It’s D-Day for county election candidates

editorial image
8
Have your say

Residents go to the polls today to vote for the candidate they want to represent them on Lincolnshire County Council.

Seventy-seven seats are up for grabs in our circulation area. Here is the full list of candidates and wards:

BOURNE ABBEY

Ron Davison (UKIP)

Jane Kingman (Ind)

Peter Morris (LibDem)

Ian Selby (Lab and Co-op Party)

Sue Woolley (Con)

BOURNE CASTLE

Charlotte Farquharson (Con)

Paul Jacklin (Lab)

Janire Morris (LibDem)

Helen Powell (LinInd)

BOSTON RURAL

Michael Brookes (Con)

Norman Hart (Lab)

Jodie Sutton (UKIP)

BOSTON SOUTH

Alison Austin (LinInd)

Jan Finch (Lab)

Don Ransome (UKIP)

Paul Skinner (Con)

CROWLAND AND

WHAPLODE

Jim Astill (Ind)

Stephen Clarke (Lab)

Glyn Mayley (LibDem)

Nigel Pepper (Con)

Mark Wharton (UKIP)

DEEPING ST JAMES

Michael Bossingham (GP)

Paul Cosham (Con)

Phil Dilks (Lab)

Philip Hammersley (LibDem)

DONINGTON RURAL

Teelesh Bisnauthsing (LibDem)

Terry Davis (UKIP)

Jane King (LinInd)

Sheena Ross (Lab)

Sue Wray (Con)

HOLBEACH

Paul Foyster (UKIP)

Daniel Mayhew (Lab)

Robert West (BNP)

Nick Worth (Con)

HOLBEACH RURAL

Emily Bates (UKIP)

Val Gemmell (LinInd)

Kathleen Tanner (LibDem)

David Ward (Lab)

William Webb (Con)

MARKET AND

WEST DEEPING

Ashley Baxter (LinInd)

Christine Brough (LibDem)

Elizabeth Eyre (Lab)

Peter Robinson (Con)

SPALDING EAST AND MOULTON

Richard Fairman (UKIP)

Eddy Poll (Con)

Phil Scarlett (LinInd)

Melissa Webb (Lab)

Anthony Williams (BNP)

SPALDING ELLOE

Geoff Garner (UKIP)

Joseph Larrington (LinInd)

Simon Leyton (Lab)

Elizabeth Sneath (Con)

SPALDING SOUTH

Graham Dark (Ind)

Roger Gambba-Jones (Con)

Alan Jesson (UKIP)

Matthew Mahabadi (Lab)

Robert West (Ind)

SPALDING WEST

Howard Johnson (Con)

Adam McVeigh (EPP)

Angela Newton (LinInd)

Kate Osborn (Lab)

Jim Sheffield (UKIP)

SUTTON ELLOE

Christopher Brewis (LinInd)

Lesley Hough (Lab)

Jack Tyrrell (Con)

Joan Woolard (UKIP)