Football round-up and results

Graham Drury
Graham Drury
0
Have your say

Rafa Mazzarella is celebrating his first league win as Bourne Town manager.

The Wakes recorded a 2-0 victory at Olney Town in the United Counties League Division One on Saturday.

Holbeach United maintained their 100 per cent run in the Premier Division with a sixth successive win.

A single strike at Oadby Town was enough for joint-bosses John Chand and Graham Drury to keep their perfect start to the league campaign since taking charge at Carter’s Park.

Results

Friday

ChromaSport & Trophies
United Counties League
Reserve Division: Northampton Spencer 3 ON Chenecks 1, Peterborough Northern Star 3 Whitworth 0, Thrapston 0 Irchester 2.

Saturday

Evo-Stik League

First Division South: Goole 3 Norton 0, Gresley 4 Lincoln 1, Loughborough Dynamo 4 Sheffield 1, Market Drayton 2 Brigg 1, Newcastle 0 Sutton Coldfield 2, Rainworth Miners Welfare 1 Chasetown 2, Romulus 0 Leek 4, Spalding 5 Kidsgrove Athletic 0, Stafford 0 Coalville 2, Stocksbridge Park Steels 3 Carlton 2, Tividale 1 Mickleover Sports 3.

ChromaSport & Trophies
United Counties League
Premier Division: Desborough 2 Boston 1, Harrowby 1 AFC Rushden & Diamonds 2, Huntingdon 2 Wisbech 1, Oadby 0 Holbeach 1, Peterborough Northern Star 2 Long Buckby 0, Sleaford 1 Wellingborough 2.

Division One: Blackstones 1 ON Chenecks 0, Buckingham 4 Stewarts & Lloyds Corby 1, Lutterworth 2 Peterborough Sports 1, Olney 0 Bourne 2, Rushden & Higham 2 Rothwell Corinthians 2.

Reserve Division: Bourne 3 Cogenhoe 2, Bugbrooke St Michaels 3 Harborough 1, Rothwell Corinthians 4 Huntingdon 1.

ChromaSport & Trophies
Peterborough & District League
Premier Division: Coates Athletic 1 Peterborough ICA Sports 3, Deeping Res 1 Moulton Harrox 2, Holbeach Res 1 Riverside 3, Langtoft 2 Sawtry 0, Netherton 8 Crowland 0, Peterborough Sports Res 3 Pinchbeck 1, Thorney 3 Oakham 1, Uppingham 2 Leverington Sports 0.

Division One: Ketton 6 AFC Stanground 3, Netherton 4 Kings Cliffe 1, Oundle 0 Coates Athletic Res 2, Ryhall 6 Moulton Harrox Res 0, Sutton Bridge 6 Langtoft Res 3, Wisbech Res 0 Baston 2.

Division Two: Crowland Res 3 Spalding Res 3, Leverington Sports Res 3 Coates Athletic A 0, Oakham Res 1 Guyhirn 0, Parkway Eagles 0 Ketton Res 1, Pinchbeck Res 2 Netherton A 6, Thorney Res 1 Stamford Belvedere 0, Wittering 0 Sawtry Res 0.

Division Three: Hampton Sport 7 Riverside Res 1, Kings Cliffe Res 0 Peterborough PL United3, Peterborough Sports A 4 Ryhall Res 0, Spalding Town 4 Ramsey 0, Stilton Res 2 Coates Athletic B 5, Tydd St Mary 19 Uppingham 1.

Division Four: Bretton North End 9 Sutton Bridge Res 2, Leverington Sports A 1 Oundle Town Res 11, Long Sutton Res 1 Eye 3, Stamford Belvedere Res 0 Rutland DR 3, Thorpe Wood Rangers 2 Holbeach Bank 0.

Division Five: AFC Stanground Res 5 Coates Athletic C 0, FC Peterborough 5 Parkside Res 0, Netherton United B 1 Holbeach A 0, Parkside A 1 Tydd St Mary Res 4, Parkway Eagles Res 2 Ryhall A 4.

Sills & Betteridge Solicitors
Lincolnshire League

CGB Humbertherm 2 Skegness United 2, Horncastle 2 Sleaford Res 0, Ruston Sports 7 Louth Res 1, Skegness Town 1 Hykeham 1, Wyberton 1 Cleethorpes AKP 0.

Taylor Service Garages 
Boston League

Taylors Garages Premier Division: Fishtoft 2 Skegness Town Res 3, Kirton 2 Ruskington Rovers 3, Old Leake 0 Benington 0, Swineshead Institute 7 Billinghay 4, Wyberton Res 19 Mareham 0.

Taylors Peugeot Division One: Coningsby 1 Swineshead Institute Res 2, Fosdyke 2 Heckington Millers 5, Friskney 6 Rippingale & Folkingham 0, Old Doningtonians 0 Freiston 2, Sleaford Colts 3 Sutterton 1.

Taylors Ford Division Two: Billinghay Reserves 1 Spalding Harriers 4, Boston College 4 FC Kirton 0, Holbeach Bank 2 AFC Tetford 5, Nelson 4 Leverton 2, Swineshead Institute A 1 Coningsby Res 0, Westside Rangers 4 Sibsey 4.

Taylors Vauxhall Division Three: AFC Tetford Res 2 Eastern European 6, FC Boston 2 Fishtoft Res 10, Railway Athletic 8 FC Hammers 1, Rippingale & Folkingham Res 5 Friskney Res 0, Spalding Harriers Res 0 Boston Athletic 1.