Football: Round-up and Saturday’s results

Spalding United
Spalding United

It was a great weekend for all our local senior sides as Spalding United extended their unbeaten run under Marcus Ebdon, and Holbeach United, Deeping Rangers and Bourne Town were all victorious.

The Tulips earned a point at Rugby Town with a 1-1 draw and stay fourth in the Northern Premier League Southern Division. Defender Paul Walker headed them into the lead shortly before half-time but Callum Powell equalised for the home side midway through the second half.

Holbeach United remain third in the premier division of the United Counties League after thrashing Harborough Town 5-0.

Lee Beeson scored twice and Jordan Thomas, Jake Clitheroe and Gary King were also on target.

Deeping are just two points behind Holbeach in fifth place after winning 4-1 at Rothwell Corinthians. Spencer Tinckler and Jack Cotton put Rangers 2-0 up at the break and Scott Coupland notched his 14th and 15th goals of the season in the second half, sandwiching a Dom Page effort for the home side.

In division one Bourne are up to eighth after a Kieran Blanchard goal in injury time gave them a great win at high-flying Potton.

RESULTS: UCL Premier Division: Desborough Town 4 Boston Town 3; Eynesbury Rovers 1 Wisbech Town 0; Kirby Muxloe 1 Cogenhoe Utd 4; Northampton SR 4 Harrowby Utd 4; Northampton Spencer 2 Oadby Town 0; Peterborough Northern Star 2 Newport Pagnell Town 1; Rothwell Corinthians 1 Deeping Rangers 4; Sleaford Town 0 AFC Kempston Rovers 3
Peterborough League: League: Premier Division – Stanground 7 Crowland Town 2; Moulton Harrox 11 Deeping Rangers Res 0; Peterborough Sports Res 2 Riverside 0.

Division One – Long Sutton Ath 2 Moulton Harrox Res 6; Netherton Utd Res 4 Stamford Belv 1; Whittlesey Ath Res 3 Oundle Town 1.

Division Two: Crowland Town Res 1 Ketton Res 1; Netherton Utd A 0 Oakham Utd Res 6; Parkway Eagles 3 Glinton & Northborough 6; Whittlesey Ath A 4 Pinchbeck Utd Res 0.

Division Three: Bretton North End 3 Thorpe Wood Rangers 2; Eye Utd 1 Farcet Utd 3; Oundle Town Res 7 Whittlesey Ath B 2; Riverside Res 8 Uppington Town Res 6.

Division Four: Rutland DR 8 Parkway Eagles Res 4.

Division Five: Limetree UTR 15 Holbeach Utd A 1; Parkside Res 4 FC Peterborough Res 5.

PFA Senior Cup round two: Holbeach Utd Res 0 Stamford Lion 2; Ketton 2 Peterborough ICA 2 (3-4 on pens); Leverington Sp 1 Baston 3; Pinchbeck Utd 8 Sutton Bridge Utd 0;

PFA Junior Cup: Holbeach Bank 6 Long Sutton Ath Res 1; Sutton Bridge Utd Res 4 Baston Res 2.

PFA Challenge Cup: Sawtry Res 2 Peterborough ICA Sp Res 3; Wittering 6 Thorney Res 0; Langtoft Utd Res 2 Spalding Utd Res 2 (5-6 on pens); Hampton Sport 1 Kings Cliffe 1 (3-1 on pens).

PFA Minor Cup round one: Tydd St Mary Res 4 Whittlesey Ath 1; KRC Deeping 0 Brotherhood Sp 13; Feeder 5 Netherton Utd B 2; FC Peterborough 0 Stamford Belv Res (7-6 on pens); Stamford Lions A 3 AFC Stanground Res 1; Harrowby Utd Res 3 Whaplode Drove 1.