FOOTBALL: Another wash-out for Spalding United

Spalding United
Spalding United
0
Have your say

Spalding United’s trip to Witton Albion was postponed due to a waterlogged pitch after an early morning inspection today.

The promotion rivals are due to meet at the Sir Halley Stewart Field next Saturday.

The Tulips’ midweek game at Leek Town was called off just an hour before kick-off and they now face another Tuesday night game away from home in the Evo-Stik Northern Premier League First Division South.

Holbeach United’s game at Peterborough Northern Star was washed out last night in the ChromaSport & Trophies United Counties League Premier Division.

Second-placed Deeping Rangers suffered their first home league defeat of the season, losing 2-0 to Newport Pagnell Town at the Haydon Whitham Stadium this afternoon.

Bourne Town’s game at Raunds Town in Division One was also postponed.

EVO-STIK NORTHERN PREMIER LEAGUE

First Division South: Bedworth 2 Northwich 2, Kidsgrove 2 Basford 1, Leek 2 Loughborough Dynamo 1, Lincoln 2 Carlton 0, Newcastle 1 Belper 1, Rugby 1 Shaw Lane 2, Stamford 4 Romulus 2.

CHROMASPORT & TROPHIES UNITED COUNTIES LEAGUE

Premier Division: Cogenhoe 5 ON Chenecks 1, Deeping 0 Newport Pagnell 2, Harrowby 0 Wellingborough 4, Sleaford 4 Kirby Muxloe 0.

Division One: Blackstones 0 Bugbrooke St Michaels 6, Buckingham 4 Melton 2, Daventry 4 Stewarts & Lloyds 1, Irchester 4 Olney 2, Rushden & Higham 1 Thrapston 1.

Reserve Division: ON Chenecks 1 Peterborough Northern Star 3.

PFA CHALLENGE CUP

Moulton Harrox Res 4 Oakham Res 0.

PFA MINOR CUP

Orton Rangers 2 British School of Sport 2 (3-4 on pens).

CHROMASPORT & TROPHIES PETERBOROUGH & DISTRICT LEAGUE

President Premier Shield semi-final: Netherton 3 Moulton Harrox 2 (Netherton to play Pinchbeck at Peterborough Northern Star on May 12).

Premier Division: AFC Stanground Sports 0 Deeping Res 7, Leverington Sports 1 Pinchbeck 4, Peterborough ICA Sports 2 Thorney 0, Peterborough Sports Res 5 Ketton 1, Stamford Lions 1 Uppingham 0, Wisbech Res 5 Stilton 1.

Division One: Baston 3 Riverside 3, Long Sutton 3 Glinton & Northborough 1, Spalding Res 1 Peterborough Polonia 5, Stamford Belvedere 1 Whittlesey Res 3, Warboys 5 Kings Cliffe 3, Wittering Harriers 5 Netherton Res 0.

Division Two: Crowland Res 2 Whittlesey A, 2 Langtoft Res 4 Parkway Eagles 1, Leverington Sports Res 1 AFC Stanground Sports Res 7, Netherton A 6 Stamford Lions Res 5, Ramsey 9 Ketton Res 0, Tydd St Mary 5 Peterborough ICA Sports Res 4.

Division Three: Brotherhood Sports 3 FC Peterborough 0, Eye 6 Whittlesey B 0, Uppingham Res 1 Thorpe Wood Rangers 6.

Division Four: AFC Stanground Sports B 1 Tydd St Mary Res 2, Cardea 1 Premiair 6, FC Peterborough Res 3 Netherton B 2, Huntingdon Rovers 2 Stamford Lions A 1, Parkside 3 Feeder 2, Whaplode Drove 4 Holbeach Bank 3, Whittlesey C 0 Wittering Harriers Res 0.

Division Five A: Peterborough NECI 0 Eunice Huntingdon 0.

Division Five B: Wisbech Town Acorns 2 AFC Orton 4.

BALCAN LIGHTING SUPPLIES LINCOLNSHIRE LEAGUE

Brigg Res 1 Hykeham 3, Skegness 5 Grimsby Borough Res 6.

Supplementary Cup quarter-finals: Immingham 4 Market Rasen 0.

TAYLORS SERVICE GARAGES BOSTON LEAGUE

Taylors Garages Premier Division: Boston College 0 Ruskington 5.

Taylors Peugeot Division One: Freiston 4 FC Kirton 4, Horncastle Res 1 Fulbeck 2, Old Doningtonians 3 Kirton Town 2, Swineshead Res 0 Railway 3.

Taylors Ford Division Two: FC Hammers 2 Coningsby Res 1, Spilsby Res 2 Billinghay Res 4.

Taylors Vauxhall Division Three: Boston Athletic 3 Northgate Olympic 1, Holbeach Bank 10 Old Doningtonians Res 0.

Barclays Brokers Willoughby Cup quarter-finals: Leverton Sheepgate 5 Benington 2, Old Leake 1 Spilsby 2, Swineshead 3 Skegness Res 2 (aet).