT LEAGUE

Premier Division: Holbeach Res 1 Stilton 4, Ketton 4 Crowland 0, Leverington Sports 1 AFC Stanground Sports 1, Peterborough ICA Sports 1 Moulton Harrox 1, Peterborough Sports Res 4 Langtoft 5, Sawtry 2 Pinchbeck 2, Uppingham 2 Deeping Res 4, Wisbech Res 2 Stamford Lions 0.

Division One: Baston 4 Netherton Res 2, Kings Cliffe 1 Sutton Bridge 2, Oundle 3 Glinton & Northborough 5, Peterborough Polonia 6 Long Sutton 4, Spalding Res 2 Oakham Res 4, Stamford Belvedere 2 Riverside 0, Whittlesey Res 1 Wittering 3.

BALCAN LIGHTING SUPPLIES LINCOLNSHIRE LEAGUE

Brigg Res 4 Louth 4, CGB Humbertherm 1 Hykeham 2, Grimsby Borough Res 3 Nettleham 0, Ruston Sports 3 Immingham 4, Skegness 8 Harrowby Res 0, Sleaford Sports Amateurs 5 Horncastle 2, Sleaford Res 1 Cleethorpes DS 0, Wyberton 5 Market Rasen 2.