EDUCATION AWARDS: University Academy Holbeach and Spalding’s Garth School take top accolades

University Academy Holbeach and Spalding’s Garth School were named as the schools of the year at the Lincolnshire Free Press and Spalding Guardian’s annual Education Awards earlier this evening.

The Academy won the secondary school prize and the Garth the primary accolade at a glittering event held at the South Holland Centre in Spalding.

CHAMPS: Head teacher Steve Barragwanath with University Academy Holbeach students at the opening of their in-school bank

CHAMPS: Head teacher Steve Barragwanath with University Academy Holbeach students at the opening of their in-school bank

The evening was hosted by Free Press and Guardian editor Jeremy Ransome, who has children in three local schools. In between the awards there was an inspirational speech by Boston triathlete Chantilly Milverton, and MP John Hayes closed the night’s proceedings.

ROLL OF HONOUR:

Pre-School of the Year (Sponsored by Ashwood Homes)

Winner: The Willows Day Nursery (Fleet Hargate)

WINNERS: Pupils and staff at The Garth School, Spalding.

WINNERS: Pupils and staff at The Garth School, Spalding.

Runners up: Sunbeams Playgroup and Sunflower Lodge Childcare

Pre-School Staff Award (Sponsored by Riverside Training)

Winner: Tulip Pre-School Staff

Runners up: Heather Church (Sunbeams Playgroup) and Sam Morris (The Willows Day Nursery)

Student of the Year Kim Owen

Student of the Year Kim Owen

Environmental Award (Sponsored by South Holland District Council)

Winner: The Priory School, Spalding

Runners Up: Monkshouse Primary School and Weston Hills Primary School

Contribution to the Community (Sponsored by Calthrops Solicitors)

Most Improved Student Amy Loveridge

Most Improved Student Amy Loveridge

Winner: Bourne Academy House Teams and Staff

Runners up: St Barthlomews Primary School and The Willoughby School Portage Team

Student of the Year (Sponsored by Boston College)

Winner: Kim Owen (Bourne Academy)

Runners up: Amelia Knight (Sir John Gleed School), Rebecca Warren (Spalding High School) and Rebecca Smith (The Willoughby School).

Most Improved Student (Sponsored by Worldwide Fruit Ltd)

Winner: Amy Loveridge (Sir John Gleed School)

Runners up: Fenton Edwards (Bourne Academy) and Scott Gilding (The Willoughby School)

Support Staff Award (Sponsored by Coveris)

Winner: Ann Tilbury (Spalding High School)

Runners up: EAL Department (Sir John Gleed School) and Rachel Reid (The Willoughby School)

Outstanding Sporting Achievement (Sponsored by Double G Clothing)

Winner: Megan Hartfill-Allgood (Spalding High School)

Runners up: Ruby Hill (Bourne Academy) and Ruby & Jasmine Latka (Spalding High School)

Most Inspirational Primary Teacher (Sponsored by Duncan & Toplis)

Winner: Rachel Vidler (Linchfield Community Primary School)

Runners up: Katharine Saywell (Gosberton House School) and Amanda Brooks (The Willoughby School)

Most Inspirational Secondary Teacher (Sponsored by Maples Solicitors)

Winner: Michael Smith (The Deepings School)

Runners up: Sunit Keshwara (Bourne Academy) and Rachel Capper (The Deepings School)

Primary School of the Year (Sponsored by PSP Ltd)

Winner: The Garth School

Runners up: Gosberton House School and Surfleet Primary School

Secondary School of the Year

Winner: University Academy Holbeach

Runners up: Bourne Academy and Spalding High School

Seven pages of reports and pictures in Tuesday’s Lincolnshire Free Press