FOOTBALL: Harrox bag first win, Wakes beaten again

Latest football news from the Lincs Free Press and Spalding Guardian,spaldingtoday.co.uk/football, @lfpsport on Twitter
Latest football news from the Lincs Free Press and Spalding Guardian,spaldingtoday.co.uk/football, @lfpsport on Twitter

Defending Peterborough Premier Division champions Moulton Harrox finally grabbed their first win of the new season on Saturday as they saw off Coates Athletic 4-1 at Broad Lane.

Last season’s treble winners registered their first three points at the fifth time of asking and are up to 11th in the table.

Crowland Town tasted their first loss of the season as Sawtry handed them a 2-1 home beating at Snowden Field, while Pinchbeck United were dumped out of the President Premier Shield 3-2 at Peterborough ICA Sports – despite late goals from Robbie Relf and Jonny Butler.

In Division One, Sutton Bridge United claimed an incredible 11-0 home win over ICA Sports Reserves and Long Sutton Athletic made it five wins from six games with a 3-1 home success over Warboys.

Elsewhere, Bourne Town’s slow start to the UCL Division One season continued with a 1-0 Abbey Lawn loss against Bugbrooke St Michaels.

The Wakes are in the bottom four after their fourth loss from five games.

More football in Tuesday’s Lincolnshire Free Press and Thursday’s Spalding Guardian.

RESULTS

FA Cup (selected): Extra preliminary round: Boston Town 1 Dereham Town 3; Desborough Town 2 Loughborough University 4; Kings Langley 2 Newport Pagnell Town 1; Northwood 1 AFC Rushden & Diamonds 2; Peterborough Northern Star 2 Wroxham 4; Sleaford Town 2 Godmanchester Rovers 0; Spalding United 4 Holbeach United 0; Swaffham Town 0 Huntingdon Town 2.

UCL Premier Division: AFC Kempston Rovers 1 Wisbech Town 1; Northampton Sileby Rangers 0 Wellingborough Town 5; Stewarts & Lloyds Corby 1 Long Buckby 2; Yaxley 1 Cogenhoe United 3.

UCL Division One: Bourne Town 0 Bugbrooke St Michaels 1; Buckingham Town 0 Harrowby United 3; Eynesbury Rovers 2 Irchester United 0; Lutterworth Athletic 0 Burton Park Wanderers 2; Olney Town 2 Northampton ON Chenecks 0; Rothwell Corinthians 0 St Neots Town Saits 2; Rushden & Higham United 1 Blackstones 0; Wellingborough Whitworth 1 Oadby Town 2; Woodford United 0 Potton United 4; Raunds Town 2 Thrapston Town 1 (Fri).

Peterborough & District League: Premier Division: Crowland Town 1 Sawtry 2; King’s Lynn Town Reserves 2 Whittlesey United 2; Moulton Harrox 4 Coates Athletic 1; Parson Drove 3Leverington Sports 6; Riverside 3 Netherton United 0; Uppingham Town 4 Stilton United 2.

Division One: Ketton 1 Peterborough Sports Res 4; Kings Cliffe 3 Thorney 3; Langtoft United 6 Farcet United 2; Long Sutton Athletic 3 Warboys Town 1; Netherton United Reserves 5 Moulton Harrox Reserves 0; Stamford Belvedere 0 AFC Stanground 7; Sutton Bridge United 11 Peterborough ICA Sports Res 0.

Division Two: Baston 3 Long Sutton Athletic Reserves 0; Guyhirn 2 Ramsey Town Reserves 0; Peterborough ICA Sports A 1 Whittlesey United Res 4; Peterborough Rovers 0 Crowland Town Reserves 0; Pinchbeck United Res 2 Langtoft United Res 0.

Division Three: Farcet United Res 2 Kings Cliffe United Res 1; Netherton United A 4 Uppingham Town Res 2; Parkside 7 Ryhall United Res 2; Parkway Eagles 2 Sawtry Res 1; Riverside Res 2 Stilton United Res 5; Wittering 6 Thorney Reserves 1.

Division Four: Hampton Sport 5 Stamford Belvedere Reserves 0; Holbeach United A 2 Leverington Sports A 4; Pinchbeck United A 0 Baston Res 3; Ryhall United A 10 Warboys Town Res 2; Spalding Town 6 AFC Peterborough 0; Tydd St Mary 2 Peterborough Sports A 4.

Division Five: Eye United 4 Peterborough ICA Sports B 0; Gaultree 2 Tydd St Mary Res 6; Huntingdon Sun 1 Thorpe Wood Rangers 4; Parkside Athletic Res 8 Whaplode Drove 4.

President Premier Shield: Peterborough ICA Sports 3 Pinchbeck United 2

Boston & District League: Premier Division: Freiston 2 Old Doningtonians 3; Skegness Town Reserves 2 Billinghay Athletic 1; Spilsby Town 1 Wyberton 2; Swineshead Institute 5 Mareham Utd 1.

Division One: Billinghay Athletic Reserves 1 Wyberton Res 6; Pointon Res 4 Coningsby 2; Rippingale & Folkingham 1 Fosdyke 10; Wainfleet Utd 0; Ruskington Rovers 2.

Division Two: Coningsby Res 4 Nelson 1; Fishtoft Res 1 Kirton Town Res 5; Friskney 10 Holbeach Bank 1; Mareham Utd Res 0 Swineshead Res 4; Heckington Millers 3 Westside Rangers 1; Spalding Harriers 1 Leverton 4.

Division Three: AFC Tetford 2 Spalding Harriers Res 0; Benington Res 2 Pointon A 0; FC Kirton 2 Rippingale & Folkingham Res 2; Holbeach Bank Res 0 Boston College 5.