FOOTBALL: Seven-up for Deeping, Tigers slump continues

DEEPING Rangers romped to a stunning 7-0 success at Cogenhoe United in the UCL Premier Division on Saturday, while Holbeach United’s poor form continued with a 3-0 defeat at title-chasing Long Buckby.

Matt Heron led the charge for dominant Deeping with a fine hat-trick, while Josh Moreman (2), Chris Logan and David Burton-Jones also got in on the act in what proved to be their biggest win of the season.

It’s now ten league games unbeaten for Tuncay Korkmaz’sc charges, who are on-course for a top six finish.

Holbeach stay third despite their Buckby loss, but they’re hitting a rocky patch of form at just the wrong time.

Russ Dunkley (2) and Greg Ling did the damage before half time, sentencing the Tigers to a third loss in four games.

Down a step in UCL Division One, goals from Dan Jarman and Ben Easson earned Bourne Town a cracking 2-1 triumph over high-flying Harborough Town at the Abbey Lawn.

Elsewhere, Ian Dunn’s treble kept Pinchbeck United two points clear at the top of the Peterborough and District League. They beat basement boys Alconbury 4-0, Andy Law grabbing the other goal.

See Tuesday’s Lincolnshire Free Press for more on the weekend’s football.

RESULTS

UCL Premier Division: Blackstones 0 St Ives Town 5; Cogenhoe Utd 0 Deeping Rangers 7; Desborough Town 3 Sleaford Town 0; Irchester Utd 4 Yaxley 3; King’s Lynn Town 3 Daventry Utd 0; Long Buckby 3 Holbeach Utd 0; Northampton Spencer 0 Newport Pagnell Town 2; Peterborough NS 2 Thrapston Town 0; S & L Corby 1 Boston Town 1.

• UCL Division One: Bourne Town 2 Harborough Town 1; Buckingham Town 2 Olney Town 2; Bugbrooke SM 7 Rothwell Town 0; Burton PW 0 Huntingdon Town 4; Northampton ON Chenecks 2 Raunds Town 0; Rothwell Corinthians 2 Northampton Sileby Rangers 5; Rushden & Higham United 0 Wootton BC 1; Wellingborough Whitworth 2 Potton Utd 1.

• Peterborough & District League: Premier Division: Alconbury 0 Pinchbeck Utd 4; Coates Ath 1 Eye Sports 2; Crowland Town 0 Kings Cliffe Utd 4; Deeping Rangers Res 3 Peterborough Sports Parkway 0; Netherton Utd 1 Moulton Harrox 4; Uppingham Town 0 Whittlesey United 0.

Division One: Hampton Sports 1 Stamford Bels 1; Holbeach Res 3 Thorney 1; Langtoft Utd 0 Riverside Rovers Senior 3; Moulton Harrox Res 2 Peterborough FC Inter 2; Powerleague AFC 1 Ketton 3; Sawtry 4 Netherton Utd Res 1; Warboys Town FC 2 Long Sutton Ath 7; Whittlesey BS 1 Stilton Utd 1.

Division Two: Eye Sports & Social Res 5 Peterborough Rovers 1; Farcet Utd 0 Ryhall Utd 1; Gedney Hill 1 Sutton Bridge Utd 6; Hartford Sun FC 2 Castor & Ailsworth 5; Pinchbeck Utd Res 4 Oakham Utd Res 1; Woodston 1 Guyhirn 3.

Division Three: Long Sutton Athl Res 0 Leverington S Res 3; Oundle Town Res 4 Crowland Town Res 2; Peterborough FC Inter Res 1 Uppingham Town Res 1; Peterborough Sp Parkway Res 0 Langtoft Utd Res 0; Whittlesey Utd Res 1 Deeping Rangers A 1.

Division Four: Stamford Bels Res 0 Ketton Res 4; Stilton United Res 1 Kings Cliffe Utd Res 0; Woodston Dynamo 4 Coates Ath Res 3.

Division Five: Oakham Utd A 0 Riverside Rovers Res 3; Queens PW 4 Sawtry Res 2; Ryhall United Res 3 Farcet Utd Res 1; Sutton Bridge Utd Res 2 Warboys Town Res 3; Thorney Res 2 Parkway Eagles 3.

Boston & District League: Premier Division: Kirton Town 9 Freiston 0; Old Leake 2 Spilsby Town 2; Swineshead Inst 4 Billinghay Athletic 1; Woodhall Spa Utd 0 Old Dons 6; Wyberton 1 Skegness Town Res 2.

Division One: Benington 7 Spalding Town 0; Fishtoft 2 Boston Utd Community 0; Mareham Utd 3 Spalding Harriers 3; Sutterton 0 Coningsby 3; Wainfleet Utd 4 Holbeach Bank 1.

Division Two: FC Kirton 1 Fosdyke 8; Park Utd 1 Tydd St Mary 1; Pointon Res 3 Westside Rangers 2; Tavern Colts Res 13 Mareham Utd Res 0.

Division Three: FC Hammers 2 Friskney 0; Fosdyke Res 3 Wainfleet Utd Res 0; Holbeach Bank Res 1 Kirton Town Res 4; Spalding Harriers Res 1 Queens Rangers 4.

Barclays Brokers Willoughby Shield: Quarter-finals: Old Dons Res 2 Wyberton Res 2 (Old Dons win 5-4 on pens); Woodhall Spa Utd Res 1 Swineshead Res 13; Coningsby Res 4 Spilsby Town Res 3; Billinghay Ath Res 1 Freiston Res 2.

Spalding Sunday League: Division Two: Fenway 1 Hole In The Wall 1; Lutton 1 Sutton St.James 4.

John Chappell Shield: Final: Magnet Tavern 3 (Brown, Gardner, Pinner) Cowbit 0 (pictures in Thursday’s Spalding Guardian).