DCSIMG

FOOTBALL: Tigers race 15 clear as Tulips pegged back

 

Dan Flack’s late winner sent Holbeach United 15 points clear in the UCL Premier Division as they won 1-0 at Desborough Town on Saturday, while Spalding United drew 1-1 at Huntingdon Town and Deeping Rangers drew 2-2 at Wellingborough Town.

On what proved a massive day in the title race, Flack struck ten minutes from time for the Tigers, while second-placed St Ives Town could only draw 2-2 at Quorn.

John Chand’s side now have just ten games left to play – and although they still have St Ives (twice) and third-placed Spalding to play, they’ll back themselves to win the title from here.

Meanwhile, Spalding’s hopes of winning the championship took another hit at Huntingdon. Dan Cotton’s strike ensured that the Tulips led 1-0 at the break – despite Tony Battersby missing a penalty – but Ricky Dear levelled in the closing stages to leave the Tulips 21 points off the pace with four games in hand.

Meanwhile, Deeping threw away a 2-0 lead in a bad-tempered match at Wellingborough.

Matt Heron (6) and Dave Burton-Jones (55) put Rangers 2-0 ahead, but a mass brawl resulted in keeper James Doughty and a Wellingborough player being sent off.

That turned the game on its head and two late goals from the hosts left Rangers reeling.

In UCL Division One, Bourne Town were beaten 2-1 at home by AFC Rushden and Diamonds as their unbeaten run in 2013 came to an end.

More football in Tuesday’s Lincolnshire Free Press.

RESULTS

UCL Premier Division: AFC Kempston Rovers 2 Long Buckby 2; Blackstones 4 Harborough Town 2; Desborough Town 0 Holbeach United 1; Huntingdon Town 1 Spalding United 1; Irchester United 0 Sleaford Town 4; Newport Pagnell Town 2 Shepshed Dynamo 0; Peterborough Northern Star 0 Boston Town 1; Quorn 2 St Ives Town 2; Wellingborough Town 2 Deeping Rangers 2.

UCL Division One: Bourne Town 1 AFC Rushden & Diamonds 2; Buckingham Town 1 Thrapston Town 3; Northampton ON Chenecks 4 Harrowby United 5; Northampton Sileby Rangers 4 Rushden and Higham United 0; Northampton Spencer 3 Potton Unite 1; Olney Town 4 Burton Park Wanderers 1; Raunds Town 0 Bugbrooke St Michaels 2; Wellingborough Whitworth 0 Rothwell Corinthians 1; Wootton Blue Cross 0 Eynesbury Rovers 3.

Peterborough & District League: Premier Division: Coates Athletic 4 Kings Cliffe United 0; Deeping Rangers Reserves 1 Crowland Town 0; Moulton Harrox 4 Stilton United 0; Oakham United 4 Leverington Sports 1; Parson Drove 1 Uppingham Town 3; Peterborough ICA Sports 10 Riverside Rovers 1; Pinchbeck United 2 Netherton United 4; Ramsey Town 2 Whittlesey Blue Star 0,

Division One: Holbeach United Reserves 1 King’s Lynn Town Reserves 3; Ketton 2 Sawtry 3; Long Sutton Athletic 3 Netherton United Reserves 0;

Ryhall United 3 Farcet United 0; Stamford Belvedere 0 Thorney 4.

Division Two: Guyhirn 1 Gedney Hill 4; Peterborough Rovers 2 Peterborough ICA Sports Reserves 3.

Division Three: Uppingham Town Reserves 0 Coates Athletic Reserves 5.

Division Four: Glinton United 2 Thorney Reserves 5; Leverington Sports A 3 Ryhall United Reserves 0; Parkway Eagles 5 Warboys Town Reserves 0.

Division Five: Pro Evo 1 Holbeach United A 2.

PFA Challenge Cup: Peterborough Sport Parkway Res 4 Sutton Bridge United 2 (AET); Warboys Town 0 Moulton Harrox Reserves 1.

The Intermediate Shield: Kings Cliffe United Res 4 Netherton United A 3 (AET); Langtoft United Reserves 2 Pinchbeck United Reserves 3; Oakham United Reserves 3 Crowland Town Reserves 4; Whittlesey United Reserves 2 Baston 1.

The League Shield: Gaultree 0 Tydd St Mary 2; Glinton United 2 Thorney Res 5; Hampton Sport Res 1 Ketton Res 3; Peterborough Giants 2 Baston Reserves 1; Sawtry Reserves 0 Peterborough Sport Parkway A 7; Stilton United Res 0 Oakham United A 1; Wittering 3 Riverside Rovers Reserves 4 (AET).

Boston & District League: Premier Division: Billinghay Athletic 2 Benington 0; Fishtoft 2 Spilsby Town 2; Freiston 1 Swineshead Institute 4; Old Leake 1 Pointon 0; Skegness Town Res 1 Old Doningtonians 2; Wyberton 7 Kirton Town 2.

Division One: Spalding Harriers 1 Wainfleet United 0; Spalding Town 1 Billinghay Athletic Res 0; Woodhall Spa Utd 2 Skegness United Res 1; Wrangle Utd 11 Pointon Res 0.

Division Two: Holbeach Bank 2 Westside Rangers 3; Kirton Town Res 5 Fishtoft Res 1; Nelson 2 Leverton 2; Old Doningtonians Res 3 Park United 2; Ruskington Rovers 2 Coningsby Res 0.

Division Three: Benington Res 0 Spalding Harriers Res 3; Burgh United 1 Sutterton Res 0; FC Hammers 2 Tulip 2; Friksney 5 Pointon A 0; Swineshead Res 6 Spilsby Town Res 1.

Target Newspapers Challenge Cup: Semi finals: Fosdyke 4 Sutterton 3; Mareham Utd 1 Coningsby 2.

 

Comments

 
 

Back to the top of the page