Magic of the cup for Spalding, Holbeach and Deeping: Saturday results

Scott Mooney fires Deeping's winner. Photo by Tim Wilson

Scott Mooney fires Deeping's winner. Photo by Tim Wilson

0
Have your say

There was a hat-trick of wins for Spalding United, Holbeach United and Deeping Rangers in the Emirates FA Cup preliminary round on Saturday.

The Tulips survived a scare at Radford when the Nottingham side took a first-half lead from the penalty spot, only for Tom Waumsley to reply on 54 and 60 minutes.

Spalding will be at home to Nantwich Town in the first qualifying round on September 12.

However, Bank Holiday Monday’s league trip to Gresley is off because the Derbyhire club face a midweek cup replay.

Gary King got the only goal as Holbeach saw off Wisbech Town to set up a home date with Stourport Swifts.

Deeping were also 1-0 winners with Scott Mooney’s 39th-minute strike enough to beat Ryman League club Dereham Town.

Michael Goode’s side are away in the next stage but they await the winners of the replay between Leek Town and Rocester.

Victories in the preliminary round have earned £1,925 for each club from the FA pot.

Meanwhile, Bourne Town’s first-team and reserve games were called off following the death of Linda Elger, wife of joint chairman Steve and mum of player Kevin.

RESULTS

EMIRATES FA CUP

Preliminary round: Deeping 1 Dereham 0, Radford 1 Spalding 2, Wisbech 0 Holbeach 1.

CHROMASPORT & TROPHIES UNITED COUNTIES LEAGUE

Premier Division: Eynesbury 1 Desborough 0, Rothwell Corinthians 1 Boston 3, Sleaford 7 Huntingdon 2, Wellingborough 0 Peterborough Northern Star 1.

Division One: Bourne v Rushden & Higham postponed, Buckingham 2 Potton 4, Bugbrooke St Michaels 1 Oakham 3, Burton Park Wanderers 0 Stewarts & Lloyds Corby 3, Olney 3 ON Chenecks 2, St Neots Town Saints 2 Lutterworth 4, Woodford 0 Irchester 1.

Knockout Cup first round: Harrowby 6 Whitworth 2.

Reserve Division: Huntingdon 0 Rothwell Corinthians 6, Northampton Spencer v Bourne postponed, Peterborough Northern Star 1 Harborough 3, Raunds 1 Cogenhoe 4, Rushden & Higham 0 Bugbrooke St Michaels 0, Whitworth 0 ON Chenecks 0.

CHROMASPORT & TROPHIES PETERBOROUGH & DISTRICT LEAGUE

President Premier Shield second round: Crowland 2 Holbeach Res 3, Netherton 8 Deeping Res 3, Peterborough ICA Sports 0 AFC Stanground 1, Pinchbeck 8 Riverside 1, Thorney 5 Leverington Sports 1, Uppingham 3 Stilton 3.

Chairman Championship Shield first round: Baston 10 Peterborough ICA Sports Res 0, Langtoft Res 1 Sutton Bridge 13, Long Sutton 4 Kings Cliffe 0, Oundle 2 Wittering 3, Stamford Belvedere 0 Wisbech Res 4, Stamford Lions 1 Spalding Res 2 (aet).

Premier Division: Langtoft 1 Peterborough Sports Res 0, Whittlesey 2 Ketton 0.

Division One: Netherton Res 6 Whittlesey Res 1.

Division Two: Hampton Sport 7 Pinchbeck Res 1, Ketton Res 3 Sawtry Res 3, Netherton A 1 Crowland Res 3, Oakham Res 4 Whittlesey A 3, Parkway Eagles 3 Peterborough PL United 2, Thorney Res 0 Glinton & Northborough 4.

Division Three: Bretton North End 4 Tydd St Mary 0, Eye 1 Ramsey 3, Farcet 4 Oundle Res 1, Stanground Sports v Riverside Res postponed, Stilton Res 1 Stamford Lions Res 3, Thorpe Wood Rangers 5 Baston Res 0, Whittlesey B 10 Uppingham Res 0.

Division Four: AFC Stanground Res 3 Stamford Belvedere Res 1, FC Peterborough 5 Long Sutton Res 2, Parkside 3 Brotherhood Sports 4, Sutton Bridge Res 9 Parkway Eagles Res 0, Tydd St Mary Res 6 Huntingdon Rovers 3, Whaplode Drove 4 Netherton B 1.

BALCAN LIGHTING SUPPLIES LINCOLNSHIRE LEAGUE

CGB Humbertherm 5 Brigg Res 0, Horncastle v Ruston Sports postponed, Lincoln Railway 0 Skegness United 3, Skegness Town 1 Sleaford Res 4, Wyberton 3 Cleethorpes Development 0.

TAYLORS SERVICE GARAGES BOSTON LEAGUE

Taylors Garages Premier Division: Benington 1 Wyberton Res 2, Billinghay 1 Swineshead 4, Pointon 8 Kirton Town 1, Spilsby v Ruskington postponed.

Taylors Peugeot Division One: Boston College 0 Leverton Sheepgate 0, FC Magnet 2 Friskney 3, Swineshead Res 5 Fosdyke 3.

Taylors Ford Division Two: Eastern European 12 Mareham 1, Fishtoft Res 5 FC Kirton 3, Holbeach Bank 1 Swineshead A 0, Pointon Res 2 Kirton Town Res 9.

Taylors Vauxhall Division Three: Boston Athletic 0 Spalding Harriers 10, Friskney Res v FC Boston postponed, Leverton Sheepgate Res 2 Northgate Olympic 2, Old Doningtonians Res 4 Boston Titans 0, Wyberton A 1 Spilsby Town Res 3.