FOOTBALL: Delight for Deeping as Tigers and Tulips tumble

Tigers trounced: Wellingborough celebrate Dan Surridge's opener at Carter's Park. Photo (NIKKI GRIFFIN): SG280112-131NG
Tigers trounced: Wellingborough celebrate Dan Surridge's opener at Carter's Park. Photo (NIKKI GRIFFIN): SG280112-131NG
0
Have your say

DEEPING Rangers came from behind to clinch a stunning 4-3 victory at Newport Pagnell on Saturday, while Holbeach United were handed a 3-0 home reverse by Wellingborough Town and Spalding United lost 4-2 at Kempston Rovers.

Despite trailing 1-0 and 2-1, brilliant braces from strikers Scott Ginty and Josh Moreman fired Tuncay Korkmaz’s Deeping to a second successive UCL Premier Division win.

There wasn’t such good news for Holbeach and Spalding, though.

The third-placed Tigers were humbled 3-0 at Carter’s Park by the resolute Doughboys. Strikes from Dan Surridge, Mark Redding and Wayne Richardson’s stunning solo effort sunk below-par Holbeach, who tasted defeat for the first time since a 1-0 Boxing Day beating at King’s Lynn.

It was a similar story for the Tulips, as Pat Rayment suffered a second successive loss as boss. Hosts Kempston roared into a 4-0 lead before late consolation strikes from Ryan O’Loughlin and Danny French.

Down in UCL Division One, Bourne Town – who host Holbeach in the Lincs FA Senior Trophy semi-final on Tuesday (7.45pm) – picked up an excellent 2-1 triumph at Northampton ON Chenecks.

Stuart Lambie put the Wakes ahead, before Alex Brockbank fired a dramatic late winner from the penalty spot.

Elsewhere, Pinchbeck United and Moulton Harrox returned to winning ways in the Peterborough and District League Premier Division.

Goals from Ashley Wilson, Ian Dunn, Keith Gray and Lee Marshall earned Pinchbeck a 4-0 win at Uppingham, while Steve Mastin’s strike helped Harrox sink Netherton United.

See Tuesday’s Lincolnshire Free Press for more on the weekend football.

RESULTS (January 28)

UCL Premier Division: AFC Kempston Rovers 4 Spalding United 2; Boston Town 1 Cogenhoe United 0; Desborough Town 1 Blackstones 1; Holbeach United 0 Wellingborough Town 3; Irchester United 0 Long Buckby 6; Newport Pagnell Town 3 Deeping Rangers 4; Sleaford Town 3 Daventry United 0; Stewarts & Lloyds Corby1 King’s Lynn Town 2; Thrapston Town 0 Northampton Spencer 4.

UCL Division One: Buckingham Town 0 Rothwell Corinthians 2; Harborough Town 1 Rushden & Higham United 0; Huntingdon Town 2 Eynesbury Rovers 1; Northampton ON Chenecks 1 Bourne Town 2; Potton United 0 Wellingborough Whitworth 1; Raunds Town 2 Burton Park Wanderers 2; Wootton Blue Cross 6 Rothwell Town 1.

Peterborough & District League: Premier Division: Deeping Rangers Res 1 Crowland Town 1; Kings Cliffe United 7 Alconbury 1; Moulton Harrox 1 Netherton United 0; Peterborough Sports Parkway 2 Oundle Town 1; Uppingham Town 0 Pinchbeck United 4; Whittlesey United 0 Parson Drove 0. Division One: Hampton Sports 0 Moulton Harrox Res 3; Langtoft United 5 Peterborough FC Inter 1; Sawtry 1 Ketton 2; Thorney 4 Netherton United Res 5; Warboys Town FC 0 Stilton United 9; Whittlesey Blue Star 0 Powerleague AFC 1. Division Two: Eye Sports & Social Res 3 Gedney Hill 2; Oakham United Reserves 2 Pinchbeck Utd Res 1; Ryhall United 2 Castor & Ailsworth 1; Woodston 2 Farcet United 6. Division Three: Alconbury Res 3 Peterborough Sports Parkway Res 3; Crowland Town Res 2 Whittlesey United Res 5; Deeping Rangers A 4 Peterborough FC Internazionale Reserves 0; Oundle Town Reserves 1 Long Sutton Athl Res 1. Division Four: Stamford Belve Res 1 Baston 2; Stilton United Res 4 Ketton Res 7. Division Five: Farcet United Res 2 Queens Park Wanderers 3; Leverington Sports A 4 Sawtry Res 3; Parkway Eagles 0 Ryhall United Res 1; Sutton Bridge United Reserves 0 Riverside Rovers Res 4.

Boston & District League: Premier Division: Freiston 2 Swineshead Institute 6; Spilsby Town 2 Skegness Town Res 1; Woodhall Spa Utd 1 Tavern Colts 3. Division One: Billinghay Ath Reserves 0 Coningsby 0; Boston Utd Community v Mareham Utd (abandoned after 35 minutes due to serious injury); Holbeach Bank 1 Wyberton Res 7; Sutterton 1 Fishtoft 16; Wainfleet Utd 0 Benington 2. Division Two: Fishtoft Res 2 Park Utd 3; Friskney 0 Freiston Res 4; Spalding Town Res 0 Fosdyke 5; Tydd St Mary 1 Pointon Res 2. Division Three: Fosdyke Res 4 Holbeach Bank Res 1; Friskney 0 Old Doningtonians Res 4; Kirton Town Res 2 Swineshead Res 2; Pointon ‘A’ 6 Woodhall Spa Utd Res 3; Queen’s Rangers 5 Spilsby Town Res 0; Wainfleet Utd Res 5 FC Hammers 0.

Sharman Burgess Sports Cup: Quarter-finals: Old Leake 2 Kirton Town 1; Pointon 0 Spalding Harriers 4; Wrangle Utd 6 Billinghay Ath 1.

Spalding Inter-Services Trophy: Semi-finals: Old Dons 2 Long Sutton 3; Holbeach Utd Res 2 Sutton Bridge Utd 0.