FOOTBALL: Tulips and Deeping cruise to wins as Tigers exit Vase

HANDS UP IF YOU SCORED! Lee Canoville is pictured during Saturday's win over Olney Town. He fired Spalding's opener in a 3-0 success. Photo by NIKKI GRIFFIN
HANDS UP IF YOU SCORED! Lee Canoville is pictured during Saturday's win over Olney Town. He fired Spalding's opener in a 3-0 success. Photo by NIKKI GRIFFIN
0
Have your say

Spalding United kicked off the defence of their UCL Knockout Cup crown with a 3-0 win over Olney Town on Saturday, while Deeping Rangers crushed Long Buckby 6-1 to go back to the top of the UCL Premier Division and Holbeach United crashed out of the FA Vase at Blaby and Whetstone.

Starting at the Sir Halley Stewart Playing Field, first-half goals from Lee Canoville, Sam Mullarkey and Lee Beeson eased the Tulips past their UCL Division One opponents.

Skipper Canoville rifled home the opener on ten minutes after visiting keeper Tom Kennard palmed out a low Lee Beeson cross.

It was 2-0 on 24 minutes when Mullarkey ploughed through two tackles on the left and unleashed a powerful drive into the top right corner via the woodwork.

The game was effectively over on 33 minutes when Beeson, who was the star man in the opening period, slotted home a low penalty after Jamie Stevens was hauled down in the box by James Pacifici.

Mark Jones, who could have had a hat-trick in the first period, was twice denied by Kennard after the interval while sub Andrew Tidswell also forced a pair of top stops from the visiting keeper.

As is the norm these days, Spalding keeper Michael Duggan had very little to do as the hosts closed out yet another clean sheet.

Over at Outgang Road, free-scoring Deeping came from behind to smash Long Buckby and extend their unbeaten league run to 11 games.

Josh Crawley (2) fired the Bucks into an early lead, but Mitch Griffiths (4) replied instantly to make it 1-1 at the interval.

It was one-way traffic after the break though as Josh Moreman (61), Matt Heron (69 & 86), Alex Beck (78) and Ondre Odain (89) sent Tuncay Korkmaz’s men back above Spalding at the summit.

For two of our other sides, however, things continue to go from bad to worse.

It’s now eight defeats on the bounce in all competitions for Holbeach, who were crushed 5-1 at Blaby and Whetstone in the FA Vase.

Bourne Town are in equally awful form too. They were handed a 5-2 home reverse by Northampton Spencer and have suffered seven losses on the trot themselves.

In the ChromaSport Peterborough League, Moulton Harrox climbed up to seventh in the Premier Division with a 3-0 home success over Stilton United.

Pinchbeck United were held to a 2-2 draw at home by lowly Oakham United, while Deeping Rangers Reserves battled out a 3-3 draw at Coates Athletic.

Staying in the top flight, Crowland Town went down 2-0 at high-flying ICA Sports.

Down in Division One, on-song Holbeach United Reserves enjoyed a 3-0 derby victory over Moulton Harrox Reserves at Carter’s Park to go fourth, while Long Sutton Athletic are sixth after a 3-1 home triumph over Kings Cliffe.

More football in Tuesday’s Lincolnshire Free Press.

RESULTS

FA Vase: Round One (selected): Blaby & Whetstone Athletic 5 Holbeach United 1; Diss Town 1 Eynesbury Rovers 3; Graham St Prims 3 Harrowby United 1; Harborough Town 0 Cleethorpes Town 5; Hucknall Town 1 Desborough Town 3; Huntingdon Town 3 Thetford Town 0; Northampton Sileby Rangers 2 AFC Mansfield 5; Retford United 0 Oadby Town 1; Stewarts & Lloyds Corby 1 Loughborough University 2; Woodford United 0 AFC Rushden & Diamonds 6.

