How you voted in South Holland and the Deepings

MP John Hayes congratulating the Conservatives at the South Holland and the Deepings district elections SG080515-255TW ANL-150805-192845001

MP John Hayes congratulating the Conservatives at the South Holland and the Deepings district elections SG080515-255TW ANL-150805-192845001

0
Have your say

Seventy-three candidates contested seats in the South Holland and The Deepings district elections.

Twenty-eight of the 34 candidates put forward by the Conservatives won theirs, with seven of the 21 Independents winning and two of 11 standing for UKIP.

Results are:

Crowland and Deeping St Nicholas - 3 seats

*Angie Harrison - Conservative

*Bryan Alcock - Independent

Peter Bird - UKIP

Jim Astill - Conservative

Paul Barrett - Independent

Jennie Head - Conservative

Brian Sumner - Green

Donington, Quadring and Gosberton - 3 seats

*Robert Clark - Con 2268

*Jane King - Ind 1677

Colin Johnson - Con 1657

Roger Neal - Con 1043

Fleet - 1 seat

*Peter Coupland - Conservative 720

Paul Chapman - Ind 371

Anne Ramkaran - LibDem 70

Gedney - 1 seat

*Joanne Reynolds - Con 588

Sarah Wilkinson - Ind 245

Andrew Parks - UKIP 406

Holbeach Hurn - 1 seat

*Nick Worth - Con 719

Richard Crowley - Ind 324

Holbeach Town - 3 seats

*Francis Biggadike Con 1902

*Tracey Carter Con 1304

*Paul Foyster UKIP 1290

Rita Rudkin Con 1215

Martin Howard Ind 918

Long Sutton - 3 seats

*Jack Tyrrell Con 2076

*Laura Eldridge Con 1922

*Andy Tennant - Ind 1620

David Wilkinson - Ind 1567

Jeanne Sibley - Ind 1039

Moulton, Weston and Cowbit - 3 seats

*Anthony Casson - Con 1953

*Andrew Woolf - Con 1650

*Rodney Grocock - Con 1326

Emily Bates UKIP 1198

Voyteck Kowalewski - Lab 486

Mary Lane LibDem 468

Jim Scarsbrook - Ind 847

Pinchbeck and Surfleet - 3 seats

*James Avery - Co 1952

*Sally Slade - Con 1908

*Elizabeth Sneath - Con 2074

Geoff Garner - UKIP 1161

David Turp - Ind 583

Douglas Dickens 378

Spalding Castle - 1 seat

*Gary Taylor - Conservative 681

Mark Le Sage - Independent 229

Martin Blake - Green 125

Spalding Monks House - 2 seats

*George Aley - Con 1026

*Angela Newton - Ind 1398

Dave Maltby - UKIP 817

Spalding St John’s - 2 seats

*Jack McLean - Con 1017

*Graham Dark - Ind 821

Roger Perkins 421

Rob Gibson - UKIP 733

Spalding St Mary’s - 2 seats

*Harry Drury - Con 1178

*Gary Porter - Con 1084

Richard Fairman - UKIP 805

Robert West - Ind 523

Spalding St Paul’s - 2 seats

* David Ashby - Con 889

*Peter Williams - UKIP 865

Glynis Scalese - Con 767

Spalding Wygate - 2 seats

* Roger Gambba-Jones - Con 1355

* Christine Lawton - Con 1267

Anthony Cronin - Ind 736

Geraldine Scholes - Ind 626

South Holland Parish Election results:

Crowland, East ward

Bryan Alcock Ind 672 ELECTED

David Ancil 330 ELECTED

Thomas Atkinson 464 ELECTED

Peter Bird 363 ELECTED

Linda Boor 508 ELECTED

David Kempton 337 ELECTED

Geoff Quince 275 ELECTED

David Ringham 391 ELECTED

Victor Harding 231

Crowland, West ward

Reg Boot 428 ELECTED

Tina Croxford 336 ELECTED

Cathleen Elphee 357 ELECTED

Angie Harrison 394 ELECTED

Peter Haselgrove 326 ELECTED

Jennie Head 316 ELECTED

John Parnell 518 ELECTED

Margaret Beardshaw 313

Peter Cooper 243

Gedney Hill

Colette Coleman 170 ELECTED

Ian Coles 157 ELECTED

Kenneth James 153 ELECTED

David Mann 198 ELECTED

Paul Redgate 145 ELECTED

Lisa Lakey 138

Brenda Harper 136

Holbeach Town

Paul Foyster 981 ELECTED

Val Gemmell Independent 976 ELECTED

Paul Gunn 938 ELECTED

Martin Howard Independent 1427 ELECTED

Isobel Hutchinson 901 ELECTED

Kathy Rooke 658 ELECTED

Carol Rudkin 1327 ELECTED

Graham Rudkin 1043 ELECTED

John Spencer 829 ELECTED

Joan Woolard 637 ELECTED

Mark Smith 522

Whaplode

Richard Barlow Independent 319 ELECTED

George Merchant 403 ELECTED

Michael Pullen 357 ELECTED

Rita Rudkin 305 ELECTED

Paul Stafford 274