Finalists are all ‘in it to win it’ at the Education Awards

South Holland and the Deepings MP John Hayes.
South Holland and the Deepings MP John Hayes.

The first-ever Lincolnshire Free Press and Spalding Guardian Education Awards are just one week away but we can now reveal the finalists in with a chance of making history.

Dozens of entries were received from primary and secondary schools in South Holland, Bourne, the Deepings and south of Boston for the awards, organised in association with Duncan and Toplis Chartered Accountants and Business Advisers.

Retired PE teacher from Thomas Cowley High School, Donington, Margaret Wright.  Photo by Tim Wilson.  'Photo: SG220312-143TW  www.spaldingtoday.co.uk/buyaphoto

Retired PE teacher from Thomas Cowley High School, Donington, Margaret Wright. Photo by Tim Wilson. 'Photo: SG220312-143TW www.spaldingtoday.co.uk/buyaphoto

A panel of judges, including South Holland and the Deepings MP John Hayes, community policing inspector for South Holland Insp Jim Tyner, retired primary school headteacher Heather Beeken and retired PE teacher Margaret Wright, has chosen three finalists in each of the 12 award categories.

The winners will be announced at a gala awards ceremony at South Holland Centre, Spalding, on Wednesday November 12 at 7pm.

Mrs Wright said: “The Lincolnshire Free Press and Spalding Guardian Education Awards, recognising the achievements of people involved in the education profession, are a great way of acknowledging their importance.

“Through my experience of working in Sri Lanka where I helped set up a village school where children could learn English, I know how vital education is in enabling people to further their expectations and realise their dreams.

Mr Hayes said: “The Lincolnshire Free Press and Spalding Guardian Education Awards are a wonderful way of recognising outstanding effort, commitment and achievement in education.

“I believe that education changes lives and the quality of education provided to people of all ages, because it doesn’t stop with adulthood, is critically important for their well-being.”

The finalists in each of the 12 categories at this year’s 
Education Awards are, in no particular order:

Contribution to the Community: Pam Mellor, Peele Community College, Long Sutton; Sir John Gleed School, Spalding; Ted Fisk, Bourne Academy.

Environmental: Long Sutton Primary School; Katie Howden, Bourne Academy; Cowbit St Mary’s Primary School Eco-Warriors.

Headteacher of the Year (Primary): Alison Buddle, Gedney Hill Primary School; Glyn Rushton, Spalding Parish Church of England Day School; Elaine Radley, Bourne Westfield Primary Academy.

Headteacher of the Year (Secondary): Nigel Ryan, Spalding Grammar School; Chris Beckett, The Deepings School, Deeping St James; Laurence Reilly, Bourne Academy.

Inspirational Teacher of the Year (Primary): Katrina Randall, Spalding Primary School, Charlotte Morris, Wyberton Primary School, Helen Taylor, Bourne Westfield Primary Academy.

Inspirational Teacher of the Year (Secondary): Michael Duggan, Sir John Gleed School, Spalding; Kirsty Chambers, Bourne Academy, Diane Jenney, Thomas Cowley High School, Donington.

Most Improved Student: Tilly Parker, Wyberton Primary School; Abi Hill, Bourne Academy; Felix Gill, Spalding Grammar School.

Outstanding Sporting Achievement: Long Sutton Primary School Girls’ Cricket Team; Olivia Simpson, Holbeach Primary Academy; Kayleigh Adams, Bourne Academy.

School of the Year (Primary): Spalding Parish Church of England Day School; Bourne Westfield Primary Academy; Shepeau Stow Primary School.

School of the Year (Secondary): Bourne Academy; Spalding Grammar School, Sir John Gleed School, Spalding.

Student of the Year: Georgia James, Bourne Academy; Poppy Hudson, Sir John Gleed School, Spalding; Theo Lawless-Hughes, Sir John Gleed School, Spalding.

Support Staff: Mark Bryan, Bourne Academy; Sue Folk, Bourne Westfield Primary Academy; Theresa Earl, Peele Community College, Long Sutton.