FOOTBALL: Another huge Tulips win, Deeping held, Tigers suffer double Diamonds dismay

Latest football news from the Lincs Free Press and Spalding Guardian,spaldingtoday.co.uk/football, @lfpsport on Twitter
Latest football news from the Lincs Free Press and Spalding Guardian,spaldingtoday.co.uk/football, @lfpsport on Twitter

Spalding United moved a step closer to the UCL Premier Division title with a crushing 6-0 victory at Northampton Sileby Rangers on Saturday, while Deeping Rangers were held 2-2 at home by ten-man Yaxley and Holbeach United suffered a 3-1 loss at AFC Rushden and Diamonds.

Goals from Mark Jones, Lewis Webb, Ross Watson, Dan Cotton and Lee Beeson (2) maintained Spalding’s 22-point lead at the summit - and they now need just six more points to clinch the crown.

Deeping, meanwhile, are four points off second spot in third after only taking a point against high-flying Yaxley.

Scott Ginty gave Rangers an early lead at Outgang Road before Rob Hughes levelled - but the hosts went in a man up after the Cuckoos had veteran Ricky Hailstone sent off.

A Hughes penalty then fired Yaxley in front, only for Stacy Cartwright to salvage a point for Tuncay Korkmaz’s men.

AFC Rushden and Diamonds now look in the box seat for second spot having completed back-to-back 3-1 triumphs over Holbeach.

Fazel Koriya put Diamonds ahead, only for Tommy Treacher to haul the Tigers level at half time.

A Matt Gearing penalty edged the hosts in front for a second time at the Dog and Duck, before Joe Henderson wrapped up the win late on.

In UCL Division One, Bourne Town were handed a 3-1 reverse at Lutterworth Athletic and fall into the drop zone as a result.

More football in Tuesday’s Lincolnshire Free Press.

RESULTS

UCL Premier Division: AFC Rushden & Diamonds3 Holbeach United 1; Cogenhoe United 2 Sleaford Town 1; Deeping Rangers 2 Yaxley 2; Harborough Town 1 Newport Pagnell Town 0; Huntingdon Town 1 Desborough Town 1; Northampton Sileby Rangers 0 Spalding United 6; Peterborough Northern Star 0 Long Buckby AFC 0.

UCL Division One: Harrowby United 4 Wellingborough Whitworth 1; Lutterworth Athletic 3 Bourne Town 1; Northampton ON Chenecks 0 Burton Park Wanderers 1; Oadby Town 3 Northampton Spencer 0; Potton United 0 Bugbrooke St Michaels 2; Raunds Town 0 Eynesbury Rovers 4; Rothwell Corinthians 1 Buckingham Town 2; Rushden and Higham United 3 Irchester United 1; St Neots Town Saints 0 Olney Town 1; Thrapston Town 4 Blackstones 0; Woodford United 0 Peterborough Sports 5.

FA Vase: Quarter-final: Sholing 1 Wisbech Town 0.

ChromaSport Peterborough League: Premier Division: Coates Athletic 0 Stilton Utd 1; Crowland Town 2 Uppingham Town 4; Leverington Sports 1 Peterborough ICA Sports 2; Moulton Harrox 1 Whittlesey United 1; Oakham United 1 Deeping Rangers Res 0; Pinchbeck United 2 Riverside 3; Ramsey Town 2 Whittlesey Blue Star 2; Sawtry 2 Netherton United 3.

Division One: AFC Stanground 2 Netherton United Res 0; Farcet United 1 Ketton 3; Kings Cliffe 0 Sutton Bridge United 0; Langtoft United 2 Moulton Harrox Res 1; Peterborough Sports Res 1 Stamford Bels 0; Ryhall United 2 Long Sutton Athletic 2; Warboys Town 3 Peterborough ICA Sports Res 0.

Division Two: Coates Athletic Res 3 Oakham United Res 1; Gedney Hill 1 Langtoft United Res 2; Guyhirn 3 Pinchbeck United Res 2; Leverington Sports Reserves 2 Peterborough Rovers 1; Oundle Town 7 Ramsey Town Res 0; Whittlesey United Res 7 Long Sutton Athletic Res 0.

Division Three: Ryhall United Res 2 Sawtry Res 2; Thorney Reserves 1 Farcet United Res 0; Uppingham Town Res 3 Netherton United A 4; Kings Cliffe Res 0 Riverside Res 4; Stilton United Reserves 0 Parkway Eagles 2.

Division Four: Warboys Town Res 1 Hampton Sport 7; Pinchbeck United A 0 AFC Peterborough 0; Stamford Belvedere Res 3 Leverington Sports A 1; Sutton Bridge United Res 2 Ryhall United A 2.

Division Five: Bretton North End 7 Thorpe Wood Rangers 1; Parkside Athletic Res 5 Gaultree 2; Whaplode Drove 1 Rutland DR 4.

Intermediate Shield: Baston 1 Crowland Town Res 0.

PFA Junior Cup: Wittering 0 Peterborough ICA Sports A 4; Parkside Ketton Res 1; Spalding Town 5 Glinton United 0.

PFA Minor Cup: Huntingdon Sun 1 Eye United 2; Peterborough ICA Sports B 2 Oundle Town Res 2 (pens 2-4)

Boston & District League: Premier Division: Billinghay Ath 0 Wyberton 3; Fishtoft 8 Freiston 2; Old Doningtonians 1 Mareham Utd 4; Skegness Town Res 1 Old Leake 1.

Division One: Coningsby 2 Fosdyke 0; Pointon Res 1 Skegness Utd Res 0; Wyberton Res 0 Freiston Res 4.

Division Two: Friskney 1 Heckington Millers 3; Mareham Utd Res 2 Holbeach Bank 2; Nelson 1 Coningsby Res 1; Spalding Harriers 3 Fishtoft Res 1.

Division Three: Park Utd 7 Holbeach Bank Res 1; Pointon A 1 Boston College 7; Rippingale & Folkingham Res 3 FC Hammers 1; Sutterton Res 2 Swineshead A 1.

Sharman Burgess Sports Cup: Kirton Town 4 Pointon 3 (AET); Benington 2 Woodhall Spa Utd 1; Leverton 2 FC Kirton 0; Ruskington Rovers 2 Swineshead Institute 3.