UCL Premier Division: Cogenhoe United 3 Newport Pagnell Town 2; Deeping Rangers 6 Long Buckby 1; Wellingborough Town 3 Peterborough Northern Star 2; Wisbech Town 4 AFC Kempston Rovers 1; Yaxley 1 Sleaford Town 0.

UCL Division One: Bourne Town 2 Northampton Spencer 5; Buckingham Town 1 Potton United 4; Bugbrooke St Michaels 2 Raunds Town 3; Lutterworth Athletic 4 Blackstones 1; Peterborough Sports 2 Rothwell Corinthians 2; St Neots Town Saints 2 Rushden & Higham United 1; Thrapston Town 2 Northampton ON Chenecks 1; Wellingborough Whitworth 2 Burton Park Wanderers 3.

ChromaSport Peterborough League: Premier Division: Coates Athletic 3 Deeping Rangers Res 3; Moulton Harrox 3 Stilton United 0; Netherton United 6 Sawtry 1; Parson Drove 1 King’s Lynn Town Res 9; Peterborough ICA Sports 2 Crowland Town 0; Pinchbeck United 2 Oakham United 2; Ramsey Town 2 Riverside 4; Uppingham Town 1 Leverington Sports 1; Whittlesey United 4 Whittlesey Blue Star 0.

Division One: AFC Stanground 4 Peterborough Sports Res 3; Farcet United 2 Warboys Town 1; Holbeach United Res 3 Moulton Harrox Res 0; Long Sutton Athletic 3 Kings Cliffe 1; Netherton United Res 1 Langtoft United 3; Thorney 4 Stamford Belvedere 1; Sutton Bridge United 2 Ketton 4.

Division Two: Coates Athletic Res 4 Ramsey Town Res 2; Crowland Town Res 1 Whittlesey United Res 2; Gedney Hill 1 Pinchbeck United Res 1; Langtoft United Res 4 Peterborough ICA Sports A 1; Leverington Sports Res 2 Guyhirn 1; Oakham United Res 0 Baston 7; Oundle Town 3 Long Sutton Athletic Res 1.

Division Three: Kings Cliffe Res 0 Netherton Utd A 1; Parkside 4 Uppingham Town Res 2; Parkway Eagles 1 Wittering 6; Ryhall United Res 1 Farcet United Res 4; Sawtry Res 7 Thorney Res 3; Stilton United Res 2 Riverside Res 1.

Division Four: Baston Res 4 Sutton Bridge United Res 0; Leverington Sports A 0 Spalding Town 4; Stamford Belvedere Res 0 Glinton United 1; Warboys Town Res 4 Pinchbeck United A 2.

Division Five: Huntingdon Sun 13 Gaultree 4; Whaplode Drove 0 Tydd St Mary Res 4.

Boston & District League: Premier Division: Mareham Utd 2 Kirton Town 1; Skegness Town Res 3 Pointon 1; Spilsby Town 3 Old Donigntonians 1.

Division One: Coningsby 7 Wainfleet Utd 1; Billinghay Res 2 Ruskington Rovers 6; Freiston Res 3 Wyberton Res 4; Pointon Res 4 Rippingale & Folkingham 3; Skegness Utd Res 8 Sutterton 0.

Division Two: Fishtoft Res 1 Spalding Harriers 3; Friskney 2 Swineshead Res 1; Heckington Millers 7 Nelson 0; Kirton Town Res 9 Marehma Utd Res 0; Leverton 2 Coningsby Res 2; Westside Rangers 3 Holbeach Bank 2.

Division Three: Boston College 4 Benington Res 2; Holbeach Bank Res 3 FC Kirton 4; Rippingale & Folkingham Res 0 Park Utd 1; Spalding Harriers Res 0 AFC Tetford 2; Sutterton Res 4 Pointon A 3; Swineshead A 2 FC Hammers 1.

Fishtoft Cup: Quarter finals: Fosdyke 1 Freiston 2; Swineshead Institute 1 Old Leake 0; Woohdhall Spa Utd 4 Billinghay Ath 3; Wyberton 5 Fishtoft 1.