DCSIMG

FOOTBALL: Mixed FA Vase fortunes for Tulips and Deeping, Tigers ease through League Cup test

Deeping Rangers v Norton Utd at Outgang Rd Market deepingh
Photo:  SG171112-TW  www.spaldingtoday.co.uk

Deeping Rangers v Norton Utd at Outgang Rd Market deepingh Photo: SG171112-TW www.spaldingtoday.co.uk

 

Spalding United progressed in the FA Vase with a 3-2 victory at Oadby Town on Saturday, but Deeping Rangers went out 1-0 at home to Norton United as Holbeach United picked up a 4-2 UCL Cup success at Eynesbury Rovers.

Goals from Dan Cotton, Tom James and Luke Kennedy struck for Pat Rayment’s Tulips, who survived a stirring comeback from the UCL Division One leaders.

Cotton (10) and James (23) had the Tulips 2-0 ahead early on, but the hosts hauled it back to 2-2 before Kennedy’s 67th-minute winner.

It wasn’t such a great day for Deeping though, as an 89th-minute goal sunk them at Outgang Road.

In a nip-and-tuck clash, Matty Heron, Ash Stevens and Harry Deane all rattled the woodwork for Tuncay Korkmaz’s men, before Dan Brown dinked home a last-gasp winner for the visitors.

Holbeach were on League Cup duty at Division One high-fliers Eynesbury Rovers – and they made pretty light work of their hosts despite falling behind early on.

A stunning long-range Rob Hughes strike levelled things up, before Andrew Tidswell (2) and Jonny Allen secured the Tigers’ process.

Down in UCL Division One, Bourne Town were beaten 3-1 at home by Wellingborough Whitworths.

In the Peterborough and District League, Crowland Town edged a cracking Snowden Field derby with Pinchbeck United 4-3 – sending the defending champions to the foot of the table.

Unbeaten Moulton Harrox stay second after a fine 3-0 victory away at Stilton, while Deeping Rangers Reserves picked up an impressive 1-0 win at Peterborough ICA Sports.

More football in Tuesday’s Lincolnshire Free Press.

RESULTS

• UCL Premier Division: Kempston Rovers 1 Blackstones 0; Harborough Town 5 Irchester Utd 2; Long Buckby 2 Yaxley 3; Sleaford Town 1 Huntingdon Town 3; S&L Corby 1 Quorn 1.

• FA Vase (selected): Deeping Rangers 0 Norton Utd 1; St Ives Town 2 Wisbech Town 2 (AET); PNS 1 Dunstable 3; Shepshed Dynamo 1 Rocester 3.

• UCL League Cup: Eynesbury Rovers 2 Holbeach Utd 4.

• UCL Division One: Bourne Town 1 Wellingborough Whitworths 3; Buckingham 4 Burton PW 0; Bugbrooke SM 1 Northampton Sileby 3; Potton 2 Thrapston Town 3.

• Peterborough & District League: Premier Division: Coates Athletic 0 Netherton United 3; Crowland Town 4 Pinchbeck United 3; Leverington Sports 2 Parson Drove 1; Peterborough ICA Sports 0 Deeping Rangers Res 1; Peterborough Sports Parkway 9 Riverside Rovers 0; Ramsey Town 3 Uppingham Town 1; Stilton United 0 Moulton Harrox 3; Whittlesey Blue Star 4 Kings Cliffe United 6; Whittlesey United 3 Oakham United 3.

Division One: Farcet United 4 Stamford Bels 2; Hampton Sports 1 Sawtry 5; Long Sutton Athletic 1 Maccasports 1; Moulton Harrox Res 0 King’s Lynn Town Res 0; Netherton United Res 2 Ryhall United 2; Sutton Bridge United 1 Ketton 2; Thorney 1 Langtoft United 2.

Division Two: Deeping Rangers A 6 Leverington Sports Res 2; Guyhirn 3 Peterborough Rovers 2; Oakham United Res 1 Gedney Hill 1; Peterborough Sport Parkway Res 3 Langtoft United Res 1; Pinchbeck United Res 7 Peterborough ICA Sports Res 3; Warboys Town 1 Oundle Town 1.

Division Three: Alconbury 6 Long Sutton Athletic Res 0; Kings Cliffe United Res 1 Coates Athletic Res 2; Netherton Utd A 0 Baston 3; Parkside 2 Whittlesey United Res 3; Uppingham Town Res 1 Ramsey Town Res 4.

Division Four: Ketton Res 2 Stilton United Res 0; Oakham United A 9 Warboys Town Res 1; Ryhall United Res 2 Leverington Sports A 1; Sawtry Res 4 Parkway Eagles 1; Stamford Belvedere Res 2 Farcet United Res 2; Wittering 4 Riverside Rovers Res 3.

Division Five: AFC Peterborough 1 Ryhall United A 8; Baston Res 2 Pro Evo 8; Gaultree 2 Pinchbeck United A 1; Glinton United 1 Peterborough Sport Parkway A 2; Peterborough Giants 6 Sutton Bridge United Res 1; Tydd St Mary 7 Hampton Sport Res 2.

• Boston & District League: Division One: Pointon Res 2 Freiston Res 5.

Division Two: Coningsby Res 2 Westside Rangers 4; Mareham Utd Reserves 6 Fishtoft Reserves 0; Old Doningtonians Reserves 2 Kirton Town Reserves 6; Queens Rangers P Park Utd Taylors P.

Division Three: Benington Reserves o Fosdyke Reserves 8; Spalding Harriers Reserves 2 Pointon A 0; Swineshead Reserves 7 Holbeach Bank Reserves 1.

Sharman Burgess Sports Cup: Round Two: Billinghay Athletic 2 Benington 1; Burgh 1 Swineshead 9; Fosdyke P Tulip P; Freiston 2 Old Doningtonians 5; Friskney 4 Wrangle Utd 5; Holbeach Bank 4 Mareham Utd 2; Nelson 5 Wainfleet Utd 0; Old Leake 5 Spilsby Town 2; Pointon 0 Coningsby 1; Skegness Town Res 2 FC Hammers 0; Skegness Utd Res 1 Ruskington Rovers 5; Spalding Town 4 FC Kirton 2; Sutterton 0 Spalding Harriers 1; Woodhall Spa Utd 4 Leverton 3.

 

Comments

 
 

Back to the top of the page